Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Çin’in elektrikli araçlarına, çiplerine ve diğer mallarına yönelik gümrük vergilerini artırdı

Biden, Çin’in elektrikli araçlarına, çiplerine ve diğer mallarına yönelik gümrük vergilerini artırdı

WASHINGTON (AP) — Başkan Joe Biden Önemli yeni tarifeler getirildi Salı günü Çin’in elektrikli arabaları, gelişmiş pilleri, güneş pilleri, çelik, alüminyum ve tıbbi ekipmanları konusunda Donald Trump, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki sürtüşmeyi artıracak bir strateji benimsediği için eleştirildi.

Demokrat başkan, Çin hükümetinin desteğinin Çinli şirketlerin kar elde etmek zorunda kalmamalarını sağladığını ve onlara küresel ticarette haksız bir avantaj sağladığını söyledi.

Biden, Beyaz Saray Gül Bahçesi’nde “Rekabet adil olduğu sürece Amerikalı işçiler herkesten daha fazla çalışabilir ve daha fazla çalışabilirler” dedi. “Fakat uzun süredir bu adil değildi. Yıllardır Çin hükümeti Çin şirketlerine devletin parasını pompaladı… Bu rekabet değil, hiledir.

Tanımlar ortada geliyor Sıcak kampanya arasında Biden Ve Cumhuriyetçi selefi Trump, Çin’le başa çıkmada kimin daha sert olduğunu gösterecek. Başkanlık kampanyasına selam veren Biden, sözlerinde Michigan milletvekillerini kabul etti ve Kasım seçimlerinde savaş alanı eyaletleri olan Pennsylvania ve Wisconsin’deki işçiler hakkında konuştu.

Trump’ın Çin’in Amerika’nın öğle yemeğini yediği yönündeki yorumlarına yanıt vermesi istenen Biden, rakibi hakkında şunları söyledi: “Onları uzun süredir besliyor.” Demokrat, Trump’ın başkanlığı sırasında söz verdiği gibi Çin’in ticaret ihlallerine karşı önlem almadığını söyledi.

Trump kampanya basın sözcüsü Carolyn Leavitt, yeni tarifeleri, Biden’ın ABD’de elektrikli araçlara verdiği desteğin dikkatini dağıtmaya yönelik “zayıf ve nafile bir girişim” olarak nitelendirdi ve Trump, bunun otomobil fabrikalarında işten çıkarmalara yol açacağını söyledi.

Çin hükümeti, “ikili işbirliği atmosferini ciddi şekilde etkileyeceğini” söyleyerek tarifeleri hızla tersine çevirdi. Dışişleri Bakanlığı “zorbalık” kelimesini kullandı.

Tarifelerin kısa vadede yaygın bir enflasyonist etki yaratması, yapılanmaları nedeniyle pek mümkün görünmüyor ve bazıları 2026’ya kadar yürürlüğe girmeyecek, ancak elektrikli araç aküleri, güneş enerjisi ve diğer bazı spesifik kalemlerde fiyat artışları olabilir. bu arada.

Biden yönetimi yetkilileri, tarifelerin Çin ile gerilimi tırmandırmayacağına inandıklarını ancak Çin’in ürünlerine yönelik yeni vergilere yanıt vermenin yollarını keşfetmesini beklediklerini söyledi. Tarifelerin daha geniş bir ticaret anlaşmazlığına katkıda bulunması durumunda fiyatlar üzerindeki uzun vadeli etkinin ne olacağı belirsizdir.

READ  Japon hisseleri son 30 yılın zirvesine ulaştı, yuan doları düşürdü

Tarifelerin, elektrikli araçları, güneş pillerini, şırıngaları, iğneleri, çeliği, alüminyumu ve daha fazlasını içerecek şekilde 2024’te yürürlüğe girecek şekilde önümüzdeki üç yıl içinde aşamalı olarak uygulanması planlanıyor. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde Çin’den gelen çok az sayıda elektrikli otomobil var, ancak yetkililer Çin hükümetinin desteğiyle mümkün olan daha düşük fiyatlı modellerin yakında Amerikan pazarına akın etmeye başlayabileceğinden endişe ediyor.

