Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Aktris Ai Weiwei ‘zor’ zamanlarda kibir konusunda uyardı

Aktris Ai Weiwei 'zor' zamanlarda kibir konusunda uyardı

VENEDİK, İtalya (AP) – Çinli muhalif ve sanatçı Ai Weiwei, Venedik’in Murano adasında yaptığı ilk cam heykeliyle endişe verici bir altyazıyla “böyle zor bir zamanda” kibire karşı uyarıda bulunuyor: “Latin Memento Mori for “Unutma, ölmelisin.”

Rus bombaları Ukrayna’ya düşüyor. Çin, Tayvan Boğazı’nda askeri gücünü sergiliyor. Göçmenler, kaçakçıların tekneleri batarken sık sık denizde ölüyor. Dünya ısınıyor, kuraklıklara, buzulların çökmesine ve şiddetli fırtınalara neden oluyor. Salgın devam ediyor.

Birçok şey hakkında konuşuyoruz. Cuma günü Venedik’te Associated Press’e konuşan Aye, göçmenlerden, ölümlerden, savaştan, pek çok konudan bahsettiğimizi söyledi.

Yaklaşık 3 ton ağırlığındaki 9 metrelik (29,5 fit) siyah cam heykelinin yanında duran, Venedik’teki Piazza San Marco’nun yakınında bulunan San Giorgio Maggiore Bazilikası’nın orta nefinin üzerinde asılı duruyor. “İnsan Komedisi: Memento Mori” başlıklı heykel, Pazar günü kilisede açılan Ai sergisinin merkezinde yer alıyor.

Büyük asılı sanat eseri, kısmen avize, kısmen kemik, karmaşık bir şekilde kalıplanmış cam iskeletler ve hem insan hem de hayvan kafatasları, cam kabartmalı insan organları ve Twitter kuş logosu ve gözetleme kameralarının dağınık benzerlikleri ile dengelenmiş, karanlık tarafına bir ipucu. teknoloji.

“Çevrenin tamamen yok olduğunu, insanların çabalarıyla yok edildiğini görüyoruz… ve bu çok daha büyük bir felakete veya kıtlığa yol açacak. Veya savaş, Çin üzerinde daha fazla kontrol iddiasında bulunduğundan Çin ile Batı arasında potansiyel bir siyasi çatışma var. Hong Kong ve Tayvan’ı devralmakla tehdit ediyor” dedi.

Sanatçı, “İnsanları ve çevredeki yasallığı yeniden düşünmeliyiz. Bu gezegeni gerçekten hak ediyor muyuz, yoksa sadece dar görüşlü ve ırkçı mıyız? Bencillik kendisinden çok talepkar” diye ekledi.

Galeride ayrıca daha küçük cam heykeller bulunuyor. Ai’den biri, 2011’de bir Çin hapishanesinde geçirdiği aylara atıfta bulunarak kendisini bir mahkum olarak tasvir ediyor. Bir diğeri, şekilsiz yüzünü “Hasset Alegorisi” başlıklı 18. yüzyıldan kalma bir heykelin kopyası üzerine yerleştirdi. Dolabı doldurur Baretler Vitray korodaki yerleri korur.Yandaki odaların duvarlarında ünlü tabloların ve Çin burçlarının Lego tuğla sanatının replikaları sıralanır.

READ  Yeni drone videosu, Bucha Caddesi'nde sivillerin cesetleriyle dolu askeri araçları ve Rus güçlerini gösteriyor

Ai, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Çinli yetkililere Tayvan’da böyle bir sürecin nasıl bir teşvik veya uyarı görevi görmeden gerçekleşebileceğini anlamak için “potansiyel bir model” verdiğine inandığını söyledi.

“Bence Çin, modern anlayışımızı ve kimin neyi yapma hakkına sahip olduğuna dair klasik nosyonu yansıtan küresel güç mücadelesinin bir parçası” dedi. Rusya ve Ukrayna’da olup bitenler, Çin’e, gerekirse Tayvan’da ne yapmak istedikleri konusunda belki de net bir zihinsel eğitim veriyor. ″

Ancak sanatçı, Çin’in Tayvan’ı işgal etmesinin bir hata ve Tayvan tarihinin yanlış anlaşılması olacağını söylüyor.

Çinliler Tayvan’ın Çin’e ait olduğuna inanıyor, ancak aslında Çin ve Tayvan 70 yıldan fazla bir süredir ayrı. Çin’dekinden daha demokratik ve daha barışçıl olan kendi sosyal yapılarına sahip olduklarını söyledi. Çin’in Tayvan’ı zorla talep etme yönündeki herhangi bir hamlesi “son mücadeleye” yol açacaktır.

Çin’deki mücadeleyi, yetkililerin kontrolünün meşruiyeti için bir mücadele olarak görürken, Batı’daki meydan okuma, demokrasiyi ve onunla birlikte ifade özgürlüğünü savunmak için sürekli ihtiyaçtır. Batı’nın Aşil topuğu, Çin’deki ucuz üretime ekonomik bağımlılığı olduğunu söyledi.

Ai, “Çin bu yüzden bu konuda kendine bu kadar güveniyor” dedi. “Batı’nın Çin olmadan yaşayamayacağını biliyorlar.”

Avrupa ve ABD’deki festivaller de dahil olmak üzere, pandemi sırasında yaptığı ve Wuhan’daki ilk kilitlenmeyi ve Hong Kong’daki mücadeleleri tasvir eden filmleri reddeden Batı ikiyüzlülüğünün örneklerini gösterdi.

Filmleri övdükten sonra, Ai, festivallerin sonunda Çin pazarına erişimi kaybetme korkusuyla “son sözleri, onlara gösteremeyeceğimiz” sözünü verdiğini söyledi.

Sanatsal dilinin yorumlanması daha zor olduğu için sanat eserinin daha akıcı hareket ettiğini söyledi.

“Çalışmam yeni kelimelerle ilgili, bu yüzden kesinlikle bilgisi olmayan biri için zor. Ai bunun çalışma gerektirdiğini söyledi. İzleyicileri memnun etmek için bir parça yapmıyorum. Ama her zaman gerekli bir şey söylemek istiyorum.”

READ  Ukrayna savaşında önümüzdeki altı ay için beş tahmin | Ukrayna

Su otobüsünden dolaşan turistler, ünlü muhalif sanatçının sergisini bulmanın mutluluğunu yaşadı.

Şu anda Toronto, Kanada’da yaşayan bir Hong Kong vatandaşı olan Kenneth Cheung, görkemli cam heykeli incelerken, “Bu metal mi? Bunu ilk gördüğümde cehennemi temsil ettiğini düşündüm” dedi. güçlü.”

Usta heykelin bir Murano cam stüdyosunda sanatçıların yardımıyla üç teknik kullanılarak tamamlanması üç yıl sürdü: geleneksel Murano üflemeli cam, mum kalıpları ve enjeksiyon kalıpları. Stüdyonun sahibi Adriano Beringo, güçlü siyasi inançları nedeniyle saygı duyduğu bir sanatçıyla işbirliğini güvence altına almak için yıllarca Ai’yi takip ettiğini söyledi.

Beringo, “Yüzü belli oluyor. Saklanmıyor. Hayatını riske atmaya hazır ve bunu Çin’de yaptı” dedi.

Sergi 27 Kasım’a kadar Venedik’te. Beringo, oradan asılı heykelin Londra’daki Tasarım Müzesi’ne gideceğini ve umarım onu ​​satın alacağınızı söyledi.

“Büyük bir müze olmalı. Yoksa böyle bir sanat eserini nasıl saklarsınız?” dedi.