Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Alibaba’nın ayrılma planı, Çin’in teknoloji baskısını sona erdirme umutlarını artırıyor

Alibaba’nın ayrılma planı, Çin’in teknoloji baskısını sona erdirme umutlarını artırıyor

(Reuters) – Alibaba Group (9988.HK) ve diğer önde gelen Çinli teknoloji şirketlerinin hisseleri Çarşamba günü, yatırımcıların Jack Ma tarafından kurulan ve Pekin’in şirket üzerindeki baskısının sonunun başlangıcına işaret eden şirketin benzeri görülmemiş yenilenmesini alkışlamasıyla yükseldi. bölüm.

Alibaba Salı günü yaptığı açıklamada, teknoloji holdinginin 24 yıllık tarihindeki en büyük yeniden yapılanmasında altı birime ayrılmayı ve bağış toplamayı veya çoğu listelemeyi keşfetmeyi planladığını söyledi.

Grubun Hong Kong’da işlem gören hisseleri, bir gecede ABD’de işlem gören hisselerindeki %14,3’lük artışın ardından %16,3’e kadar yükseldi. E-ticaret rakibi JD.com Inc (9618.HK) %7, oyun devi Tencent Holdings Ltd (0700.HK) %5 yükseldi.

Bu, Hang Seng Benchmark Endeksinde (.HSI) %2,3’lük bir artış ve Hang Seng Tech Endeksi’nde (.HSTECH) %3,2’lik bir artışla karşılaştırılabilir.

Pictet Asset Management Asya’daki özel durumlar başkanı John Withar, Alibaba’nın yenilenmesinin teknoloji şirketlerinin “hükümet tarafından yeniden yapılandırılmasının ve Çin’deki büyük tekellerin tasfiyesinin bir devamı gibi göründüğünü” söyledi.

“Bunun, BABA üzerindeki düzenleyici incelemenin sonuna yaklaştığımızın bir işareti olacağına inanıyoruz ve bundan sonra şirketin düzenleyicilerin ve politika yapıcıların lütfuna geri dönmesini bekliyoruz.”

Çin’in son iki yılda başta internet, özel eğitim ve emlak sektörlerinden olmak üzere önde gelen yerli şirketlerine yönelik benzeri görülmemiş düzenleyici baskı, milyarlarca doları piyasa değerlerinden sildi ve yatırımcı duyarlılığını baskıladı.

Alibaba Salı günü altı birime ayrılacağını söyledi – Bulut Zekası Grubu, Taobao Tmall Ticaret Grubu, Yerel Hizmetler Grubu, Cainiao Akıllı Lojistik Grubu, Küresel Dijital Ticaret Grubu ve Dijital Medya ve Eğlence Grubu.

Şirketin düşüncesine aşina olan iki kişiye göre, grup uzun süredir bireysel iş birimlerini ayırmayı planlıyordu.

Bir kişi, “Alibaba’nın içinde ve dışında, hissenin şirketlerin temel değerine göre önemli bir indirimle işlem gördüğü konusunda bir fikir birliği vardı” dedi ve şirketin “fazla şişirilmiş” olduğunu ekledi.

READ  Rus savaşı küresel otomobil üretimini nasıl kesiyor?

Söz konusu kişi, birimlerin ilk halka arzının beş kez yapılacağını, Alibaba’nın iki ana gelir kaynağı olan Taobao ve Tmall’ın ise borsada işlem gören mevcut varlıkta kalacağını söyledi.

Söz konusu kişi, Hong Kong’un bu halka arzlar için en olası yer olduğunu ve Çinli teknoloji şirketlerinin sermaye piyasası işlemlerine aşina ayrı bir kaynak olduğunu söyledi.

Alibaba, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Acının sonu mu?

Japonya’da Alibaba hisselerinin %13.7’sine sahip olan Softbank Group Corp (9984.T) %6 yükseldi.

Alibaba’nın kendisi, Daniel Zhang’ın grup CEO’su konumunu ve her birinin kendi CEO’ları ve yönetim kurulları olan altı alt bölümü koruyarak bir holding şirketi yapısında yeniden düzenlenecekti.

Yenileme, şirketin tarihindeki en önemli yeniden yapılanma ve Pekin’in, Alibaba’nın ortak bir hedef olduğu teknoloji sektöründe yıllarca süren bir düzenleyici baskı başlatmasının ardından geldi.

Yeniden yapılanmanın duyurulmasından bir gün önce, 2021’in sonlarından beri Çin dışında olan Alibaba’nın kurucusu Ma, Alibaba’nın genel merkezinin bulunduğu şehir olan Hangzhou’daki bir ilkokulu ziyaret ederken görüldü.

Stansberry Research’te Çin’in teknoloji sektörünü takip eden Brian Tycango, yeniden yapılandırmanın daha yüksek değerlemeler sağlamanın yanı sıra bireysel bölümleri gelecekteki hükümet düzenlemelerinden daha iyi koruduğunu söylüyor.

Reuters’e konuşan Tekango, “Herhangi bir yeni düzenleme muhtemelen tüm şirketi etkilemeyecek – sadece bu yasanın kapsadığı belirli bir bölümü” dedi.

Şanghay’dan Josh Horowitz, Hong Kong’dan Ken Wu, Selina Lee ve Donnie Kwok tarafından ek raporlar; New York’ta Anirban Sen ve Ken Lee ve Singapur’da Ankur Banerjee; Muralikumar Anantharaman ve Sam Holmes tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.