Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ahıska Türklerinin Stalin’i zorla sınır dışı etmesinin üzerinden 77 yıl geçti

1944 yılında merhum Sovyet diktatörü Joseph Stalin tarafından yurtlarından kaçmaya zorlanan Ahıska Türkleri, sınır dışı edilmelerinin 77. yılını Pazar günü kutladı.

Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen ve 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla doğudaki Fitzgerald eyaletine göç eden Ahıska, 1944 yılında Sovyet yönetimi altında yurtlarından sürgün edilmenin acısını hâlâ yaşıyor.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği, Stalin’in Mescadian Türkleri olarak da bilinen 92.000’den fazla Ahıska Türkünü Gürcistan’ın Mesquite bölgesinden kovduğunu bildiriyor.

Ahlat ilçesinde 5 yıl önce gelen yaklaşık 72 Ahıska Türkünün aileleri yaşamaya devam ediyor.

4 yaşında ailesiyle birlikte sınır dışı edilen 81 yaşındaki Simizar Mehmetoğlu, Anadolu Ajansı’na (AA) aç, susuz ve çıplak olarak sınır dışı edildiklerini söyledi.

Mehmetoğlu, tek başına okula gidemediğini, annesini bulamadığını ve askerler tarafından alındıktan sonra babasını da görmediğini söyledi.

Kendisi ve kardeşlerinin ilk olarak küçükken Özbekistan’a sınır dışı edildiğini söyledi. “Özbekistan’a genç yaşlı girdim. Anne baba yoktu. Özbekistan’da 40 yıl yetim olarak yaşadık” dedi.

Mehmetoğlu, Özbekistan’dan sonra Ukrayna’ya gittiklerini hatırlattı. Oradan Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’ye getirildiler. “Bize yardım edenlerden Allah razı olsun. Cennet kapıları onlara açılsın” dedi.

Tehcir sırasında doğan 65 yaşındaki Sani Pinali, tehcir sırasında çok sancılı yıllar geçirdiğini söyledi.

“Artık sınır dışı edilme düşüncesiyle et titriyor. Doğduğum Özbekistan’da iyi yaşadık. 10. sınıfa kadar okudum. Orada evlendim ve dört çocuğum oldu. 1989’da Fergana olayları patlak verdiğinde. İşkence ettiler. bizden çok” dedi ve yerli Özbekler tarafından yüzlerce Ahıska’nın Türklerin katliamından bahsettiğini de sözlerine ekledi. “Orada Ukrayna, Azerbaycan ve Rusya’ya gittik. Sonunda Ukrayna’ya döndüm. Sonra Türkiye’ye geldik.”

61 yaşındaki Yaşar Hüseyin, ailesinin Türkiye’den asla ayrılmayacağını ve ülkeyi çok sevdiklerini söyledi.

sınır dışı tarihi

1828-1829’da Osmanlı İmparatorluğu ile Çarlık Rusyası arasındaki savaşın ardından, şimdi Gürcistan’ı Türkiye ile sınırlayan Mesquite bölgesi Rusya’ya bırakıldı.

READ  Almanyada Irksi Mesajı Konderilan Türk Pisak Konustu İhlas Haber Ajansı

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, şimdi Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan bölge, Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne devredildi. Bu, Sovyetler Birliği’ndeki diğer birçok Türk ve Müslüman toplulukta olduğu gibi Ahıska Türkleri için de yıllarca süren acıların başlangıcı oldu.

II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı savaşan Sovyet ordusunda görev yapmalarına rağmen, Stalin’in Ahıska Türkleri için tehcir emrini imzalamasının ardından 86.000’den fazla Ahıska Türkü anavatanlarından Sovyetler Birliği içindeki uzak ülkelere sürgüne gönderildi.

Mesquite bölgesinde yaşayan binlerce Türk ve Müslüman, zorla yerlerinden edildiklerinin açıklanmasından saatler sonra, eşyalarını toplamalarına bile izin verilmeden arabalara yüklendi.

Bir aydan fazla süren tehcir sırasında 17.000’e yakın Ahıska Türkü açlık, soğuk algınlığı ve hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Hayatta kalanlar, 30.000 kişinin daha açlık ve hastalıktan öldüğü Orta Asya’nın çeşitli bölgelerinde kalmaya zorlandı.

Sovyet rejimi Ahıska Türklerini yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin çok çalışmaya zorlamış, kendilerine tahsis edilen toprakları terk etmelerini yasaklamış, onları ve ailelerini 25 yıl boyunca Sibirya’ya sürgüne göndererek cezalandırmıştır.

