Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Parkinson hastalığı olan hastalar için bireyselleştirilmiş bakım planları

Editörün Notu: Ne yazık ki çözülmemiş bir sorun nedeniyle, bu bölümün sesi zaman zaman biraz bozuk olabilir. Netlik için aşağıdaki transkripte bakın.

Matt Hoffman: Ben Matt Hoffman ve burada Dr. Stuart Isaacson ile birlikteyim. Bugün Amerikan Nöroloji Akademisi’nin 75. Yıllık Toplantısında sizinle konuşmak benim için bir zevk.

Stuart H. Isaacson, MD, FAAN: Seninle olmak güzel.

Matt Hoffman: Seninle oturmak güzel. Özellikle tedavinin kişiselleştirilmesi yoluyla, Parkinson hastalığı olan hastalarda sonuçların iyileştirilmesi hakkında biraz konuşmak için buradayız. Kişiselleştirilmiş tıp, hepimizin ulaşmak istediği bir hedeftir ve bu hedefe doğru ilerleme kaydediyoruz. Bildiğiniz gibi, PH kronik ilerleyici bir durum olduğu için hastalar genellikle kişiselleştirilmiş bakımdan yararlanır. senin için Kişiselleştirilmiş bakım Parkinson hastalığında gerçekten ne anlama geliyor?

Stuart H. Isaacson, MD, FAAN: Klinikte hastalara nasıl yaklaştığımız çok önemli. Klinik olarak, Parkinson hastalığı ve semptomları, hastalarımız için tedavi seçenekleri, araştırma programlarında geliştirilen ilaçlar ve bunu sağlıklı yaşam programlarıyla ilişkilendirme hakkındaki bilgileri gerçekten entegre etmemiz gerekiyor. Ama gerçekten izolasyona değil, her bir hastaya ve Parkinson’un bireyleri nasıl etkilediğine odaklanmamız gerekiyor. Pek çok motor ve motor olmayan semptom ortaya çıkabilir ve bu takımyıldızlar birbirini etkiler. [facet]ve tedavi seçimimiz.

Matt Hoffman: Bunu gündeme getirmeniz ilginç çünkü bu tedavi planını oluşturan pek çok faktör var. Bu faktörlerden bazıları nelerdir? Bir hastayla oturuyorsanız, [what are the factors] Bu rejimi yönetirken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini düşünüyorsunuz ve bu kişiye en iyi nasıl davranacaksınız?

Stuart H. Isaacson, MD, FAAN: Bence biri Parkinson’la geldiğinde gerçekten şunu bilmen gerekiyor: Sen kimsin? Nerelisin Ne yapıyorsun? Hayatınla ne yapıyorsun? Şimdi ailenle ne yapıyorsun? Hiç hobin var mı? Bunlar nasıl etkilenecek? Ardından, Parkinson’un hayatlarını, ilişkilerini, aktivitelerini, umutlarını ve hayallerini nasıl etkilediğini keşfedin. Bir kişiyi ve nereye uygun olduğunu anladığımızda, Parkinson’un hayatlarını nasıl etkilediğini anlayabiliriz ve hastalarımız, aileleri ve bakıcılarıyla birlikte ortak tıbbi karar dediğimiz şeyi tanımlamaya başlayabiliriz. yapacak Şimdi yapılacak en iyi şey nedir? Hiç bir şey? Yeni bir ilaç mı? Eski tıp mı? Bunu değiştirmek mi, bunu değiştirmek mi yoksa yaşam tarzını değiştirmek mi?

READ  Bob Durk'un Pazartesi öğleden sonra kış fırtınası kapsamınız var

Matt Hoffman: Bu ilginç çünkü yaşam tarzından bahsediyorsunuz ve özellikle genel halk veya hareket bozukluğu alanında eğitim almayan doktorlar için bu konulardan biri yaş, iş ve hobiler – hastaların nasıl davrandığı. Başa çıktıkları semptomlar – hastalığı etkiler. Sizin için, bir kişinin yaşamının bu yönlerine veya hastaların nasıl yaşadıklarına yönelik tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
Kişi?

Stuart H. Isaacson, MD, FAAN: Bu önemli. Güney Florida’da pek çok insan emekli, emekli ya da yarı emekli vb. İnsanlar sık ​​sık “İnsanları çalıştırmayı seviyorum” derler. Bu kesinlikle doğru. Ancak insanları eğlendirmek ve aktif tutmak istiyoruz. Ve bütün hastalarım soruyor, “Beni daha çok çalıştırabilir misin?” Sözleri söylemediği doğru olabilir. Ama kesinlikle “Bana turşu oyunu oynatabilir misin” veya “Beni briç oynamam için geri getirebilir misin” veya “Bana golf oyunumu geri ver, 10. delikten çıktım” diyecekler. Tüm bu tür fikirler için [for a treatment plan], hastanın neye değer verdiğini bulmalı ve hasta merkezli bir şekilde ele almalıyız. Onlar için önemli olmadığını düşündüğümüz, dışarıdan gelen bir fikir değil. Yapmaya çalıştığımız şeyin özünde bu var, hastalarımızın istedikleri hayatları yaşamalarına yardımcı olmak.

Matt Hoffman: Açıkçası, bu rejimler bir tedaviden daha fazlası, değil mi? Davranış değişiklikleri ve yaşam tarzı düzenlemeleri, bu şeylerin devreye girdiği yerlerdir. Hangi durumlarda ve belki de hangi hastalarda farmakolojik olmayan tedavileri düşünürsünüz?

Stuart H. Isaacson, MD, FAAN: Farmakolojik olmayan, uygun ve farmakolojik hakkında düşünmenin farklı yolları olduğunu düşünüyorum. Geçmişte bütünsel gibi kelimeler kullandık – gerçekten, kapsamlı bir yaklaşım hakkında düşünmek için, Parkinson hastalığından etkilenebilecek veya bulaşabilecek şeyler nedeniyle hastanın ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamaktan uzaklaşıyoruz. Bunlarla ilgili diğer hareket bozuklukları. Aktivite ve egzersizden sosyalleşmeye kadar her şey. İyi bir hafızası ve psikolojik bakış açısı vardır. Buna güven var ve bu çok önemli.

READ  Panathinaikos'un sahibi Ergin Ataman gemide karşılandı

Ancak ilaçlar optimal olmadıkça hiçbir şey düzgün çalışmaz. Her ikisi de, ilacın nasıl etki ettiğinden bağımsız olarak, her ikisi için de doğru ilacı, doğru dozda, doğru tarihte alıyor. Ve sonra, hepsini bir araya getirdiğimizde, sonuçları yalnızca kısa vadede değil, daha da önemlisi uzun vadede iyileştirmeyi umabiliriz. Yani gerçekten, şimdi işaretle uzun bir zaman gibi görünüyor [of Parkinson]Bir hastanın gelecekte neler yapabileceğini görmeye çalışan biyobelirteçlerimiz ve genetik fikirlerimiz var, sadece bugün değil, gelecekte onu nasıl daha iyi hale getirmeye çalışabileceğimizi.