Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Gazze’de insani ateşkes çağrısında bulunan BM kararını engelledi

ABD, Gazze’de insani ateşkes çağrısında bulunan BM kararını engelledi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AP) — ABD, Cuma günü, neredeyse tüm Güvenlik Konseyi üyelerinin ve düzinelerce başka ülkenin desteklediği, Gazze’de acil insani ateşkes talep eden bir BM kararını veto etti. Destekçiler bunu korkunç bir gün olarak nitelendirdi ve savaşın üçüncü ayına girmesiyle birlikte daha fazla sivil ölümü ve yıkım konusunda uyardı.

15 üyeli Konsey’de oylama bire karşı 13 oyla gerçekleşti; Birleşik Krallık oylamada çekimser kaldı. ABD’nin izole edilmiş tutumu, İsrail’in Gazze’ye yönelik aylarca süren bombardımanı konusunda Washington ile onun en yakın müttefiklerinden bazıları arasında büyüyen bir çatlağı yansıtıyor. Ateşkes çağrısına destek verenler arasında Fransa ve Japonya da vardı.

Mısır, Ürdün, Filistin Yönetimi, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin dışişleri bakanları, Biden yönetimine çatışmayı durdurma çağrısına karşı muhalefetinden vazgeçmesi yönünde boşuna baskı girişiminde bulunmak amacıyla Cuma günü Washington’daydı. Ancak Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmeleri Birleşmiş Milletler’deki oylama sonrasına kadar gerçekleşmedi.

Oyla birlikte Arap diplomatların misyonu, İsrail’i binlerce Filistinli sivilin ölümüne yol açan hava saldırılarının durdurulmasına yönelik artan taleplerden koruma sorumluluğunu daha doğrudan ABD’ye kaydırdı.

“Gazze’de devam eden bombalamayı durdurma çağrısı arkasında birleşemezsek Filistinlilere nasıl bir mesaj vermiş oluyoruz?” Oylamadan sonra Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçi Yardımcısı Mohammed Abushaha sordu. “Gerçekten de dünyanın dört bir yanındaki benzer durumlarda kendilerini bulabilecek sivillere nasıl bir mesaj gönderiyoruz?”

ABD Büyükelçi Yardımcısı Robert Wood, kararı “dengesiz” olarak nitelendirdi ve oylamadan sonra konseyi, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ve militanların çoğu sivil yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğü saldırıyı kınamadığı veya İsrail’in İsrail’e saldırı hakkını tanımadığı için eleştirdi. İsrail’i savun.. Kendisi. Askeri harekatın durdurulmasının Hamas’ın Gazze’yi yönetmeye devam etmesine ve “sadece bir sonraki savaşın tohumlarını ekmesine” olanak sağlayacağını ilan etti.

READ  Putin, Batı'daki büyük bir müttefiki kazanma fırsatını kaybetti

Wood, oylamadan önce yaptığı açıklamada, “Hamas’ın kalıcı barış ya da iki devletli çözüm görme arzusu yok” dedi. “Bu nedenle ABD, İsraillilerin ve Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yaşayabileceği kalıcı bir barışı güçlü bir şekilde desteklerken, acil ateşkes çağrılarını desteklemiyoruz.”

İsrail Askeri kampanya Filistin Toprakları Sağlık Bakanlığı’na göre, saldırıda Gazze’de yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 17 bin 400’den fazla kişi öldü, 46 binden fazla kişi de yaralandı. Bakanlık, sivil ve savaşçı ölümleri arasında ayrım yapmıyor.

Emirlik diplomatı Abu Shehab, oylamadan önce ülkesinin sponsor olduğu kararın 24 saatten kısa bir süre içinde yaklaşık 100 ülkenin desteğini aldığını, bunun da savaşı sona erdirme ve hayatlarını kurtarma çabalarına küresel desteği yansıttığını söyledi. Filistinliler.

Oylamadan sonra, ABD’nin veto kullanmasından duyduğu derin hayal kırıklığını dile getirdi ve Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği sağlama görevi nedeniyle giderek daha fazla izole edildiği ve “kısıtlamasız göründüğü” uyarısında bulundu.

Kararı destekleyen veto yetkisine sahip daimi konsey üyesi Fransa Büyükelçisi Nicolas de Rivière, kararın birlik eksikliğinden yakındı ve “sürdürülebilir bir ateşkese yol açacak yeni, acil ve kalıcı bir insani ateşkes” çağrısında bulundu.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçi Yardımcısı Dmitry Polyansky, oylamayı “Orta Doğu tarihinin en karanlık günlerinden biri” olarak nitelendirdi ve ABD’yi “onbinlerce olmasa da binlerce sivile idam cezası vermekle” suçladı Filistin ve İsrail de dahil.” Kadınlar ve çocuklar.”

“İsrail’in acımasız katliamı” olarak adlandırdığı olay karşısında “Washington’un eylemlerini tarih yargılayacak” dedi.

