Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Alibaba liderliğindeki kampanyada Çin teknoloji hisseleri yeni dip seviyelerine geriledi

Alibaba liderliğindeki kampanyada Çin teknoloji hisseleri yeni dip seviyelerine geriledi

(Bloomberg) — Çin teknoloji hisseleri, Pekin’in sektöre yönelik düzenleyici planlarıyla ilgili yeni endişeler arasında üst üste üçüncü kez düştü.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Hang Seng Teknoloji Endeksi Salı günü %3’ten fazla düştü ve 2020’deki başlangıcından bu yana en düşük kapanış seviyesine yöneldi. Alibaba Group Holdings Ltd., yetkililerin fintech ticaret kolunda yeni bir kontrol turu başlattığı bir Bloomberg raporunun ardından düşüşlere öncülük etti.

Yenilgi, daha geniş Hong Kong pazarını etkiledi ve Hang Seng Endeksi, Çin’in kapsamlı bir baskısının özel şirketler üzerindeki etkisinden kurtulmaya çalışırken %3,5 düştü. Zayıflık, küresel hisse senetlerinin Ukrayna’da artan gerilimlerin baskısı ile karşı karşıya kalmasıyla da ortaya çıkıyor.

Başkan Xi Jinping’in “ortak refah” kampanyası, birçok teknoloji devi için iş modellerini ateş hattına koydu. Gıda dağıtım devi Meituan, Cuma günü Pekin’in ücretleri düşürmesini emrettikten sonra Salı günü %6 daha düştü. Tencent Holdings Ltd. geriledi. %3’e varan oranlarda, inkar ettikten sonra bile, ana işiyle ilgili yeni bir incelemeyle karşı karşıyaydı.

Pekin’in antitröst kampanyası şimdi ikinci yılına girerken, Hang Seng Endeksi geçen yıl Şubat ayındaki zirvesinden yarıdan fazla düştü.

GAM Investment Management portföy yöneticisi Jian Shi Curtisi, sorunun “daha fazla sosyal sorumluluk üstlenmeleri istenirse büyük internet şirketlerinin uzun vadeli kârlarının ne kadar etkileneceği” olduğunu söyledi. Henüz bir sonuca varmak için yeterli ayrıntı olmadığını da sözlerine ekledi.

Teknoloji sektörünün yükseliş eğilimi, “paylaşılan refah” artışı onu ani bir durma noktasına getirmeden önce onlarca yıl devam etti. 2020’nin sonlarında başlayan kampanya, veri güvenliği ve dijital ticaretten çevrimiçi oyun ve açık hava listelerine kadar endüstrinin neredeyse her köşesini vurdu.

Bloomberg verileri, Hang Seng Tech Index üyelerinin geçen yılın Şubat ayındaki zirvesinden bu yana toplam 1,6 trilyon dolar kaybettiğini gösterdi.

READ  Dönüm Noktası Terapileri, Lululemon, RH ve diğerleri

Alibaba’nın üç aylık kârda tahmini %60’lık bir düşüş bildirmeye hazır olması nedeniyle, teknoloji kazançları üzerindeki etkisi Perşembe günü tekrar görülecek.

Goldman Sachs Group Inc.’dekiler de dahil olmak üzere küresel fonlar ve analistler. ve UBS Group AG, politika ve ucuz değerlemelerle ilgili gevşeme endişelerini gerekçe göstererek 2021’in sonlarında sektör hakkında daha iyimser. Ancak hisse senetleri 2022’de kayıplarını artırdı ve son zamanlarda bir dizi yeni önlem küresel fonları daha temkinli hale getiriyor.

HSBC Holdings Plc’deki Asya Pasifik hisse senedi stratejisi başkanı Herald van der Linde, son duyuruların “yatırımcıları Çin internet isimlerine yatırım yapma konusunda biraz daha isteksiz hale getirebileceğini” ve düzenleyici eylemlerin Çin’deki aşırı kilolu pozisyonu için bir risk oluşturduğunu söyledi.

“Çin’de çevrimiçi ortamda temkinli olmaya devam ediyoruz ve bu sektöre maruz kalma konusunda çok seçici davrandık” dedi.

(Ayrıntılı güncellemeler ve fiyatlandırma boyunca.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

© Bloomberg LP 2022