Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hisse senetleri güçlü Temmuz istihdam raporunun ardından düştü

Hisse senetleri güçlü Temmuz istihdam raporunun ardından düştü

Hisse senetleri, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını sıkılaştırma kampanyası için güçlü bir işgücü piyasasının ne anlama geleceğini değerlendirdiği, beklenenden çok daha iyi bir Temmuz istihdam raporunun ardından dalgalı bir ticaret seansında Cuma günü düştü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 135 puan veya %0.42, S&P 500 %0.80 ve Nasdaq Bileşik %1.34 düştü. Kayıplar, faiz oranlarının güçlü oranlarda yükselmeye devam edeceği umuduyla yükselen banka hisseleri tarafından bir şekilde korundu. Enerji hisseleri de yükseldi, ancak teknoloji şirketleri düştü.

İşgücü piyasası Temmuz ayında 528.000 iş ekledi, Kolayca Dow Jones reytingini geçmek 258.000 artış İşsizlik oranı %3.6’lık bir tahminden %3.5’e düştü. Ücret artışı da beklenenden fazla yükseldi, ay için %0,5 ve geçen yıla göre %5,2 arttı, bu da yüksek enflasyonun bir sorun olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Mağazalar Rapordan sonra daha az açtım, ekonominin şu anda resesyonda olmadığını gösteriyor gibi görünse de. Fed’in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi nedeniyle iş büyümesinin yavaşlaması bekleniyordu, ancak bu rapor işgücü piyasasının canlı kaldığını gösteriyor. Bu, merkez bankasının bir sonraki toplantısında daha agresif davranabileceği anlamına geliyor.

BP’nin baş pazar stratejisti Art Hogan şunları söyledi: Finansal konular. “Açıkçası, ekonominin çığlık atmadığı veya burada ve şimdi bir resesyona girmediği bir durum.”

Bu rapor kritik çünkü merkez bankasının Eylül toplantısında faiz oranlarını ne kadar artıracağına karar vermeden önce izleyeceği iki rapordan biri. Fed’in bir sonraki oran kararını vermeden önce değerlendirmek için başka bir iş raporu ve iki TÜFE rakamı daha olacak.

Başlıca ortalamalar, Fed’in artış hızını yavaşlatacağı umutlarıyla Temmuz ayında 2020’den bu yana en iyi aylarını yayınladı. S&P 500 geçen ay yüzde 9.1 yükseldi.

READ  Avrupa hisse senetleri toparlandı, Çin'in faiz oranı hareketi hissiyatı destekliyor