Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amazon, SpaceX ile rekabet edebilmek amacıyla ilk internet uydularını fırlattı

Amazon, SpaceX ile rekabet edebilmek amacıyla ilk internet uydularını fırlattı

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Amazon, dünyayı İnternet bağlantısıyla kaplayabilecek devasa uydu takımyıldızları inşa etme yarışına resmi olarak katıldı; bu, teknoloji şirketini SpaceX ve ortaklarıyla doğrudan rekabete sokan bir hareket. Starlink Sistem.

Amazon ağı için Project Kuiper adı verilen iki uydu prototipinden ilki, United Launch Alliance roketiyle Cuma günü saat 14:06’da Florida Cape Canaveral’dan fırlatıldı.

Kuiper projesi teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Rajeev Badial yaptığı açıklamada, “Burada laboratuvarımızda kapsamlı testler yaptık ve uydu tasarımımıza yüksek derecede güveniyoruz, ancak yörünge içi testlerin yerini hiçbir şey tutamaz” dedi. . “Amazon ilk kez uzaya uydu gönderiyor ve görev nasıl giderse gitsin inanılmaz miktarda bilgi öğreneceğiz.”

United Launch Alliance, roketin ilk aşamasının (kalkışta ilk desteği sağlayan kısım) motorlarının ateşlenmesini tamamlamasının ardından fırlatmanın canlı yayınını kesti. Şirket bunu yaptı Elbette “Görev başarısı” dedi Yeni sürüm Uyduları “aynen” teslim ettiler. Amazon uydu bağlantısını hemen doğrulayamadı.

Görev başarılı olursa, Amazon’un yörüngeye yüzlerce uydu daha eklemeye başlamasına ve sonunda Dünya’ya İnternet bağlantısı getirmek için yan yana çalışacak 3.200’den fazla uydudan oluşan bir ağ oluşturmasına neden olabilir.

Bu, SpaceX’in 2019’dan bu yana hızla büyüyen takımyıldızı Starlink tarafından kullanılan iş modelinin aynısıdır. SpaceX halihazırda yörüngede 4.500’den fazla aktif Starlink uydusuna sahiptir ve Amerika, Avrupa ve Avustralya’nın çoğuna ticari ve konut hizmetleri sağlamaktadır.

United Launch Alliance’tan

Amazon’un Kuiper Projesi için uydu prototiplerini taşıyan bir Atlas V roketi, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi-41’den havalandı.

Uzay endüstrisi bir devrimin ortasında. Nispeten yakın zamana kadar, uzay iletişim hizmetlerinin çoğu, Dünya’dan binlerce kilometre uzakta bulunan jeosenkron yörüngedeki büyük, pahalı uydular tarafından sağlanıyordu. Bu uydu İnternet stratejisinin dezavantajı, uyduların aşırı uzaklığının sinir bozucu gecikmelere neden olmasıydı.

READ  Rapor emeklilik için en iyi ABD şehirlerini belirliyor

Artık SpaceX’in de aralarında bulunduğu şirketler, OneWeb Amazon işleri eve daha da yakınlaştırmanın yollarını arıyor.

Bu şirketler hizmetlerini geliştirmeye başlamadan önce bile uydu endüstrisi, yüksek hızlı uydu internetini doğrudan tüketicilere ulaştırmanın hayalini kuruyordu. Birkaç tane vardı 1990’lı yıllarda bu tür çabalar Bu da ya iflasla sonuçlandı ya da giderler kazançları aştığında şirket sahiplerini planlarını değiştirmeye zorladı.

Ucuz uydular ve düşen fırlatma maliyetleri, Dünya’dan 600 milden (1.000 kilometre) daha az yükseklikte bulunan, alçak Dünya yörüngesinde veya LEO’da “mega takımyıldızların” ortaya çıkmasına yol açtı. Uyduların Dünya’nın aynı alanı üzerinde sabit kalmasına ve belirli bir bölgeye kesintisiz hizmet göndermesine olanak tanıyan sabit yörüngeden farklı olarak, alçak Dünya yörüngesindeki uydular yüksek hızda hareket eder. Bu nedenle, gezegeni bağlantıyla kaplamaya yönelik bu yaklaşımı gerçekleştirmek için binlerce uydunun birlikte çalışması gerekiyor.

Yaygın yüksek hızlı İnternet erişimi devrim niteliğinde olabilir. 2021 yılı itibarıyla dünya genelinde yaklaşık 3 milyar insan hâlâ temel internet erişimine sahip değil. Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre. Bunun nedeni, yer altı fiber optik kablolar gibi en yaygın İnternet hizmeti biçimlerinin henüz dünyanın belirli bölgelerine ulaşmamış olmasıdır.

SpaceX, hizmetlerini büyütme konusunda rakiplerini geride bırakıyor ve şimdiye kadarki çabaları bazen şirketi jeopolitik tartışmalara sürükledi.

Şirket özellikle 2022’nin sonlarında ve 2023’ün başlarında büyük bir gerilemeyle karşı karşıya kaldı yasaklamak Rusya ile savaşta ön saflarda yer alan Ukraynalı güçlerin, Ukrayna askeri operasyonları için gerekli olan Starlink hizmetlerine erişimi engellendi. (Şirket daha sonra rotayı tersine çevirdi ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk tartışma Yakın tarihli bir kitapta Ukrayna konusundaki tartışmalar).

Ağın başarılı olması durumunda Amazon’un Project Kuiper takımyıldızı, benzer jeopolitik baskılar karşısında bu konuşmanın bir parçası olabilir.

READ  Ekonomist, doların gücünün Asya'da enflasyondan daha endişe verici olduğunu söyledi

Cornell’de makine ve havacılık mühendisliği yardımcı doçenti Gregory Falco, “Amazon’un hükümet/savunma sektörünün büyük bir müşteri olacağı çift kullanımlı yetenekler planlayıp planlamadığını da merak ediyorum. Bu, Ukrayna’da Starlink’i hedef alır gibi Kuiper’ı hedef almaya yol açabilir” dedi. Üniversite, yaptığı açıklamada şunları söyledi.”

İnternet erişiminde küresel bir devrim vaatlerine rağmen, İnternet’i dünya çapında yayınlamak için gereken devasa uydu takımyıldızları tartışmalıdır.

Aslında alçak Dünya yörüngesinde binlerce parça uzay çöpü var. Uzayda ne kadar çok nesne varsa, felaket niteliğindeki çarpışmaların olasılığı da o kadar artıyor ve bu da sorunu daha da kötüleştiriyor.

Federal İletişim Komisyonu yakın zamanda uydu iletişim hizmetlerine izin vermeye başladı geliştirmek Uzay enkazının azaltılmasına ilişkin politikaları.

Uydu endüstrisi ise, görevler sona erdiğinde uyduların yörüngeden çıkarılması taahhüdü de dahil olmak üzere, önerilen en iyi uygulamalara büyük ölçüde uyma sözü verdi.

Mayısta Blog yazısıAmazon daha önce uydularının yörüngedeyken manevra yapabilmesini sağlamayı da içeren sürdürülebilirlik planlarını açıklamıştı.

Amazon ayrıca güvenlik sözü verdi yörüngeden çıkma İlk iki test uydusu görevlerinin sonuna geldi.

Ayrı olarak, gökbilimciler Ayrıca sürekli Tüm bu alçak Dünya yörüngesindeki uyduların gece gökyüzü üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirerek, bu insan yapımı nesnelerin teleskop gözlemlerine izinsiz girebileceği ve çarpıtabileceği ve devam eden araştırmaları karmaşıklaştırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Amazon, CNN’e yaptığı açıklamada bu endişeleri dile getirerek, Cuma günü fırlattığı iki uydu prototipinden birinin teleskop parazitini azaltmayı amaçlayan yansıma önleyici teknolojiyi test edeceğini söyledi. Amazon sözcüsü Brick Boyd’a göre şirket aynı zamanda Ulusal Bilim Vakfı gibi kuruluşlardan gökbilimcilere de danışmanlık yapıyor.

SpaceX’in sahip olduğu benzer Taahhütler.

Project Kuiper’ın SpaceX’in Starlink’iyle ne kadar iyi rekabet edebileceğini zaman gösterecek. Starlink’in halihazırda bir milyondan fazla müşterisi olmasına rağmen, belgeler Yakın zamanda Wall Street Journal tarafından ele geçirilen SpaceX’in devasa takımyıldızı daha önce beklendiği kadar başarılı olamadı.

READ  Elon Musk, Twitter'a yardım etmek için yıldızları işe alarak işten çıkarmalar önerdi: raporlar

Tüketici fiyat noktaları açısından: İnsanlar yaklaşık 600 $ artı aylık hizmet maliyeti karşılığında bir Starlink ev kullanıcı istasyonu satın alabilirler.

Amazon, Project Kuiper terminallerini cihaz başına yaklaşık 400 $ gibi düşük bir fiyata üretmeyi umduğunu ancak şirketin henüz terminalleri sunmaya veya satmaya başlamadığını söyledi. Şirket, Kuiper’in aylık hizmetlerinin fiyatını açıklamadı.

SpaceX, Starlink uydularından oluşan takımyıldızları yörüngeye fırlatmak için Falcon 9 roketlerini kullanmanın açık avantajına sahip.

Amazon’un kendi roketleri yok. Jeff Bezos’un kurduğu roket şirketi Blue Origin, yörüngeye ulaşabilen bir roket üzerinde çalışırken, proje programın yıllarca gerisinde kalıyor.

Şu anda Kuiper uyduları, Blue Origin’in yakın ortağı United Launch Alliance tarafından üretilen roketlerle fırlatılıyor. ULA ve Blue Origin’e ek olarak Amazon, Project Kuiper’ı başlattı bir sözleşme Avrupa lansman sağlayıcısı ile Arianespace.

Her şey planlandığı gibi giderse Amazon, ilk üretim uydularını önümüzdeki yılın başlarında fırlatmayı ve 2024 yılı sonuna kadar ilk müşterilere beta testi sunmaya başlamayı planladığını söyledi. Yeni sürüm.