Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blue Origin’in turizm roketi fırlatması yaklaşık iki yıllık arayı sonlandırıyor

Blue Origin’in turizm roketi fırlatması yaklaşık iki yıllık arayı sonlandırıyor

Mavi orijinal

Blue Origin NS-25, 19 Mayıs Pazar günü fırlatılacak.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Blue Origin’in turizm roketi, neredeyse iki yıldır ilk kez yolcuları uzayın kenarına fırlattı ve başarısız bir insansız test uçuşunun bıraktığı arayı sonlandırdı.

New Shepard roketi ve kapsülü, Blue Origin’in Batı Teksas’taki özel bir çiftlikteki tesislerinden sabah 9:36 EDT’de (10:36 EDT) havalandı.

Blue Origin’in bugüne kadarki yedinci mürettebatlı uçuşu olan NS-25, kapsülde altı müşteriyi taşıdı: risk sermayedarı Mason Angel; Fransız butik bira fabrikası Brasserie Mont Blanc’ın kurucusu Sylvain Chiron; yazılım mühendisi ve girişimci Kenneth L. Hess; Emekli muhasebeci Carol Schaller. Gopi pilotu Thottakura; ve 1961’de Başkan John F. Kennedy tarafından ülkenin ilk siyahi astronot adayı olarak seçilen emekli ABD Hava Kuvvetleri kaptanı Ed Dwight.

Havacılık ve Uzay Araştırma Deneysel Okulu’nda eğitimi tamamlamasına ve Hava Kuvvetleri tavsiyesi almasına rağmen, Dwight sonuçta NASA’nın Astronot Birliği’ne katılmadı. İş adamı ve heykeltıraş olmaya devam etti. Siyah astronotlarla ilgili yeni bir National Geographic belgeseli,Uzay yarışıDwight’ın çığır açan hikayesini vurguluyor.

Dwight belgeselde “Astronot olmaya hiç niyetim yoktu. Yapılacaklar listemdeki son şeydi ama bu görev bana verildiğinde her şey değişti.”

Bob Levy/Getty Images

Ed Dwight, Ocak ayında Houston’da “Uzay Yarışı” adlı belgeselin gösterimine katıldı. 90 yaşındaki Dwight, Başkan John F. Kennedy’nin kendisini ülkenin ilk siyahi astronot adayı olarak seçmesinden 60 yıldan fazla bir süre sonra uzaya gidiyor.

Blue Origin’in sözcüsüne göre Dwight bu mücadeleyi tamamladı ve 90 yaşında uzayın sınırına ulaştı; bu da onu bu tür yüksekliklere çıkan en yaşlı kişi yaptı.

READ  Hisse senetleri çoğunlukla faiz oranı endişeleriyle düştü, Çin LPR'yi düşürdü

Görev sırasında mürettebat ses hızının üç katından daha yüksek bir hıza, yani saatte 2.000 milden daha fazla bir hıza uçtu. Roket, kapsülü Dünya yüzeyinden 62 mil (100 kilometre) yüksekte bulunan Karman Hattı boyunca fırlattı. Yaygın olarak uzayın başladığı yükseklik olarak bilinir, ancak bundan çok daha fazlası var gri alan.

Uçuşun zirvesinde, yolcular birkaç dakika boyunca ağırlıksızlığı ve kabin pencerelerinden muhteşem Dünya manzaralarını deneyimlediler.

Lansman bir başarının ardından geldi İnsansız bilimsel görev Aralık ayında – New Shepard programının bir yıldan uzun süre önce yaşanan kazadan bu yana ilk uçuşu.

New Shepard roketi ve uzay aracının 12 Eylül 2022’de bir takım bilimsel araçları fırlatması planlandı. Ancak uçuştan bir dakika sonra roket, araç üzerindeki maksimum basınç anını ifade eden bir uzay terimi olan Max Q’yu taşıyordu. Bu, roket nispeten düşük bir irtifadayken (atmosfer hala oldukça kalın) ancak uzay aracı yüksek hızlarda hareket ederek araç üzerinde bir anlık yoğun basınç oluşturduğunda meydana gelir.