Çinli şirketler yapabilir Elektrikli araçlar 12.000 doların altında satılıyor. Çin’in güneş pili tesisleri ile çelik ve alüminyum tesisleri, küresel talebin çoğunu karşılamaya yetecek kapasiteye sahipken, Çinli yetkililer, üretimlerinin fiyatları düşük tuttuğunu ve yeşil ekonomiye geçişe yardımcı olacağını söylüyor.

Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, tarifelerin “tipik siyasi manipülasyon” olduğunu belirterek, “derin memnuniyetsizliğini” ifade etti ve “haklarını ve çıkarlarını savunmak için sert önlemler alma” sözü verdi.

Çin ile yapılan dört yıllık ticaret incelemesinin sonuçlarına göre, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara uygulanan vergi oranı, genel olarak %27,5 seviyesinden bu yıl %102,5’e yükselecek. İnceleme, hükümetin adil olmayan veya küresel standartları ihlal eden ticari uygulamalara karşı misilleme yapmasına izin veren 1974 Ticaret Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca yapıldı.

301 yönergesi uyarınca, bu yıl güneş pili ithalatında tarife oranı ikiye katlanarak %50’ye çıkarılacak. Bazı Çin çelik ve alüminyum ürünlerine uygulanan gümrük vergilerinin bu yıl %25’e yükselmesi bekleniyor. Bilgisayar çipi ücretleri 2025 yılına kadar ikiye katlanarak %50’ye çıkacak.

Lityum iyon EV pilleri için tarifeler bu yıl %7,5’ten %25’e yükselecek. Ancak aynı türden elektriksiz bataryalar için tarife artışı 2026’da uygulanacak. Gemiden kıyıya vinçler, kritik madenler ve tıbbi ürünlerde de daha yüksek tarifeler var.

Yeni tarifeler, en azından başlangıçta büyük ölçüde sembolik çünkü yalnızca yaklaşık 18 milyar dolar değerindeki ithalata uygulanacak. Oxford Economics tarafından yapılan yeni bir analiz, tarifelerin enflasyonu yalnızca %0,01 oranında artırarak enflasyon üzerinde neredeyse hiç fark edilmeyen bir etkiye sahip olacağını tahmin ediyor.

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Meksika pazarı için Meksika’da fabrikalar açma olasılığını araştırdı ve belki de malları ABD’ye göndermenin bir yolunu buldu. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, endüstri ve işçilerle bu olasılık hakkında konuştuğunu ve “bizi takipte kalın” dedi.

READ  Virgin Orbit iflas ediyor ve işgücünün yüzde 85'ini işten çıkarıyor

Otomobil endüstrisi hâlâ tarifelerin etkisini değerlendirmeye çalışıyor. Ancak şimdilik sadece iki Çin yapımı otomobil, Polestar 2 lüks EV ve belki de Volvo S90 lüks orta boy gazlı elektrikli hibrit üzerinde değerlendirilebilecek gibi görünüyor.

Çinli Geely grubuna bağlı İsveç markası Volvo’nun sözcüsü Russell Datz, “Tam olarak neyin ve nasıl etkilendiğini anlamak için tarifeleri hâlâ inceliyoruz” dedi. Yine Geely’ye bağlı olan Polestar’dan yorum isteyen bir mesaj kaldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin piyasa ekonomisinin ilkelerini ve uluslararası ekonomik ve ticari kuralları ayaklar altına aldığını söyledi.

Wang, “Bu bariz bir zorbalık eylemidir” dedi.

Çin ekonomisi, ülkenin emlak piyasasının çöküşü ve daha önceki koronavirüs pandemisi karantinaları nedeniyle yavaşladı; bu durum, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i, elektrikli araç ve diğer ürünlerin üretimini artırarak Çin pazarının karşılayabileceğinden daha fazlasını getirerek büyümeyi teşvik etmeye yöneltti.

Bu strateji, daha büyük bir çatışmayı önlerken Çin ile rekabet edebilmek için kendi üretimini artırma niyetinde olduğunu iddia eden ABD hükümetiyle arasındaki gerilimi artırıyor.

“Çin’in fabrika öncülüğündeki toparlanması ve zayıf tüketim büyümesi, aşırı kapasiteye ve güçlü dış pazar arayışlarına dönüşüyor ve yaklaşmakta olan ABD seçim sezonuyla birleştiğinde, ABD’nin Çin ile olan ticaretini artırmak için mükemmel bir reçete oluşturuyor” dedi. Eswar Prasad, Cornell Üniversitesi’nde ticaret politikası profesörü.

