Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Savcılar vergi kaçakçılığı taramasında Fransa’nın en büyük bankasına saldırdı

Savcılar vergi kaçakçılığı taramasında Fransa’nın en büyük bankasına saldırdı

Fransız mali savcılar Salı günü, yetkililerin Avrupa’nın en büyük vergi hırsızlıklarından biri olduğunu söylediği olayla ilgili çok ülkeli bir soruşturmanın parçası olarak Société Générale ve BNP Paribas da dahil olmak üzere Fransa’nın en büyük bankalarından bazılarına baskın düzenledi.

150’den fazla mali müfettiş ve 16 bölge yargıcı, soruşturma için delil toplamayı amaçlayan sabah erken bir prosedür için Paris bölgesindeki Fransız bankalarının genel merkezlerinin yanı sıra HSBC Holdings, Natixis ve BNP’nin Exane biriminin ofislerinde bir araya geldi. bankaların gerçekleştirdiği iddia edilen vergi kaçakçılığı oyunu aracılığıyla Fransız hazinesini büyük meblağlarla boşalttı.

Baskınlar, Avrupalı ​​yetkililerin daha önce dört kıtayı, düzinelerce bankayı ve 1.500’e kadar şüpheliyi kapsayan karmaşık bir soruşturma olarak tanımladığı şeyin bir parçasıydı. Fransa’da soruşturma altındaki bankaların, bireylerin Fransız kâr vergilerini ödemekten kaçınarak yüz milyonlarca avro kazandığı Latince “with-with” kelimesinden gelen “cum-trading” olarak bilinen bir plana dahil oldukları iddia ediliyor.

Fransız savcılığı yaptığı açıklamada, Salı günü baskın yapılan bankaların kullanıldığını söyledi. Hissedarların hisselerini kısa bir süre için yatırımcılara devrettiği bir strateji Temettüler üzerinden vergi ödemekten kaçınmak için offshore ve bazı durumlarda vergiyi geri almayı başardılar. Yatırımcılar daha sonra hisseleri orijinal sahibine geri sattı ve iki taraf tasarrufları paylaştı. Savcılık, hükümetin en az 1 milyar Euro’yu kurtarmak istediğini söyledi.

Savcıların aylardır özenle hazırlandıklarını söylediği Fransız baskınlarına ayrıca, yetkililerin kendilerine milyarlarca avroluk vergi ödeyen bir finans tüccarları ve bankacı çetesini adalet önüne çıkarmak için yaklaşık on yıldır mücadele ettiği Almanya’dan altı savcı da katıldı. hükümet. benzer bir dolandırıcılık yoluyla gelir.

Almanya’daki plan, bilgili yatırımcıların tek bir hisse senedi sepetine ödenen temettü vergilerini telafi etmek için kullandıkları parasal bir manevra olan Latince “ile ve olmadan” anlamına gelen “cum trade” etrafında inşa edilmiştir.

READ  Johnson & Johnson, 8.9 milyar dolarlık talk anlaşmasına vardı

Genel olarak, birçok Avrupa ülkesi, Fransız planı hakkında ilk kez 2018’de haber yapan Fransız Le Monde gazetesinin “yüzyılın hırsızlığı” olarak adlandırdığı şey için adalet arıyor. Yıllardır, yüzlerce bankacı, avukat ve yatırımcı, tahmini bir parayı çalmayı başardı. 55 milyar dolar Planlar aracılığıyla Avrupa ülkelerinin devlet kasalarından.

Son olarak, Almanya 30 milyar dolar kayıpla en sert darbeyi alırken, onu tahmini 17 milyar dolar kayıpla Fransa izledi. Küçük miktarlar İspanya, İtalya, Belçika, Avusturya, Norveç, Finlandiya, Polonya ve daha fazlasından tahliye edildi.

Faaliyetlerin çoğu 2000’lerin başında başlayan ve finans endüstrisinin büyük bir kısmının sarsıldığı Büyük Durgunluk sonrasında popülaritesi artan Avrupa’daki birçok ülke, eski tacirler tarafından hedef alındı. Son yıllarda, ülkeler yasa dışı ticarete izin veren yasal boşluğu kapattılar, ancak genellikle komşularının vergi makamlarına bildirimde bulunmadılar.

Aralık ayında, Bonn’daki bir avukat, yetkililer tarafından Almanya’nın vergi planının arkasındaki beyni olmakla cezalandırıldı. Avukat Hanno Berger, bir zamanlar Alman hükümeti için çalıştı ve ülkedeki en korkulan vergi müfettişlerinden biri olarak ün kazandı. Alman savcılar, daha sonra özel muayenehaneye gittiğini ve sonunda eski başkan yardımcısının işinde patron olduğunu söyledi.

Plan, yetkililerin ülkenin vergi dairesinin Dubai’ye taşınan Londra doğumlu bir finansçı tarafından 2 milyar Euro dolandırıldığını söylediği Danimarka’nın yanı sıra İngiltere’de de hukuk ve ceza davalarına yol açtı.

Fransız savcılığı, Fransız soruşturmasıyla ilgili daha fazla bilgi vermek isteyen herkesi ilerlemeye çağırdı.