Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı Trakya Türkleri Yunanistan’ın eğitim hakkını ihlal etmesini protesto etti

Batı Trakya’daki Türk azınlığın çocukları, Yunan yönetiminin uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınan azınlıkların eğitim haklarını ihlal etmesini protesto etmek için Cuma günü okula gitmedi.

Boykot, azınlıkların yasadışı ve adaletsiz uygulamalar karşısında Yunan makamlarına ses verme yolunda yeni bir girişimidir. Çağrısı birçok kuruluş tarafından yankılandı.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu, Cuma günü Batı Trakya’daki azınlık okullarının haklarına verdiği desteği açıkladı.

Açıklamada, “Batı Trakya Türk azınlığının ikili ve uluslararası anlaşmalarla aldığı eğitim özerkliği, Yunan hükümeti tarafından tek taraflı olarak ihlal ediliyor” denildi.

“Yunanistan’ın bu tavrı, en doğal insan haklarından biri olan eğitim konusunda kendi vatandaşı olan Batı Trakya Türk azınlığının mensuplarının mağdur olmasına neden oluyor.”

Muhalefetin doğru karar olduğunu savunan federasyon, Yunan makamlarını temel insan haklarına ve uluslararası sözleşmelere uymaya çağırdı.

Karadeniz Romanya Dernekleri Federasyonu (KARDEF) de benzer şekilde dayanışmayı dile getirdi.

KARDEF lideri Salih Meriç, “Özellikle son on yılda Batı Trakya’daki Türk Müslüman azınlığın uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınan eğitim ve din özgürlükleri birer birer kesildi veya bir dizi iç yasal kanal tarafından engellendi” dedi.

“Batı Trakya Türkleri azınlığının ikili ve uluslararası anlaşmalarla eğitim özerkliği, Yunan yönetimi tarafından tek taraflı olarak ihlal ediliyor.

Batı Trakya Türklerinin nüfusunun 100.000-150.000 kişi arasında olduğu tahmin edilmektedir. Türklerin bölgedeki hakları, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ardından Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra oluşturulan bir antlaşma olan 1923 Lozan Antlaşması ile garanti altına alındı. Ancak durum giderek kötüleşti.

1967’de Yunan askeri cuntasının iktidara gelmesinden sonra azınlık topluluğu devlet zulmüne ve hak ihlallerine maruz kalmaya başladı. Türkiye’nin 1974’te Kıbrıslı Türkleri korumak için düzenlediği barış operasyonunun ardından, Yunan askeri cuntası sonunda düştü, ancak azınlık grubuna katı kısıtlamalar getirildi. 1990’ların başında, Türklerin bazı hakları kısmen iade edildi, ancak toplu ve sivil haklara ilişkin sorunlar devam etti ve yeni zorluklar ortaya çıktı.

READ  En popüler uluslararası destinasyon olan Turks & Caicos'ta neler oluyor?

2011’den beri 65 azınlık okulu Yunan hükümeti tarafından kapatıldı.

Yunanistan 2011 yılında maliyetleri düşürmek için bir eğitim kampanyası başlattı ve okulları daha az öğrenciyle birleştirmeye başladı ve okul sayısını 1.933’ten 877’ye önemli ölçüde düşürdü. Yalnızca geçen yıl, Türk azınlık öğrencilerinin devam ettiği yaklaşık 14 okul kapatıldı.

Türkiye, kemer sıkma önlemleri ve öğrenci eksikliği bahanesiyle bu yıl Ağustos ayında 12 okulun daha kapatılmasını kınadı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Lusanne Barış Anlaşması’nın şartlarını ihlal eden kararın, Batı Trakya’daki on yıllardır ilişkilerimizdeki entegrasyon ve baskı politikalarının eğitiminin bir başka yansıması olduğunu söyledi.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.