Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna’yı işgal etti

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

CNN Yapımcısı Mayumi Maruyama, bir haftadan fazla bir süredir günde iki kez “Tatu” ve “Anne” dediği bir çifti aramaya çalışıyor – Ukraynaca Anne ve Baba anlamına geliyor.

Kuzey Ukrayna’da, önemli yerleri molozlara çeviren Rus güçleri tarafından kuşatılan bir şehir olan Chernihiv’in dışındaki küçük bir köyde yaşıyorlar.

Birkaç yıl önce, sessiz zamanlarda, Tatu ve Mama, Maruyama’yı hayatlarına kabul ettiler, yemek alışverişinde bulunurken ve çok farklı hayatları hakkında hikayeler paylaşırken ona kızı gibi davrandılar.

Sonra savaş geldi.

Maruyama, Tokyo’daki yeni evinden Tato ile en son 9 Mart’ta konuştu.

Bağlantı titriyordu ve bir dakika kadar konuşabildik, MaruyamaCNN için kitaplar. “Işığımız yok”, satırlar arasında gidip gelirken yaptığımız dengeli konuşmadan toplayabildiğim tek kelime.

İşte hikayeyi alıyor: Cuma gecesi, biraz umudum vardı. Telefon sesli mesajdan meşgule geçti. Sonra ertesi gün, akrabalarım beni savaştan uzaklaştırmak için bir geziye çıkardıktan sonra, bir komşudan haber içeren bir mektup aldım.

Tatu ve Mama hayattaydı.

Arkadaşımın annesi köylerine birini getirmeyi başardı. Tatu ve Mama’nın diğer insanlarla birlikte bir bodrumda barındıklarını söyledi. Annemin annesi, 91 yaşındaki Papusia, yanlarındaydı.

Arkadaş, “Arada sırada biri onlara ekmek getiriyor” dedi. “Evleri hala sağlam.”

Sığındıkları mahzeni hatırlıyorum. Soğuk ama genişti ve tuvaletler arasında duvar yok.

Geçen hafta Rus kuvvetleri, bombalamayla zaten tahrip olan depo şeklindeki bir bina olan Home Depot’un Ukrayna versiyonu olan Epicenter K’nin dışında ekmek almaya çalışırken Çernihiv’de 10 kişiyi öldürdü.

Köyden kaçmaya çalışmak hala tehlikelidir.

Ama Tatu ve Mamo’nun hayatta oldukları için rahatladım, etraflarındaki savaş şiddetlenirken bile.

Hikayeleri hakkında daha fazlasını okuyun: