Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amazon’un karı satış tahminlerini aştı ancak bulut hedefini tutturamadı

Amazon’un karı satış tahminlerini aştı ancak bulut hedefini tutturamadı

Amazon (AMZN) Perşembe günü üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladı; net satışlar ve hisse başına kazanç beklentilerini aştı ancak bulut gelirinde eksik kaldı.

Amazon hisseleri mesai sonrası işlemlerde yüzde 5’e kadar yükseldi, ancak yatırımcılar raporu sindirdikçe bu kazançlar dengelendi.

Amazon’un bulut işi, Amazon Web Hizmetleri veya AWS, Wall Street’te beklenen 23,13 milyar dolara kıyasla analistlerin net satış beklentilerinin 23,06 milyar dolar ile biraz gerisinde kaldı.

Ancak olumlu yanları da var: AWS satışları geçen yıla göre %12 arttı ve bölümün işletme geliri de artış göstererek geçen yıla göre yaklaşık %29 artışla 7 milyar dolara ulaştı.

Karışık bulut sonuçlarıyla dolu bir hafta oldu. Microsoft (MSFT) Salı günü Azure bulut işinde beklenenden daha iyi bir büyüme bildirirken Alphabet’in (GOOG, GOOGL) bulut büyüme rakamları hayal kırıklığı yarattı.

JPMorgan’dan Doug Anmuth, kazançlardan önce, AWS’nin büyümesinin bu yıl mercek altında olduğunu ve “yatırımcılar arasında en fazla yayın süresinin elde edildiği” bir konu olduğunu yazdı. Perşembe günü medyayla yaptığı görüşmede Amazon CFO’su Brian Olsavsky, AWS’nin büyümesinin tamamen durduğuna inanmadığını, bunun yerine bulut işinin “hassas” bir geçiş sürecinde olduğunu söyledi.

Şirket, daha fazla müşteriye hizmet vermeyi ve hizmetlerinden giderek daha fazla para kazanmayı hedeflediği için maliyetleri düşürme hamlelerini yavaşlatıyor.

Kazanç özeti

Bloomberg’in derlediği analist tahminleriyle karşılaştırıldığında Amazon’un bildirdiği önemli rakamlar şöyle:

Net satış: Gerçekte 143,08 milyar dolar, beklenen 141,56 milyar dolara kıyasla

AWS Net Satışları: Beklenen 23,13 milyar $’a kıyasla gerçek 23,06 milyar $

Hisse başına kazanç: Gerçekte 0,94 ABD Doları, beklenen 0,58 ABD Doları

Faaliyet kar marjı: Beklenenin %5,46’sına karşılık gerçek %7,8

Dördüncü çeyrek net satışları: Beklenen 166,57 milyar dolara kıyasla fiili olarak 160-167 milyar dolar

READ  Gıda Güvenliği ve Beslenme İdaresi (FSIS), olası E. Coli O157:H7 kontaminasyonu nedeniyle HelloFresh yemek kitlerinde tanımlanan kıyma için bir Halk Sağlığı Uyarısı yayınlar.

Şu anda Amazon için analist önerileri 63 Alım, 2 Bekletme ve 0 Satış seviyesinde bulunuyor.

“Mağazalarımızdaki hizmet maliyeti ve teslimat hızının bir adım daha ileriye gitmesi, AWS büyümemizin istikrara kavuşması, reklam gelirlerimizin güçlü bir şekilde artması ve toplam işletme geliri ile serbest nakit akışının önemli ölçüde artması nedeniyle güçlü bir üçüncü çeyrek yaşadık. ” Amazon CEO’su Andy Jassy bir açıklamada şunları söyledi.

İleriye baktığımızda, işletme marjlarına dikkat edin. Amazon’un faaliyet marjları artıyor; birinci ve ikinci çeyrek arasında %32 arttı ve üçüncü çeyrekte kayda değer bir hıza ulaştı; bu da Amazon’un pandemi sonrası verimlilik çabalarının başarılı olduğunu gösteriyor.

Wedbush’tan Scott Devitt, kazançlardan önce şunları yazdı: “On yıllık geçmiş verileri analiz ettik ve iki veya daha fazla ardışık çeyreğe dayalı olarak Amazon’un faaliyet marjının arttığı veya azaldığı tüm dönemleri belirledik.” “Daha sonra bu dönemlerdeki hisse senedi fiyat getirilerini karşılaştırdık ve Amazon hisselerinin ortalama olarak faaliyet marjları arttığında %84 arttığını, buna karşılık faaliyet marjları düştüğünde sadece %1 arttığını gördük.”

Bu bir son dakika haberi, güncellemeleri kontrol edin.

Allie Garfinkel Kendisi Yahoo Finance’in kıdemli teknoloji muhabiridir. Onu X’te (eski adıyla Twitter) takip edin: @agarfinks ve üzerinde LinkedIn.

Borsayı etkileyecek en son teknoloji haberleri için tıklayınız.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun