Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya’daki Türkler, fotoğraflarda

Fotoğrafçı Ergun Gagade’nin 1990 yılında Almanya’daki Türkleri doğal ortamlarında belgeleyen fotoğrafları, İstanbul’da ulaşımı kolay Taksim metro istasyonunda düzenlenen bir sergide belgelendi.

Ergun Kakade’nin fotoğrafları İstanbul’daki Taksim metro istasyonunda sergilenene kadar Kerem Schalam, Almanya’daki Türk “misafir işçiler” hakkında farklı bir görüşe sahipti.

Kagade’nin fotoğraflarına bakan 27 yaşındaki Saklam, “Ben hep bu galeriden geçerim” diyor. “Bu sergiyi birkaç hafta önce ziyaret ettim. Bu sefer daha yakından bakmak ve tüm resimleri görmek istedim.

Almanya’daki Türk konuk işçilerin 1990’da çekilen fotoğrafları, “her şeyden çok farklı bir dünyayı temsil ediyor” diyor Saklam. [he knows]”Fotoğraflardan etkilenerek, Türkiye’deki Türklerin Almanya’ya çalışmaya giden Türkler (“Almancı”) hakkında belirli bir görüşü olduğunu söylüyor, ancak Kagade’nin fotoğrafları aynı şeye meydan okuyor.

Saclam, “Bazı insanlar Almanya’da yaşadıkları için daha Türk olmuş gibi görünüyor, diğerleri ise bir şekilde entegre olmuş durumda” diyor.

Bu yıl Türklerin Almanya’daki sözde “misafir işçileri”nin altmışıncı yıl dönümü, belki de her iki tarafta da Almanya eski durumuna döner dönmez anavatanlarına dönmek niyetiyle. Altmış yıl sonra öyle olmadığını görüyoruz; Ve Türkler, Almanya’daki milyonları bulan en büyük etnik azınlık grubunu oluşturuyor.

Merhum Türk fotoğrafçı Ergun Çağatay, 1990’larda Almanya’nın çeşitli şehirlerini gezen Türkleri belgeledi. İstanbul Belediyesi ve Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen fotoğrafları İstanbul’da Taksim Metro İstasyonu’ndaki Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Ayın sonunda.

Fotoğrafçı Ergun Çağade, Duisburg’daki Walsam madenine adım atmadan önce madenci kılığına girmiş. (Ergun Çağatay / Fotoğraf Arşivi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Hamburg Tarih Müzesi Vakfı)

Türk fotoğrafçı Ergun Gagade, ‘Almanya’daki Türkler 1990 – İkinci Nesil’ özelliği kapsamında 3500’e yakın fotoğraf çekti. Binlerce fotoğraftan 116’sının İstanbul, Almanya’da sergilenmek üzere seçildiğini açıklıyor.

1990’da Ergun Cagade Almanya’yı dolaştı ve Hamburg’dan Köln, Verl, Berlin ve Dூsburg üzerinden işçi göçü merkezlerine gitti. Serginin zaman çizelgesi, beş şehirdeki yolculuğunu takip ediyor. “Sergimizin her bölümü, o özel yerin – yerel endüstri, şehir manzarası ve topluluk – özel özelliklerine bir pencere açıyor.”

Mevsim bakkal ve köşe dükkânının sahibi Colen-Eaglestein'ın Wiedengsse portresi.

Mevsim bakkal ve köşe dükkânının sahibi Colen-Eaglestein’ın Wiedengsse portresi. (Ergun Çağatay / Fotoğraf Arşivi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Hamburg Tarih Müzesi Vakfı)

“Estetik ve içerikle ilgili görseller seçtik. Dr. Knock, TRT World’e verdiği bir e-posta röportajında, birinci ve ikinci kuşak Türk göçmen işçilerin Almanya’daki hayatlarının hikayesini anlattı. “Bu yüzden, özel bir hikayesi olan etkileyici filmler seçmeye ve bazen filmin arkasında bir hikaye sunmaya hevesliyiz.”

Nocke, “Çağatay’ın canlandırdığı o kahramanları birçok kez bulmayı başardık ve hikayelerine bir bütün olarak yer verdik.

Gelin ve damat hediyeler alırken 'Burke'de bir düğün, Orion Flatz, Berlin Grossberg.