O sıralarda füzenin devasa bir ateş dalgası yaydığı görüldü. Roketin üzerinde bulunan New Shepard kapsülü, daha sonra fırlatma durdurma sistemini çalıştırarak, kendisini arızalı roketten güvenli bir şekilde uzaklaştırmak için küçük bir motoru etkinleştirdi. Bu sistem amaçlandığı gibi çalışarak kapsülün paraşütle güvenli bir şekilde inmesini sağladı.

Daha sonra Mavi Köken açık Arızanın nedeni, yanan egzozu füzenin tabanına yönlendiren büyük bir koni olan motor nozulunda meydana gelen bir sorundur. Şirkete göre uçağın yerleşik bilgisayarları arızayı doğru bir şekilde tespit etti ve motoru durdurdu.

Dünya’da herhangi bir can kaybı bildirilmedi ve Blue Origin, bilimsel yüklerin ve kapsülün yeniden fırlatılabileceğini söyledi.

Ancak motoru çalışmayan roket yeniden yere düştü Ve yok edildi. Normalde, New Shepard fırlatıldıktan sonra roketin iticisi, tekrar uçabilmesi için kendisini güvenli bir düz inişe yönlendirir.

Aralık ayında podcast sunucusu Lex Friedman ile yapılan bir röportajda Bezos, kapsülü güvenli bir yere fırlatan kaçış sisteminin tüm roketteki en zor mühendislik parçası olduğunu söyledi ancak “bu yüzden herhangi birinin New Shepard’a gitmesine izin verme konusunda rahatım” dedi.

Bezos, “Güçlendirici (roket) mümkün olduğu kadar güvenli ve güvenilir” diye ekledi. “Enerji yoğunluğu o kadar büyük ki hiçbir şeyin ters gitmeyeceğinden emin olmak imkansız… Dolayısıyla güvenliği artırmanın tek yolu bir kaçış sistemine sahip olmaktır.

“Benim görüşüme göre bir touring otomobili mümkün olduğu kadar güvenli olacak şekilde tasarlanmalı” dedi. “Bunu tamamen güvenli hale getiremezsiniz. Bu imkansızdır.”

Füzenin onarılması ve hizmete sunulması

Ticari roket fırlatmalarına izin veren ve kamu güvenliğini sağlamakla görevli Federal Havacılık İdaresi, başarısızlıkla ilgili bir soruşturmayı denetledi. Yapılan incelemede, şirketin beklediğinden daha yüksek sıcaklıklara maruz kalma nedeniyle motor nozulunun arızalandığı ortaya çıktı.

Sorunu çözmek için Blue Origin, “yanma odasının tasarımında değişiklikler” (yakıtın oksitleyici maddeyle patlayıcı bir şekilde karıştığı motor alanı) uyguladığını ve “çalışma parametrelerini” veya şirketin modellemek için kullandığı verileri değiştirdiğini söyledi. güvenli uçuşlar.

Şirket Mart 2023’te yaptığı açıklamada, “Nozül tasarımında yapılan ek değişiklikler, termal ve dinamik yükler altında yapısal performansı artırdı” dedi. ifade.

FAA, kazayla ilgili soruşturmasını 27 Eylül 2023’te resmen sonlandırdı ve Blue Origin’in uçuşa dönmeden önce uygulaması gereken 21 “düzeltici eylem” belirledi. Ajans bu prosedürlerin ne olduğuna ilişkin ayrıntıları açıklamadı. Raporu not edin “ABD mülkiyeti ve ihracat kontrol verilerini içerir Bilgiler kamuya açıklanmıyor.”

Değişiklikler ve New Shepard’ın Aralık ayındaki başarılı uçuşu, şirketin heyecan arayanlar için uzay yolculuğuna devam etmesine neden oldu.

New Shepard roketleri, Eylül 2022’de başarısız olmadan önce, altısı yolcularla olmak üzere art arda 22 başarılı görevde uçmuştu. Bezos roketle uçtu Araçla daha önce taşınan diğer önemli uzay turistleri arasında bir “Star Trek” oyuncusu da yer alıyor. William Shatner Ve “Günaydın Amerika” programının sunucusu. Michael Strahan.

CNN’den Madeleine Holcomb bu rapora katkıda bulundu.