Avrupalılar da endişeli. Avrupa Birliği geçen sonbaharda Çin’in sübvansiyonlarına ilişkin bir soruşturma başlattı ve Çin’in elektrikli araçlarına ithalat vergisi getirebilir.

Xi’nin geçen hafta Fransa’ya yaptığı ziyaretin ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hükümetin sübvansiyonlu Çin elektrikli otomobilleri ve çeliğinin “Avrupa pazarını doldurduğu” uyarısında bulundu ve şunları söyledi: “Dünya, Çin’in üretim fazlasını absorbe edemez.”

Biden yönetimi, Çin’in üretime verdiği destek aracılığıyla elektrikli araç ve temiz enerji sektörlerini küresel olarak kontrol etmeye çalıştığını düşünürken, yönetim endüstriyel desteğinin Amerika’nın talebini karşılamaya yardımcı olacak yerli tedariki sağlamaya yönelik olduğunu söylüyor.

READ  Şükran günü enflasyonu, alışveriş yapanları tavuğa çeviriyor

Hazine, “Bu sektörlerde küresel üretim hakimiyeti aramıyoruz, ancak bunların stratejik sektörler olduğuna inanıyoruz ve tedarik zincirlerimizin dayanıklılığı için sağlıklı ve canlı işlere sahip olduğumuzdan emin olmak istiyoruz” dedi. Bakan Janet Yellen söyledi.

Gerginlikler, ticaret anlaşmazlığının ötesine geçerek, görünüşte vazgeçilmez bir ulus olarak küresel ekonomiyi kimin yönettiğine dair daha derin sorulara doğru ilerliyor. Çin’in politikaları dünyayı fabrikalarına daha bağımlı hale getirebilir ve bu da ona jeopolitikte daha fazla nüfuz sağlayabilir. Bu arada ABD, rekabetin adil olması için ülkelerin aynı standartlarda faaliyet göstermesini istediğini söylüyor.

Çin, tarifelerin ABD’nin Dünya Ticaret Örgütü aracılığıyla oluşturulmasına yardımcı olduğu küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğinde ısrar ediyor. ABD’yi ticari meseleleri siyasallaştırmaya devam etmekle suçluyor ve Cuma günü yaptığı açıklamada, yeni gümrük vergilerinin, Trump yönetiminin daha önce Çin mallarına uyguladığı ve Biden’ın da iddia ettiği gibi gümrük vergilerinin neden olduğu sorunları daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Bu konular, Kasım ayında yapılması planlanan başkanlık seçimlerinin merkezinde yer alıyor; burada keskin bir şekilde bölünmüş seçmenler, Çin’e karşı sert davranma fikri konusunda birleşmiş görünüyor. Biden ve Trump’ın örtüşen ancak farklı stratejileri var.

Biden, hedeflenen tarifeleri kilit sektörleri ve çalışanları savunmak için gerekli olarak görürken, Trump rakiplerden ve müttefiklerden yapılan tüm ithalatlara %10’luk geniş gümrük vergileri uygulama tehdidinde bulundu.

Biden, başkanlık mirasını ABD’nin elektrikli arabalar, bilgisayar çipleri ve diğer ileri teknolojiler üreten fabrikalara yaptığı hükümet yatırımlarıyla Çin’in önüne geçmesine bağladı.

Trump destekçilerine, iklim değişikliği risklerine rağmen Amerika’nın ekonomiyi ayakta tutmak için petrole yatırım yapmaması nedeniyle Çin’in daha da gerisinde kaldığını söylüyor. Eski başkan, gümrük vergilerinin Çin’in davranışını değiştirebileceğine inanabilir ancak ABD’nin elektrikli otomobil parçaları ve güneş pilleri konusunda Çin’e bağımlı olacağına inanıyor.

Bu ay Wisconsin’de düzenlenen bir mitingde “Joe Biden’ın ekonomik planı Çin’i zengin, Amerika’yı fakir yapmaktır” dedi.

__

AP Auto Writer Tom Krischer bu rapora Detroit’ten katkıda bulundu.