Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Altın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken Bitcoin 41.000 dolar sınırını aştı

Altın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken Bitcoin 41.000 dolar sınırını aştı

Altın fiyatı, 4 Aralık Pazartesi günü Asya seansında önemli seviye olan 2.100 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada Bitcoin (BTC) de 19 ay sonra ilk kez 41.000 doların üzerine çıktı.

BTC/USD (mavi) ve altın fiyatı (turuncu) Kaynak: Tradingview

Bitcoin’in fiyatı 40.000 doları ve 41.000 doları aşıyor

Bitcoin, Nisan 2022 zirvesinden bu yana görülmemiş bir rakam olan 40.000 dolar eşiğine muzaffer bir dönüş yaptı.Buna 24 saat içinde %2’lik hızlı bir sıçrama da dahildir ve bu da kripto para birimi için 19 ayın en yüksek seviyesine işaret ediyor.

Dahası, Bitcoin şu anda yılın başından bu yana %140’ın üzerinde artış gösterdi.

Matrixport’un araştırma başkanı Markus Thelen’in görüşleri daha parlak bir geleceğe işaret ediyor. Ayı sonrası yükseliş piyasası döngülerinin tarihsel eğilimleri ve yaklaşmakta olan Bitcoin halving etkinliklerinin arka planda olduğu tahminler, Bitcoin’in gelecek yılın nisan ayına kadar 60.000 doların üzerine çıkacağını ve 2024 sonunda 125.000 dolara ulaşacağını öngörüyor.

İlgili: BTC Fiyat Modelleri, 2024’te Bitcoin Yarılanmasının Ardından 130 Bin Dolar Hedefine İşaret Ediyor

Bu tür tahminler, yarılanma olaylarından önce gerçekleşen ve %200’ü aşan bir artışın beklendiği tarihsel fiyat artış modeline dayanıyor.

“Eve Spot Bitcoin ETF”

Spekülatif rüzgarlar, ABD’de bir Bitcoin spot borsa yatırım fonunun (ETF) potansiyel olarak onaylanmasıyla daha da şiddetleniyor.

Aralarında BlackRock ve Grayscale gibi sektör devlerinin de bulunduğu 13 teklif sahibiyle SEC’in kararına yönelik beklentiler artıyor.

READ  Petrol devi Shell, Rusya'dan çıktıktan sonra 5 milyar dolara varan varlıklarını sildi

Bloomberg ETF analistleri, 10 Ocak’a kadar bekleyen tüm tekliflerin eşzamanlı olarak onaylanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor; bu, yalnızca Bitcoin’e yönelik yeni bir kurumsal katılım ve yatırım çağına işaret etmekle kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen Bitcoin’in fiyatını da artıracak.

“Büyük olasılıkla bir Bitcoin ETF oluşturmanın arifesindeyiz.” Yorum Bitcoin analisti Willy Wu on X, altın fiyatındaki yeni zirvelerden bahsediyor. “İlk emtia ETF’si SPDR Gold Trust’tı. Yatırımcılara portföylerindeki altına erişmeleri için basit bir yol sağladı.

Wu ekledi:

“Altın piyasaya sürüldüğünde 2005 ile 2012 yılları arasında tek bir düşüş yılı bile olmaksızın 8 yıl boyunca yükselmeye devam etti.”

Bu nedenle, Bitcoin’in 40.000 dolarlık psikolojik seviyenin üzerindeki son hareketi, Ocak ayında bir spot Bitcoin ETF’sinin potansiyel olarak onaylanmasının ve genel olarak düzenleyici ilerleme olasılığının tetiklediği yükseliş piyasası duyarlılığını yansıtıyor. Bu arada, Bitcoin halving etkinliğinin önümüzdeki beş ay içinde Bitcoin fiyatına ilave rüzgarlar sağlaması bekleniyor.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi riskler içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.