Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Altı Fransız genç, bir okul öğretmeninin kafasının kesilmesiyle bağlantılı olarak suçlu bulundu | Mahkeme Haberleri

Altı Fransız genç, bir okul öğretmeninin kafasının kesilmesiyle bağlantılı olarak suçlu bulundu |  Mahkeme Haberleri

Tarih öğretmeni Samuel Paty’nin öldürülmesi Fransa’yı şok etti ve ifade özgürlüğü konusunda tartışmalı tartışmalara yol açtı.

Bir Fransız mahkemesi, öldürülmesi ülkeyi şok eden tarih öğretmeni Samuel Paty’nin 2020 yılında kafasının kesilmesiyle bağlantılı olarak altı genci mahkum etti.

Cuma günü yayınlanan kararda mahkeme, saldırı sırasında yaşları 14 ile 15 arasında olan altı sanıktan beşini, saldırganın öğretmeni teşhis etmesine yardım etmekten suçlu buldu.

Altıncı sanık, ifade özgürlüğüne ilişkin bir tartışma sırasında öğrencilere Hz. Muhammed’in karikatürlerini gösteren bir öğretmeni kızdıran sınıf tartışmasının içeriği hakkında yalan söylemekten suçlu bulundu. Çoğu Müslüman, peygamberlerin tasvirlerinin küfür olduğunu düşünerek bundan kaçınır.

Paty, 16 Ekim 2020’de Paris’in banliyösündeki bir okulun önünde, Abdullahi Anzorov adlı 18 yaşındaki Çeçen kökenli bir genç tarafından öldürüldü ve başı kesilerek öldürüldü.

Suçlanan öğrencilerden beşi, Paty’yi okuldan ayrılırken izlemek ve 300 ile 350 avro (350-400 dolar) arasında vaatler karşılığında onu polis tarafından vurularak öldürülen Anzorov’a yönlendirmekle suçlandı.

Duygusal ifadede gençler, Patty’nin öldürüleceğini bilmediklerini söyleyerek protesto ettiler. İki buçuk yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıyalar.

Mahkeme, altıncı sanığı, anne ve babasına Patty’nin karikatürleri göstermeden önce Müslüman öğrencilerden sınıftan çıkmalarını istediğini söylediğinin kanıtlanmasının ardından asılsız suçlamalar ve iftira niteliğinde yorumlardan suçlu buldu. Mahkeme onun o gün sınıfta olmadığını tespit etti.

Fransa’nın reşit olmayanlara ilişkin yasaları nedeniyle medyanın gençlerin kimliklerini açıklamasının yasak olduğu kapalı kapılar ardında yürütülen duruşmada, Fransız toplumunda “aşırılık”, İslamofobi ve ifade özgürlüğü gibi konulardaki anlaşmazlıklar öne çıktı.

Karar, kuzey Fransa’da genç bir adamın okula düzenlediği saldırıda bir öğretmenin bıçaklanarak öldürülmesinden birkaç hafta sonra geldi.

Arap dünyasından gelen Müslümanlar ve göçmenler, Fransız toplumunda yaygın ayrımcılık ve ırkçılıkla karşılaştıklarını ve Fransızların dini kamusal alanlardan uzak tutma geleneğinin, Müslüman kimliğinin ifade edilmesini bastırmak için seçici bir şekilde kullanıldığını söylüyor.

READ  Gezginler, Çin'in yeniden açılmasından yararlanmak için acele ediyor

Fransa’da özellikle sağ kanattan siyasetçiler, Müslümanları ve Arapları şiddet yanlısı ve medeniyetsiz olarak gösteren söylemlere sıklıkla başvuruyor.