Gelin ve damat hediyeler alırken ‘Burke’de bir düğün, Orion Flatz, Berlin Grossberg. (Ergun Çağatay / Fotoğraf Arşivi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Hamburg Tarih Müzesi Vakfı)

Çağatay’ın fotoğraflarının önemi sorulduğunda Nocke, “Fotoğrafları 1990’lardaki çalışmaları, toplum ve aile hayatını belgeliyor. Resimleri, bugün ikinci kuşağın yaşam koşullarını ve karşılaştığı zorlukları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor” diyor.

“Otuz yıl sonra onlara baktığımızda ve Çağatay’ın canlandırdığı kişilerin çocukları ve torunlarını da dahil etmek, özellikle Almanya’daki sözde Türk konuk işçiler olmak üzere, hikayenin tam resmini göstermek için bizi büyüledi” diye belirtiyor.

36 Boys çetesinin dokuz üyesi, ikonik Berlin Grossberg'lerinin önünde.  Ayakta (SOL) Aras, Taha Irak, Semih, Hüseyin Poskart, Dunke Kardanis girin.  Oturanlar: Ergon Sivelek, Muzaffar Dosun

36 Boys çetesinin dokuz üyesi, ikonik Berlin Grossberg’lerinin önünde. Ayakta (SOL) Aras, Taha Irak, Semih, Hüseyin Poskart, Dunke Kardanis girin. Oturanlar: Ergon Sivelek, Muzaffar Dosun “Musi”, Ergon Usta, Ergon Kettenci. (Ergun Çağatay / Fotoarchiv Ruhr Müzesi / Stadtmuseum Berlin / Stiftung Historische Museen Hamburg)

Nocke, Türklerin Almanya’da çalışmak üzere Almanya’ya göçünün 60. yıl dönümü vesilesiyle Türk işçileri temsil etmek için Ergun Kakade’nin sanatını seçtiklerini, çünkü “Gagatay, Türk-Alman göçü ve Türk toplumunun hayatı hakkında en kapsamlı fotoğraflı belgeyi yarattı. Almanyada.”

1990’da çektiği fotoğrafları, “Almanya’daki 60 yıllık Türk-Alman yaşamının büyük temalarını görmek ve geçmişle bugünü birbirine bağlamak için harika bir başlangıç ​​noktasıydı” diyor.

18 yıldır madenci olan Bilal Odapası, Mercedes, Seydlitzstrasse, Duisburg-Walsum'dan önce çocuklarıyla birlikte.

18 yıldır madenci olan Bilal Odapası, Mercedes, Seydlitzstrasse, Duisburg-Walsum’dan önce çocuklarıyla birlikte. (Ergun Çağatay / Fotoğraf Arşivi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Hamburg Tarih Müzesi Vakfı)

Nocke Çağatay, çalışmasının bir başka önemli yönünü vurguluyor: “Almanya’yı çok önemli bir zamanda ziyaret etti: Berlin Duvarı’nın yıkılmasından kısa bir süre sonra, ancak Almanya’nın yeniden birleşmesinden önce.

Sergi başlangıçta düzenlendi Ruhr Müzesi, 17 Aralık 2021 – 28 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında Goethe Institut Ankara’da, 31 Aralık 2021 tarihine kadar Taksim Sanat Galerisi’nde sergilenecektir.

Koeln-Niehl, Ford fabrikasında döşeme üretimi.

Koeln-Niehl, Ford fabrikasında döşeme üretimi. (Ergun Çağatay / Fotoğraf Arşivi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Hamburg Tarih Müzesi Vakfı)

Küçük Resim: Almanya’da Yeni Yabancılar Yasasına Karşı Mücadele, Hamburg, 31 Mart 1990. Ergun Kakade / Fotoğraf Galerisi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Vakıf Tarihi Müzeleri Hamburg

Altyazı: Vardiya sona ermeden önce Duisburg, Walsom Mine’daki eski bir çalışanın aracında iki madenci. Ergun Çağatay / Fotoğraf Arşivi Ruhr Müzesi / Berlin Şehir Müzesi / Hayırsever Tarih Müzeleri Hamburg

Kaynak: TRT Dünyası

READ  Çin barbekü restoranındaki gaz patlaması 31 kişiyi öldürdü | haberler