Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ahska Türkleri, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizinde arabuluculuk yapmasını umuyor

Ahska Türkleri, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizinde arabuluculuk yapmasını umuyor

Ahska Türkleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgede devam eden gerginliğe son vermek için Ukrayna ve Rusya arasında arabuluculuk yapacağından umutlu.

Donetsk Bölgesi Ahıska Türkleri Derneği başkanı Sadri Ahmedov, “Umdumuz Erdoğan’ın iki devletin (Rusya ve Ukrayna) cumhurbaşkanlarını bir araya getirmesi ve savaş olmamasıdır. Dostlukla bitmesidir.” Anadolu Ajansı (AA) bir röportajda.

Kasım’da Dünya Ahıska Türkleri Derneği’ne göre, 14 Ocak 1944’te Ahıska Türkleri olarak da bilinen yaklaşık 100.000 Ahıska Türkü, Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından Gürcistan’ın Ahıska bölgesindeki atalarının topraklarından SSCB’nin uzak bölgelerine sürüldü. Sürgün edilen Ahıska Türklerinin bir kısmı 1989 yılında Ukrayna’ya yerleştirildi.

Zorlu koşullara rağmen, kimliklerini on yıllar boyunca korudular ve kültürel miraslarını gelecek nesillere aktardılar.

2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında çıkan çatışma nedeniyle bölgede yaşayan Ahıska Türklerinin çoğunun Erdoğan’ın inisiyatifiyle Türkiye’ye geçerek Doğu Erzincan’a yerleşmesine izin verildi.

Ahmedov, bazı Ahıska Türklerinin 2014 yılındaki çatışmalar nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek, mallarını kaybetmelerine rağmen istikrarsızlıkta öldürülmediklerini de sözlerine ekledi.

Ahmedov, Donetsk bölgesinin kuzeyindeki Slovyansk şehrinde yaşamaya devam eden diğer birçok Ahıska Türk ailesiyle birlikte, 2014 yılının ortalarında Rus yanlısı ayrılıkçıların bölgeyi kontrol altına almasıyla zor zamanlar geçirdiğini söyledi.

Bölgenin önemli bir demiryolu kavşağı olan ve bir zamanlar ayrılıkçıların kalesi olan Slovyansk, haftalarca süren kuşatmanın ardından Temmuz 2014’te Ukrayna hükümet güçleri tarafından geri alındı.

“Yiyecek bulamadığımız günler oldu, dükkanlar çalışmadığı için, duraklarda kimseyi göremezdiniz. Her yer sessizdi. Etrafta kimse yoktu. Allah’a şükür o günler geride kaldı. Artık normal yaşıyoruz” dedi.

Meslek olarak avukatlık yapan Ahmedov, bugün bölgede yaklaşık 200 Ahıska Türkünün yaşadığını söyledi.

Eve dönüş

Bölge Ahıska lideri, “Kazalar bazen iyi gelir diye bir söz vardır. 2014’teki savaş bizim memleketimize dönmemizin yolunu açtı” dedi.

READ  Kylie Jenner'ın BFF Stassi, kum saati şeklindeki inanılmaz figürünü ışıltılı bir bikiniyle gösteriyor

Şu ana kadar 677 Ahıska Türk ailesinin Erzincan’a taşındığını, 46 ailenin de taşınma sürecinde olduğunun altını çizdi.

Ahmedov, Donbass’ta yaşayan Ahıska ailelerinin, okudukları, çalıştıkları ve birbirleriyle “omuz omuza” yaşadıkları için toplumun geri kalanına entegre olduklarını söyledi.

Ahmedov, Ukrayna’da “kardeş gibi” oldukları diğer gruplarla da çok iyi ilişkilere sahip olduklarını belirterek, bölgedeki Ukraynalıların Ahıska komşularının 2014’te ülkeyi terk etmesinin dehşete düştüğünü vurguladı.

Bugün Ahıska Türkleri dokuz ülkeye dağılmış durumda ve toplamda yarım milyonu buluyor.

‘Kimse savaş istemiyor’

Bölgede ikamet eden bir diğer Ahıska Türkü olan İskender Osmanov, 2014 yılında iki taraf arasında çıkan çatışmaların ardından bölgeye bombalar düştüğünü ve sığınaklara kaçtıklarını hatırlattı.

Ağırlıklı olarak çiftçilikle uğraşan Osmanov, “Kimsenin bu savaşa ihtiyacı yok, hiçbir yerde savaş istemiyorum” dedi.

32 yıldır aynı yerde yaşadıklarını, 1989’da Özbekistan’dan taşındıklarında yerlilerin onları “kabul edip yardım ettiğini” sözlerine ekledi.

Osmanov, Erdoğan’ın Kiev ve Moskova arasındaki gerilimi ve bölgedeki çatışmayı yatıştırmak için arabuluculuk yapmasını umduğunu da dile getirdi.

2014’ten bu yana Rusya, son sekiz yıldır sürdürdüğü bir politika olan doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı isyancıları destekliyor.

Kiev ve Batı ile gerilim yükselirken, Moskova son aylarda Ukrayna sınırına 100.000’den fazla asker yığdı.

Rusya’nın eylemlerine yanıt olarak NATO, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya dönüşümlü olarak konuşlandırılan dört çok uluslu tabur büyüklüğünde savaş grubuyla doğu bloğundaki varlığını güçlendirdi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.