Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Koreli gazilerin gömülmek istediği Busan’daki BM mezarlığı

Koreli gazilerin gömülmek istediği Busan'daki BM mezarlığı

(CNN) – Kıdemli İngiliz savaşçı James Grande, 30 yılı aşkın bir süredir, savaşa giden genç bir adam olarak bulduğu cesetlerin mezarlarını ziyaret etmek için Güney Kore’ye yılda 5500 millik bir yolculuk yapıyor.

Kore’deki Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı’na (UNMCK) göre Grande 1951’de Kore Savaşı’na katıldığında sadece 19 yaşındaydı. Kurtarma biriminin bir parçası olarak, Kore Yarımadası’ndaki savaş alanlarından düşmüş askerler alındı ​​ve güney liman kenti Busan’da bulunan mezarlığa defnedilmek üzere nakledildi.

Mezarlık dünyadaki tek BM mezarlığı olmaya devam ediyor ve birçokları için Kore Savaşı’nda kaybedilen gaziler, dullar ve sevdiklerinin son buluşma yeri.

1955 yılında, Güney Kore hükümetinin, savaş sırasında BM bayrağı altında 22 ülkeden gönderilen asker ve sağlık personelini onurlandırmak amacıyla, Birleşmiş Milletler’e kalıcı kullanım için arazi teklif etmesinden sonra kurulmuştur.

21 Ağustos’ta Busan’daki Kore’deki Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı (UNMCK).

Jesse Young / CNN

UNMCK’ye göre, bu ülkelerin çoğu ölülerin cesetlerini iade etmiş olsa da, şu anda 11 ülkeden 2.300’den fazla insan orada gömülü.

Bu askerlerin çoğuna daha sonra dul eşleri ve diğer aile üyeleri de dahil olmak üzere birlikte gömülmek isteyen sevdikleri katıldı.

Bugün, mezarlık, bir anma salonu, savaşa katılan çeşitli ülkeler tarafından adanan anıtlar ve savaş sırasında ölen BM askerlerinin tüm isimlerinin kazındığı bir anma duvarı ile, pastoral 35 dönümlük yeşil çim ve su özellikleridir. savaş. fikir ayrılığı.

Evlatlık torunu Brenda Eun-jung Park, Grande kurtardığı cesetleri gömdüğünde, “Söz ver, ‘Sana geri döneceğim’ dedi. Seni asla unutmayacağım.” “Bu yüzden her yıl sözünü tutmak için Kore’ye geri döndü.”

1988’den başlayarak, salgın seyahati durdurana kadar mezarlığa yıllık geziler yaptı. Park, Mayıs ayında Grande’nin kanserle savaşmasına ve zayıflamasına rağmen son bir ziyaret için “Kore’ye gelmekte ısrar ettiğini” söyledi.

“Hayatındaki… tek eğlence buydu,” diye ekledi. “Tekrar geri dönmek istedi.”

Grundy, Ağustos ayında Birleşik Krallık’ta öldü. Külleri, vasiyetindeki talimatlara göre gömüleceği Birleşmiş Milletler Mezarlığı’na nakledilecek. Park, “Arkadaşlarıyla birlikte mezarlıkta huzur içinde dinlenmek istedi” dedi.

hızlı tarih

Milyonlarca insanın ölümüne rağmen bazen “Unutulmuş Savaş” olarak anılan Kore Savaşı, Kuzey Kore kuvvetlerinin Güney Kore’yi işgal etmesinden sonra Haziran 1950’de patlak verdi.

Amerika Birleşik Devletleri, işgalden sadece iki gün sonra Kore’ye asker göndermeye karar veren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı – örgütün tarihinde Birleşmiş Milletler adına savaş birliklerinin gönderildiği tek zaman.

22 ulustan oluşan BM Komutanlığı, ABD liderliğindeki güçlerin Çin’in Kuzey Kore sınırına doğru ilerlemesiyle savaşın ivmesini değiştirmeye yardımcı oldu. Ancak Çin kuvvetleri araya girerek Birleşmiş Milletleri yarımadaya geri itti.

İki taraf, bugün Kore-arası sınırın bulunduğu 38. paralel boyunca bir çıkmaza girdi. 27 Temmuz 1953’te imzalanan ateşkes, çatışmayı durdurdu. Ancak, barış anlaşması olmadığı için savaş hiçbir zaman resmi olarak sona ermedi ve etkisi bu güne kadar devam ediyor.

Amerikalı bir onbaşı, 9 yaşındaki Koreli bir kızın, 1951'de Güney Kore, Busan yakınlarındaki Birleşmiş Milletler anma töreninde ölen yoldaşlarından birinin mezarına bir buket beyaz gül bırakmasını izliyor.

Amerikalı bir onbaşı, 9 yaşındaki Koreli bir kızın, 1951’de Güney Kore, Busan yakınlarındaki Birleşmiş Milletler anma töreninde ölen yoldaşlarından birinin mezarına bir buket beyaz gül bırakmasını izliyor.

Bettmann Arşivi/Getty Images

Bazı gaziler için BM mezarlığı, savaşın maliyetini ve diğer askerlerle ve Güney Kore’nin kendisiyle kurdukları derin ilişkileri temsil ediyor.

18 yaşında savaşa katılan bir Amerikan gazisi olan Boyd L. Watts, Hubs Magazine’e 1991’den beri Busan’ı yılda en az bir kez ziyaret ettiğini söyledi.

Ülkenin sadece birkaç on yılda ne kadar geliştiğine şaşırdığını söyledi – bu, mezarlıkta da vurgulanan bir konu. Bir anma salonunda, ziyaretçilere yönelik bir video, Güney Kore’nin, BM birliklerinin fedakarlıklarıyla mümkün olan, savaştan zarar görmüş bir ülkeden gelişen modern bir başkente dönüşümünü vurguluyor.

Busan’a tekrar ziyaret yapan diğer savaşçılar da aynı duyguları tekrarladılar.

Özel birinci sınıf olarak görev yapan ve Kuzey Koreli askerlere karşı göğüs göğüse savaşan Johann Theodor Eldewerld, 2016’da Güney Kore’ye döndü – savaş sırasında terhis edildikten sonra ilk kez geri döndü. Güney Kore Yonhap Haber Ajansı’nın bir raporuna göre Elderworld, ülkenin ekonomik toparlanmasından derinden etkilendiğini söyledi.

Yonhap Ajansı’na göre, ertesi yıl öldü ve mezarlığa gömüldü – küllerinin “yoldaşlarımın sonsuz uykuda yattığı Kore Cumhuriyeti’nde” gömülmesini istediğini söyleyen vasiyetini takiben.

son dinlenme yeri

Hayatta kalan gazilerden oluşan küçük bir grup ilerledikçe, dünyanın dört bir yanından artan sayıda kişi, bir zamanlar savunmak için savaştıkları yabancı bir ülkedeki arkadaşları ve yoldaşlarıyla birlikte mezarlığa gömülmeyi talep ediyor.

Amerikalı kıdemli Watts, 2010’da Haps dergisine şunları söyledi: “Birçoğumuzu eski bir sisin içine gömdüler… Bunun bir parçası olmayı çok isterim.” 2020 yılında vefatından sonra, törene akrabaları, arkadaşları, ordu temsilcileri ve ABD büyükelçiliğinin katılımıyla dileği gerçekleşti.

Bir başka ABD gazisi Russell Harold Gunstad, savaş sırasında Askeri Poliste görev yaptı ve 2020’de Birleşmiş Milletler Mezarlığı’na gömüldü.

21 Ağustos'ta Kore'deki Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı.

21 Ağustos’ta Kore’deki Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı.

Jesse Young / CNN

UNMCK’ye verdiği demeçte, “Bay Gunstad başlangıçta onu UNMCK’ye gömme fikrine, orada yatan diğerleri kadar değersiz hissettiğini söyleyerek karşı çıktı, ancak karısı ve ailesi onu fikrini değiştirmeye ikna etmeyi başardı” dedi. Beyan onun web sitesinde.

Mezarlığa defnedilen son gazi, 2021’de ölen ve bu yılın Haziran ayında defnedilen Kanadalı John Robert Cormier. UNMCK’ye göre, savaş için Kore’ye geldiğinde sadece 19 yaşındaydı ve hayati tehlike arz eden bir yaralanma geçirdikten sonra bile savaş alanına geri döndü.

READ  Bir Rus mahkemesi Hazar petrol boru hattının durdurulmasına karar verdi, ancak ihracat hala devam ediyor

Kosova’daki BM heyeti törenin ardından yaptığı açıklamada, “büyük arzusunun” mezarlığa gömülmek olduğunu belirterek, “Kendisini burada bekleyen 380 (Kanadalı) arkadaşını özleyebilirdi ve bugün tekrar bir aradalar. “

Bugün, kıyıdan çok da uzak olmayan mezarlık, savaş tarihinin yolcuları için hala popüler bir destinasyondur ve otobüs ve metro ile erişilebilir. Giriş ücretsizdir ve her gün Kore Savaşı’nın patlak vermesi gibi önemli tarihleri ​​kutlamak için özel etkinliklerle birlikte bir BM bayrağı indirme ve kaldırma töreni düzenlenmektedir.

En iyi fotoğraf: 21 Ağustos’ta Busan’da bulunan Kore’deki Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı. Kredi bilgileri: Jessie Yeung / CNN