Sovyet yetkilileri, Stalin döneminde Ahıska Türklerinin II.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bu iddiaların asılsız olduğu ve asıl amacın farklı olduğu anlaşıldı.

Sovyet kayıtlarına göre, Kırım ve Meskat Türklerinin tehcir edilmesi, Türklerin Karadeniz bölgesinde ırksal bir temizlikti.

Bugün Makedonya bölgesinde çok az sayıda Türk olmasına rağmen yaklaşık 20.000 kişi yaşıyor.

Ahıska Türkleri’nin büyük bir kısmı halen tehcir edildikleri ülkede veya daha sonra yerleştikleri ülkelerde yaşamaktadırlar.

Uluslararası kuruluşlardan ve diğer kaynaklardan alınan raporlara göre, şu anda 550.000-600.000 Ahıska Türkü anavatanlarından uzakta yaşıyor.

Bazıları Türkiye’ye, bazıları ise Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Gürcistan, Ahıska Türklerini geri göndermek için 2007 yılında bir yasa çıkardı, ancak sorunu çözmek için kararlı adımlar atamadı.

READ  Mercedes-Benz Türk imzalı tırlar Avrupa yollarında

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana onlarca yıldır gündemde olan anavatanlarına dönüşleri, o zamandan beri çözülmedi.

Kırım Tatarları ve Çeçenler gibi Kuzey Kafkasyalılar da dahil olmak üzere milyonlarca başka Müslüman veya Türk, Nazi Almanyasını işgal suçlamasıyla 1943 ve 1944’te Sovyetler tarafından zorla sınır dışı edildi.

Yüzbinlerce insan Orta Asya ve Sibirya yolunda hayatını kaybederken, hayatta kalanların 1980’lerin sonlarına kadar anavatanlarına dönmelerine izin verilmedi.

Türkiye’nin çabaları

Türkiye Ahıska, Türklerin anavatanlarına dönüşünü kolaylaştırmak ve on binlerce kişiye vatandaşlık vermek için aktif olarak yer almaktadır.

Aralık 2015’te Türkiye, Ukrayna’dan Silahşör Türklerinden oluşan 677 aileden oluşan ilk grubu kabul etti. Türkiye’ye uçtular ve Cumhurbaşkanı’nın emriyle kendileri için inşa edilen yeni apartmanlara yerleştirildiler.

Türkiye şimdiye kadar 40.000 Ahıska Türküne vatandaşlık verdi.

Bu yılın Ocak ayında, dünya çapında COVID-19 enfeksiyonlarının sayısı arttı ve Türkiye ve Ahıska, korona virüsüyle mücadeleye yardımcı olmak için Kırgızistan’da yaşayan Türklere tıbbi malzeme gönderdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın gönderdiği yardım, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e geldi.

Kampanya, merkezi İstanbul’da bulunan Dünya Ahıska Türkleri Federasyonu (DATUB) ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Bişkek İcra Kurulu Başkanı Yekta Kamil Noyen, 20.000’den fazla cerrahi maske, 1.200 N95 maske, 1.500 güvenlik kaplaması, yedi termometre, ventilatör, ilaç kutusu, 115 maske içeren 20.000 cerrahi maske ve 115 maske teslim etti. Kırgızistan’daki Türk Derneği halk arasında dağıtılacak.

Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Adamsha Tursunov, Türkiye’nin gönderdiği tıbbi malzemelerin Govt-19 ile mücadelede önemli olduğunu söyledi.

Türk yönetimine, Dışişleri Bakanlığı’na ve DATUB’a da teşekkür etti.

2019 yılında Kazakistan’da yaşayan 40 Ahıska Türkünden oluşan bir grup, Türk hükümeti tarafından işletilen bir ajansın desteğiyle 77 yıl sonra Gürcistan’ın Mesquite bölgesindeki anavatanlarına döndü.

READ  Dominik Cumhuriyeti Ticaret Odası, Turks ve Caicos Adaları'ndaki ortaklığını başlattı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) göre Ahıska Türkleri, TİKA ve Ahıska Türkleri Vatan Derneği işbirliğiyle Ahıska bölgesine geri döndü.

Atalarının terk edilmiş evlerini ve mezarlarını ziyaret ettiler, anıtlara giderek 77 yıl önce ata topraklarından sürüldüklerinde ölen Ahıska Türkleri için dua ettiler.

Heyete Ahıska Türkleri Dünya Birliği yetkilileri Sadir Aibov ve İsmail Ahmadov eşlik etti.