Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Aktris Jussie Smollett, rahatsız edici karara itiraz ederken Cook County Hapishanesinden serbest bırakıldıktan sonra Illinois’de kaldı.

Aktris Jussie Smollett, rahatsız edici karara itiraz ederken Cook County Hapishanesinden serbest bırakıldıktan sonra Illinois'de kaldı.
CHICAGO (WLS) – Jussie Smollett, temyiz mahkemesinin avukatıyla ırkçı ve gey karşıtı bir saldırı hakkında polise yalan söylemekten mahkumiyetine itiraz edilene kadar serbest bırakılması gerektiğine karar vermesinin ardından Çarşamba günü Cook County Hapishanesinden serbest bırakıldı.

Karar, Cook County yargıcının geçen hafta Smollett’i polise yalan söylemekten beş adet düzensiz davranış suçundan 150 gün hapis cezasına derhal başlamasına karar vermesinin ardından geldi. Temyiz mahkemesi, Smollett’in herhangi bir ödeme gerektirmeyen 150.000 dolarlık kişisel bir rehin imzaladıktan sonra serbest bırakılabileceğini söyledi.

İzle: Jussie Smollett Cook County Hapishanesinden serbest bırakıldı

39 yaşındaki çocuk, akşam 8’den kısa bir süre sonra, güvenlik ve iki erkek kardeşinin eşlik ettiği bir grup toplanmış medyayı tek kelime etmeden geçerek hapishaneden serbest bırakıldı.

Üç yargıçtan oluşan temyiz paneli, Smollett’in avukatlarının, temyiz süreci tamamlandığında 150 günlük cezasını çekmeyi bitireceğini iddia etmesi üzerine Smollett’in gitmesine 2’ye 1 oy verdi. Bir itirazın çözülmesi genellikle aylar, hatta yıllar alabilir.

Smollett’in erkek kardeşi JoJo, “Ayrıca ortaya çıkmasına ve bu ertelemenin gerçekleşmesine sevindim,” dedi, “Hala endişeliyim çünkü hala yüzleşmesi gereken yasal zorluklar var, ancak temyiz sürecinden gerçekten çok mutluyum. şimdi yoldayız.”

Hem belediye başkanı hem de eyalet savcısı, bugünkü tahliye hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Savunma ekibi, temyiz mahkemesinin kendisini serbest bırakma kararını övdü ve avukatlarından biri Perşembe günü ABC7’ye Smollett’in Illinois’de kaldığını ve ailesine ve hukuk ekibinin temyiz üzerinde çalışmasına yardımcı olmayı planladığını söyledi.

İyi çalışıyor. Öğrenmeye çalışın, tekrar etkileşime geçin,” dedi Jojo. “En azından aile ile iletişim kurabildiği için çok mutlu. Ormandan çıkmış değil.”

Smollett’in Cook County’de mi yoksa Chicago’da mı kalması gerektiği bilinmiyordu; Yargıç James Lane daha önce, hapishane sonrası denetimli serbestliği sırasında eyaleti terk etmesine ve denetimli serbestlik memuruna uzaktan kaydolmasına izin verileceğini söyledi.

İZLE: Jussie Smollett’in savunma avukatları serbest bırakıldıktan sonra konuşuyor

Smollett ailesi rahatladı.

Jojo, “Aile üyelerinin sevdiklerinin bu durumu yaşadığını görmesi dayanılmaz, sadece bu durumdan kurtulmasına izin vermek için Tanrı’ya şükrediyorum” dedi Jojo.

Smollett altı geceyi hapiste geçirdi. O sırada avukatları, oyuncunun hiçbir şey yemediğini, sadece su içtiğini söyledi.

İZLE: Hukuk Analisti Jussie Smollett’in Hapisten Nasıl Çıkacağını Düşünüyor

Smollett’in avukatı Heather Weddell, “Şu anda anladığımız kadarıyla yemek yemeyi erteledi ve dürüst olmak gerekirse onu suçlamıyorum” dedi. “Acı vermedi. Önemli bir kilo kaybetmedi. Çıktı. O iyi.”

READ  Hollywood Grevi En Sevdiğiniz TV Şovlarını Nasıl Etkileyebilir?

Avukatları, aktörün serbest bırakılacağını söylediklerinde bayıldığını söyledi.

Avukat Nene Uchi, “Ellerini cama bastırdı ve öyleydi ve gözlerinde yaşlar vardı ve bunu daha önce hiç görmemiştim çünkü orada çok güçlüydü” dedi. “Anayasal sistemimizden neredeyse umudumu yitiriyordum” dedi.