Konsey, ilk kez konuşacak olan Genel Sekreter António Guterres’in görüşmesi için acil toplantı çağrısında bulundu 99. maddeyi gösterdi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik gerekli gördüğü tehditleri dile getirmesine olanak tanıyan Birleşmiş Milletler Şartı. Karşı uyardı… ‘İnsani felaket’ Gazze’de Konsey’i insani nedenlerden dolayı ateşkes talep etmeye çağırdı.

READ  Kuzey Kore, COVID ile savaşın ortasında başka bir bulaşıcı hastalık salgını bildirdi

Guterres büyüttüğünü söyledi Madde 99 – 1971’den beri BM’de kullanılmıyor – çünkü “Gazze’deki insani destek sisteminin tamamen çökme riski yüksek.” Birleşmiş Milletler’in bunun “kamu düzeninin tamamen çökmesine ve Mısır’a kitlesel göç yönünde baskının artmasına” yol açacağını beklediği konusunda uyardı.

Gazze’nin “kırılma noktasına” ulaştığını ve çaresiz sakinlerin ciddi açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ekledi.

Guterres, Hamas’ın 7 Ekim’de İsraillilere yönelik vahşetinin “Filistin halkının kolektif olarak cezalandırılmasını asla haklı çıkaramayacağını” söyledi.

Kendisi, “Hamas’ın İsrail’e ayrım gözetmeden roket atması ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanması savaş yasalarının ihlali olmasına rağmen, bu tür davranışlar İsrail’i bu ihlallerden temize çıkarmaz” diye vurguladı.

BM Genel Sekreteri, Gazze’nin karşı karşıya olduğu “insani kabus” hakkında ayrıntılı bilgi vererek, İsrail’in havadan, karadan ve denizden yoğun, yaygın ve devam eden saldırılarına dikkat çekerek, 339 eğitim tesisini, 26 hastaneyi, 56 sağlık tesisini, 88 camiyi vurduğu bildirildi. ve üç kilise.

Guterres, Gazze’deki evlerin yüzde 60’ından fazlasının yıkıldığını ya da hasar gördüğünü, nüfusun yaklaşık yüzde 85’inin evlerini terk etmek zorunda kaldığını, sağlık sisteminin çöktüğünü ve “Gazze’de güvenli bir yer olmadığını” söyledi.

Filistin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Riyad Mansur, konseye İsrail’in amacının “Gazze Şeridi’nde etnik temizlik” ve “Filistin halkını mülklerinden mahrum etmek ve onları zorla yerinden etmek” olduğunu söyledi.

Mansur, “Filistin halkının yok edilmesine ve yerinden edilmesine karşıysanız, derhal ateşkesten yana olmalısınız” dedi. Ateşkes çağrısını reddettiğinizde, savaş suçlarına, insanlığa karşı suçlara ve soykırıma son verebilecek tek şeyin çağrısını da reddetmiş olursunuz.”

Oylamadan sonra ABD vetosunu “felaket” olarak nitelendirdi ve bunun “Güvenlik Konseyi için korkunç bir gün” olduğunu söyledi.

Mansour şunları söyledi: “Bu sonucu reddediyoruz ve bu menfur zulmü durdurmak için her türlü meşru yola başvurmaya devam edeceğiz.”

READ  Rusya-Ukrayna Savaşı Canlı: Füze saldırıları, Polonya ve NATO hakkında haberler

Ancak İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD’ye “cesur liderliği” için teşekkür etti.

Açıklamada şunları söyledi: “Ateşkes, Hamas’a ödül verilmesi, Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılması ve her yerdeki terörist gruplara bir sinyal anlamına gelir.” “Misyonumuzda İsrail’in yanında olun. “Geleceğimiz için savaşıyoruz ve özgür dünya için savaşıyoruz.”

Ürdün’ün üst düzey diplomatı Washington’da gazetecilere verdiği demeçte, İsrail’in Gazze’yi bombalaması ve kuşatması sırasında Filistinli sivillerin öldürülmesinin savaş suçu teşkil ettiğini ve önümüzdeki yıllarda bölgeyi, ABD’yi ve dünyayı istikrarsızlaştırma tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, “Burada insanlar görmüyorsa biz görüyoruz” dedi ve ekledi: “Halkımızla konuştuğumuzda karşılaştığımız zorlukları görüyoruz. Hepsi bizim hiçbir şey yapmadığımızı söylüyor. Çünkü tüm çabalarımıza rağmen” İsrail bu çabalara rağmen bu katliamlara devam ediyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, ABD’yi İsrail hükümetine mühimmat göndermeye devam ettiği için eleştirdi, bu da “tüm ailelerin ölümüne katkıda bulunuyor.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün BM direktörü Louis Charbonneau, ABD’nin İsrail’e silah ve diplomatik koruma sağlayarak “Gazze’deki Filistinli sivil nüfusu toplu olarak cezalandırmak da dahil olmak üzere zulümler yaparken, savaş suçlarına suç ortaklığı riskiyle karşı karşıya kaldığını” söyledi.

___

Associated Press yazarları Ellen Knickmeier ve Washington’dan Matthew Lee katkıda bulundu.