Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amazon, Roomba’dan iRobot’u 1,7 milyar dolarlık anlaşmayla satın aldı

Amazon, Roomba'dan iRobot'u 1,7 milyar dolarlık anlaşmayla satın aldı

Süspansiyon

Amazon cihazları dinler, izler ve yakında arkanızı temizlerler.

E-ticaret devi, en iyi robot Roomba’sı ile tanınan iRobot’u 1,7 milyar dolar değerinde tamamen nakit bir anlaşmayla satın alacak ve bu, eve dönüşündeki son hamle. Giyilebilir fitness cihazlarından akış cihazlarına ve Alexa dijital asistanına kadar Amazon, tüketicileri şirkete ve hizmetlerine daha sıkı bağlayan bir ekosistem içinde bir dizi cihaz geliştirdi. Geçen yıl tanıtıldı Astro, 1000 doların üzerinde Robot, küçük nesneleri hareket ettirmeyi ve kameralarını davetsiz misafirlere karşı açık tutmayı hedefliyor.

Cuma günü açıklanan anlaşma aynı zamanda Amazon’un satın almalar yoluyla çeşitli ürün kategorilerinde pazar payını genişletmeye yönelik iş stratejisinin bir devamı niteliğinde. o. o Bölümü yakalagörüntülü kapı zili ve diğer akıllı ev teknolojilerini üreten , Şubat 2018’de ve ondan önce kirpik, bu da eve bağlı kameralar ve kapı zilleri yapar. Ayrıca, satın alımını açıkladığı 2017 yılında bakkal sektörünü de hayrete düşürdü. Organik gıda pazarı13,7 milyar dolarlık bir anlaşma.

(Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, The Washington Post’un sahibidir.)

Yeni nesil ev robotları daha yetenekli ve muhtemelen daha sosyal olacak.

Bu hamle Amazon’dan sadece iki hafta sonra geliyor Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı One Medical’i satın alacağı açıklandı teknoloji şirketinin sağlık hedeflerinin büyük bir genişlemesinin bir parçası olarak 3,9 milyar dolara. Şimdiye kadarki en büyük satın almalardan biri olan bağlantı, Amazon’a fiziksel bir sağlık ofisleri ve sağlayıcıları ağı sağlıyor ve bir çevrimiçi eczane ve sanal ve hizmet içi acil bakım olan Amazon Care’i içeren mevcut sağlık portföyünü geliştiriyor.

Amazon’un hisse başına 61 dolarlık teklifi, Perşembe günkü 49.99 dolarlık kapanış fiyatına göre yüzde 22’lik bir prim. Cuma günü, iRobot hissesi yaklaşık yüzde 19.1 artarak 59.54 dolardan kapandı.

READ  Amazon iklim kirliliği kötüleşiyor

Amazon cihazlarının kıdemli başkan yardımcısı Dave Limp, “Zaman kazanmanın önemli olduğunu ve işlerin, müşterilerin sevdiği bir şeyi yapmak için daha iyi harcanabilecek değerli zaman aldığını biliyoruz” dedi. “Uzun yıllar boyunca, iRobot ekibi, inanılmaz derecede pratik ve yenilikçi ürünlerle insanların temizleme şeklini yeniden keşfetme yeteneklerini kanıtladı.”

1990 yılında Massachusetts Institute of Technology’den robotik uzmanları tarafından kurulan iRobot, bir dizi robotik elektrikli süpürge ve paspasın yanı sıra hava temizleyicileri ve el tipi elektrikli süpürgeler sunar. 1.000 $’a kadar satış yapan imzası Roomba, zeminlerin hatlarını ve açılarını tanır ve nesneleri algılayarak WiFi ve akıllı telefonlara bağlantı sağlar ve sesle etkinleştirilen akıllı ev cihazları tarafından çağrılabilir. Şirket, 2005 yılında Nasdaq borsasında işlem görmeye başladı.

iRobot adı ev robotiğinde en çok öne çıkan isim olsa da, zor bir yıl geçirdi. Cuma günü bahsettiğim İkinci çeyrek Gelirler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 düşüşle 255,4 milyon dolar oldu. 2 Temmuz’da sona eren üç aylık dönemde 43.4 milyon dolar net zarar açıkladı.

Şirket ayrıca, bir kazanç raporuna göre, işgücünün yüzde 10’unu, yaklaşık 140 çalışanı işten çıkararak, bir maliyet düşürme planının parçası olarak bazı temel olmayan mühendislik rollerini daha düşük maliyetli alanlara kaydırmayı planlıyor.

Şirket, Mayıs ayında yayınladığı 2022 mali tahminlerini geri çekti ve “şirketin görünümünü etkileyebilecek devam eden kargaşa ve belirsizliğe” atıfta bulunarak gelecekteki performansla ilgili diğer tüm rehberlik sağlamayı askıya aldı.

Müşterilerinin en mahrem alanlarının kat planlarını belirleyen iRobot Ürünleri, Amazon’un ev izleVe içindeki insanlar.

Bir hoparlörde mikrofon olarak başlayan şey, ev hayatını daha keyifli hale getirmek için büyüyen bir cihaz türüne dönüştü. Geçen Eylül ayında, şirketin yıllık basın etkinliğinde Amazon, Echo Show’un evinizi izleyen ve dinleyen 15 inçlik duvara monte versiyonunu ve tüm tüketicileri bir şekilde ihtiyaçlarını tahmin ederek izleyen bir dizi başka ürün ve hizmeti tanıttı. .

READ  ABD hisse senetleri zorlu bir işlem haftasının ardından yükseldi

Bu teknolojinin büyümesi, tüketicilerin günlük rutinlerinde eğitilmiş sensörler ve kameralar için artan toleransını vurgulamaktadır. Bu gelişme, gizlilik savunucularından ve ilgili tüketicilerden eleştiri aldı. Ayrıca, teknoloji devlerinin evi, bir dizi hizmet ve bir kişisel veri altın madeni için başka bir platform olarak nasıl gördüğünü vurguluyor.

Amazon, düzenleyici onay ve bot üreticisinin hissedarlarını gerektirecek olan anlaşma şartlarına göre iRobot’un net borcunu alacak. Colin Angle, iRobot’un CEO’su olarak kalacak.

Amazon hisseleri Cuma günü yüzde 1.2 düşerek 140.80 dolardan kapandı ve ona 1.4 trilyon dolarlık bir piyasa değeri verdi.

Associated Press’in haberine göre, Seattle merkezli dev geçen hafta, elektrikli otomobil startup’ı Rivian Automotive’e yaptığı yatırımla bağlantılı olarak 3,9 milyar dolarlık bir azalmanın etkisiyle 2,03 milyar dolar veya hisse başına 20 sentlik ikinci üç aylık zararını bildirdi. . . Ancak Amazon aynı zamanda 121.2 milyar dolarlık beklenenden daha iyi bir gelir elde etti. İkinci çeyrek.