Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cruise sistemi, çarpışmalardan ve beklemelerden sonra tüm sürücüsüz operasyonları geçici olarak durdurur

Cruise sistemi, çarpışmalardan ve beklemelerden sonra tüm sürücüsüz operasyonları geçici olarak durdurur

2 Şubat 2022 Çarşamba günü San Francisco, Kaliforniya’da bir turist aracı.

David Paul Morris | Bloomberg | Getty Images

General Motors Co.’ya ait sürücüsüz otomobil girişimi Cruise, soruşturmalara yol açan çarpışmalar, eyalet düzenleyicileriyle anlaşmazlıklar ve bu hafta başında Kaliforniya’daki lisanslarının askıya alınmasından sonra tüm sürücüsüz araç operasyonlarını geçici olarak durdurdu.

2013 yılında CEO Kyle Vogt tarafından kurulan sürücüsüz otomobil üreticisi, daha önce San Francisco, Austin, Phoenix, Houston, Dallas ve Miami’de sürücüsüz operasyonlara başlamıştı.

GM Salı günü yaptığı açıklamada, şirketin Cruise’dan bu yılın eylül ayına kadar yaklaşık 1,9 milyar dolar kaybettiğini, bunun yalnızca üçüncü çeyrekteki 732 milyon dolar dahil olduğunu söyledi. Aynı gün, GM’nin üçüncü çeyrek kazanç güncellemesinin ardından Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı, Cruise’un eyaletteki dağıtım ve test izinlerini askıya aldığını duyurdu.

DMV’nin askıya alma emirleri, Cruz’un Ağustos ayında San Francisco’da 24 saat robotaksi hizmetini işletmek için onay almasından bu yana yaşanan bir dizi güvenlik endişesi ve olayın ardından geldi. Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu Ayrıca askıya alındı Lisans, bir kruvaziyer şirketine eyalette yolcu taşıma ve motorlu taşıtlarıyla yolculuk için ücret talep etme izni verir.

Ekim ayının başındaki dikkat çeken bir kazada, başka bir arabanın sürücüsü San Francisco’da bir yayaya çarparak Cruise’un sürücüsüz aracıyla çarpışmasına neden oldu. CNBC’nin elde ettiği DMV kayıtlarına göre Cruise’un sürücüsüz aracı tamamen durdu ve “daha sonra yaya aracın altındayken manevra yapmaya çalıştı.”

DMV kaydı, “AV yaklaşık 20 feet yol kat etti ve bir sonraki ve son durağa ulaşmadan önce 7 mil/saat hıza ulaştı” dedi ve “yaya aracın altında kaldı.” DMV, Cruz’a verdiği askıya alma emirlerinde, üreticinin “araçlarının kamuya açık kullanım için güvenli olmadığını” ve “yayaların dahil olduğu olaylar sırasında güvenli ve uygun bir şekilde tepki verme yeteneğinden yoksun olabileceğini” yazdı.

READ  Çalışma, yeni asgari verginin Berkshire Hathaway ve Amazon'u sert bir şekilde vurabileceğini gösteriyor

üzerine LinkedIn Perşembe gecesi Cruz şunları yazdı:

“Şu anda bizim için en önemli şey, halkın güvenini yeniden inşa etmek için adımlar atmak. Bunun bir kısmı, rahatsız edici veya zor şeyler yapmak anlamına gelse bile, içeriye ve Cruz’da nasıl faaliyet gösterdiğimize iyice bakmayı içeriyor.”

Bu ruhla, süreçlerimizi, sistemlerimizi ve araçlarımızı incelemeye ve halkın güvenini kazanacak şekilde en iyi şekilde nasıl çalışabileceğimizi düşünmeye zaman ayırırken, tüm filolarımızdaki otonom operasyonları proaktif olarak duraklatmaya karar verdik.

Bunun herhangi bir yeni trafik kazasıyla ilgisi yoktur ve denetimli otonom araç operasyonları devam edecektir. Riskler söz konusu olduğunda daha dikkatli olmamız, durmaksızın güvenliğe odaklanmamız ve halkın güvenini yeniden inşa etmek için adımlar atmamız gereken bir dönemde bunun yapılması gereken doğru şey olduğuna inanıyoruz.

Hareket, GM CEO’su Mary Barra’nın otomobil üreticisinin yolcu araçlarının insan sürücülerden daha güvenli olduğuna inandığını birkaç kez söylemesinden iki gün sonra geldi.

Barra, üçüncü çeyrek kazanç açıklamasında şunları söyledi: “Cruise’un büyüme ve genişleme için muazzam bir fırsata sahip olduğuna inanıyoruz. Bunu yaparken güvenlik bizim geçiş faktörümüz olacak ve görevlendirildiğimiz şehirlerle çalışmaya devam ediyoruz.” GM’nin Cruz’un genişlemesini desteklemeyi planladığını söylüyor.

Barra, Salı günü Cruise’u şirketin “ulaşımın geleceğini tanımlama” geçmişinin bir örneği olarak gösterdi ve kendi kendine sürüş projesinin “otonom araç teknolojisinin toplum için yapabileceklerinin sınırlarını zorlamaya devam ettiğini” söyledi. Güvenlik “her zaman ön plandadır ve bu, sürekli olarak iyileştirmeye çalıştığımız bir şeydir” dedi.

Şirket ayrıca Perşembe günü yaptığı açıklamada, Cruise’un sürücüsüz araçlarını direksiyon başında insan güvenliği sürücüleri ile çalıştırmaya ve sürüşü denetlemeye devam edeceğini söyledi.

GM sözcüsü tüm soruları Cruise’a iletti ve otomobil üreticisinin veya Barra’nın operasyonları geçici olarak durdurma kararına dahil olması konusunda yorum yapmayı reddetti. Cruze’un azınlık hissedarı olan Honda, yoruma hemen yanıt vermedi.

READ  ABD hisse senetleri son satışların ardından %2 arttı; Yen dolar karşısında düşüyor