Avukatının iddiasının bir kısmı, Smollett’in Cook İlçe Hapishanesinde hapsedilmesi halinde bedensel zarar görme tehlikesi altında olabileceğiydi.

Smollett’in temyiz başvurusu da kısmen, aktörün cezasının çifte risk kavramını ihlal ettiği fikrine dayanıyor, çünkü zaten 10.000 dolarlık bir tahvili devretti ve 2019’da yeniden toplum hizmeti yaptı. Ancak savcılar, bunların gönüllü olarak kabul ettiği önlemler olduğunu söyledi. ve bu nedenle bir ceza teşkil etmez.

İLGİLİ: Jussie Smollett ‘özel muamele’ görmeden ‘psikiyatri koğuşunda’, tehditler aldıktan sonra aile diyor

Smollett, cezasının ilk 150 günü Cook County Hapishanesinde olmak üzere Chicago’da kendinden nefret saldırısı düzenleme konusunda polise yalan söylemekten 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Uslu davranmış olsaydı 75 yaşında serbest bırakılabilirdi, ancak bunun yerine bir haftadan kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Avukat Shay Allen, “Sanırım buradayız çünkü temyiz mahkemesi yapılacak doğru şeyin bu olduğunu anladı. Umarım herkes o mahkemede gerçekleşen zulmün saçma olduğunu anlar.”

Belediye başkanının ofisi ve eyalet avukatları Perşembe günkü serbest bırakma hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Mahkemenin kararı, Ocak 2019’da siyahi ve eşcinsel olan Smollett’in Chicago polisine kar maskesi takan iki adam tarafından ırkçı ve homofobik bir saldırının kurbanı olduğunu söylemesiyle başlayan tuhaf bir hikayenin son bölümünü işaret ediyor. Saldırganların aranması kısa sürede bir soruşturmaya dönüştü ve Smollett’in kendisi saldırıyı organize ettiği ve bu konuda polise yalan söylediği suçlamasıyla tutuklandı.

Soruşturma, Smollett’in saldırıyı gerçekleştirmeleri için “İmparatorluk” adlı televizyon programında çalışan tanıdığı iki adama para ödediğini ortaya çıkardı.

Ayrıca bkz. | Jussie Smollett, avukatların temyizde serbest bırakılmasını istediği için 150 gün hapis cezasına çarptırıldı

Bir jüri, Aralık ayında Smollett’i, biri polise yalan söylediğinde getirilen suçlama olan beş adet düzensiz davranıştan suçlu buldu. Altıncı davadan beraat etti.

READ  Bu hafta sonu Coachella 2022'deki tüm aksiyon - çarpıcı fotoğraflarda

İZLE: Smollett’in Tahliye ve Temyiz Sürecinin Hukuki Analizi

ABC7 hukuk analisti Gil Souffer, “Temyiz mahkemesi zaman alacak” dedi. “Kendisine sunulan tutanaklara bakar ve iki konuda hüküm verirdi: Birincisi, mahkumiyeti bozmalı mı? İkincisi, mahkumiyet olsaydı bile, ceza uygun muydu?”

Ama Smollett hapse geri dönmeye hazır mı, temyizin istediği gibi gitmesi gerekmez mi?

Weddell, “Hazır ama çok güçlü” dedi. “İradeli biri. İşler ters giderse cezasının geri kalanını çekmek zorunda kalacağını biliyor.”

Smollett, yargılama sırasında masumiyetini korudu. Karar sırasında hakime suçsuz olduğunu bağırarak intihar eğilimi olmadığı konusunda uyardı ve gözaltında ölürse hayatına son verecek olanın kendisi değil kendisiydi.

izle | Jussie Smollett’in mahkemedeki duygusal patlaması

Cook County Yargıcı James Lane ayrıca Smollett’e Chicago Şehri’ne 120.106 dolar tazminat ve 25.000 dolar para cezası ödemesini emretti.

Smollett, doğrudan hapse gireceğini öğrendikten birkaç dakika sonra, “Ben intihara meyilli değilim!” dedi. ve “Bunu ben yapmadım!” Bir yumruğu havaya kaldırılarak tutuklandı ve mahkeme salonundan çıkarıldı.

Lynne Smollett, cezasını vermeden önce “suistimal ve aldatma” olarak adlandırdığı şeyleri eleştirdi.

“Size söyleyeceğim Bay Smollett, bugün burada, hayatınıza vermiş olduğum zararın yanında yapabileceğim hiçbir şey olmadığını biliyorum,” dedi Lin.

Lane, cezayı değerlendirirken, Smollett’in suçu işlemek için “aşırı” kasıtının ağırlaştırıcı bir faktör olduğunu söyledi. Ayrıca aktörün gerçek nefret suçu mağdurlarının deneyimlerini karaladığını ve kendisini “sahtekar” ve yalancı olarak nitelendirdiğini söyledi.

“Tanık kürsüsüne çıktın. Zorunda değildin. Bunu yaptın. Kesinlikle haklıydın. Ama saatlerce yalancı şahitlik yaptın,” dedi Lin.

izle | Yargıç Lin’in kararla ilgili tam yorumları

Mahkemeden sonra, Smollett ailesi gözle görülür bir şekilde üzüldü ve Smollett’in hapis cezasına çarptırılmasından ve masumiyetini savunmaya devam etmesinden duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.

Küçük kardeşi Jokey Smollett, “Kardeşimin tam bir kurban olmaktan çıkışını izledim ve hala öyle” dedi. “Saldırıya uğradı ve şimdi saldırıya uğradığı için hapishaneye gidiyor.” “O hayatta kaldı ve tamamen istismara uğradı. Buna bir son verilmeli!”

Smollett’in savunma avukatları da öfkeliydi.

Savunma avukatı Nene Uchi, “Avukatlık kariyerim boyunca hiçbir zaman ve buradaki diğer avukatların hiçbiri dördüncü derece bir suçun şiddet içeren bir suçla aynı muameleyi gördüğü bir durum görmedi” dedi.

READ  Jeremy Renner'ın 911'i aradığı ortaya çıktı

Mahkemede uzun yıllar süren bir soruşturmanın ardından Smollett, polise yalan söylemekten dolayı altı adet uygunsuz davranış suçlamasından beşinden hüküm giydi. Tüm suçlamalar için en fazla üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABC hukuk analisti Jill Soffer, “Bunlar çok düşük seviyeli suçlar ve anlamlı bir suç geçmişi olmayan birinin bu suçlardan dolayı hapis cezasına çarptırılması olağan bir davada olağandışı olurdu, ancak bu normal bir dava değil.” Dedi.

izle | Jussie Smollett davasında önemli anlar

Soffer, Smollett’in serbest bırakılma şartlarını ihlal etmesi halinde hapse geri dönebileceğini, ancak bunun olası olmadığını söyledi.

Birkaç büyük isim Smollett’i savunmaya geldi ve yargıca müsamaha isteyen mektuplar yazdı.

İLGİLİ: Jussie Smollett davasındaki tek siyah jüri, davayı ‘üzücü’ buluyor, hala nedeni sorguluyor

Bunlar arasında, kısmen “Josie’nin son derece ilgili ve katkıda bulunan bir vatandaş olduğu kanıtlanmış bir sicili var” ve “Josie gerçekten acı çekti” yazan Rahip Jesse Jackson da vardı.

İZLE: Jussie Smollett’in avukatı, aktörün serbest bırakıldıktan sonra Illinois’de olduğunu söyledi

Aktör Samuel L. Jackson ve eşi aktris Latania Jackson da yargıca bir mektup yazarak kısmen, “Sizden tevazu ile hapis cezasına bir alternatif bulmanızı rica ediyorum.”

Cook County Bölge Savcılığı’ndan Kim Fox’tan konuyla ilgili yorum yapması istendiğinde, “Şiddet suçlarına odaklandık” dedi.

Jussie Smollett’in avukatı Nene Uchi’nin Temyiz Mahkemesi kararına cevaben yaptığı açıklama:

“Illinois İlçe Temyiz Mahkemesi’nin kararından çok memnunuz. Heyecanın ve siyasetin bir kenara bırakılmasından ve nihayet saygın Yargıtay ile yasalarımız hakkında entelektüel bir tartışma yapabileceğimizden memnunuz.
“Üç yıl önce Josie ve Illinois eyaleti, on bin dolar para cezası ödediği ve toplum hizmeti yaptığı ertelenmiş bir kovuşturma anlaşmasına vardı. Sonuç olarak dava reddedildi.
“Aynı şeyi tekrar suçlamak ve kovuşturmak, sadece ahlaki bir hata değil, kesinlikle çifte risk ve bu nedenle anayasaya aykırı. Özellikle masum bir adamla ilgiliyse.”

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Telif hakkı © 2022 WLS-TV. Her hakkı saklıdır.