Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amerika Birleşik Devletleri şimdi nerede

Amerika Birleşik Devletleri şimdi nerede

Finlandiya olabilir dünyanın en mutlu ülkesi Beş yıl boyunca – ama Birleşik Devletler zemin kazanıyor.

Bu onuncu yıla göre dünya mutluluk raporuBirleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından Cuma günü yayınlandı. Amerika Birleşik Devletleri şu anda dünyanın en mutlu ülkesi listesinde İrlanda, Almanya ve Kanada’nın ardından 16. sırada yer alıyor.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin 19 yaşında olduğu geçen yıla göre üç puanlık bir kazanç. Birleşik Devletler şu anda bir dizi mutluluk ölçümünde Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Fransa gibi ülkelerden daha üst sıralarda yer alıyor.

Rapor, kişi başına düşen GSYİH, sosyal destek, yaşam beklentisi, yaşam seçimlerini yapma özgürlüğü, cömertlik ve yolsuzluk algıları dahil olmak üzere 146 ülkeyi puanlamak için 2019’dan 2021’e kadar Gallup Dünya Anketi verilerini kullanıyor.

Araştırmacılar, Finlandiya’nın zaferinin bu sefer yakın olmadığına dikkat çekiyor: Finlandiya’nın zaferi, diğer herhangi bir ülkenin “önemli ölçüde önünde”. Danimarka, İzlanda, İsviçre ve Hollanda bu sıralamada ilk beş içinde yer alıyor.

Rapor, dünyanın ortalama olarak stres, kaygı ve üzüntüde orta derecede uzun vadeli bir yükseliş ve hayattan zevk almada uzun vadeli hafif bir düşüş yaşadığını söylüyor. Ancak olumsuz ve olumlu etkilerdeki net farkı hesaba katan ortalama yaşam değerlendirmeleri, “Kovid-19 sırasında oldukça esnek” kaldı.

Raporun düzenlenmesine yardımcı olan British Columbia Üniversitesi profesörü John Helliwell şunları kaydetti:Olağanüstü küresel büyüme“Gallup Dünya Anketi tarafından ölçülen üç nezaket davranışında: yabancılara yardım etmek, gönüllü olmak ve bağış yapmak. Toplamda, bu üç eylemin küresel ortalaması 2021’de salgın öncesine kıyasla %25 arttı.

Özellikle, raporun verileri Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından önce toplandı. Yazarlar, küresel mutluluk için gelecekteki beklentilerin COVID pandemisinin seyrine ve askeri çatışmanın ölçeğine bağlı olacağını söylüyor.

READ  Bu tehlikeleri görmezden gelirsek felakete doğru gidiyoruz.

Raporda, “Salgın sadece acı ve ıstıraba neden olmakla kalmadı, aynı zamanda sosyal desteği ve bağışı da artırdı” denildi. “Hastalık, hastalık ve savaşla savaşırken, evrensel mutluluk arzusunu ve bireylerin en büyük ihtiyaç zamanlarında birbirlerinin desteğini toplama yeteneğini hatırlamamız zorunludur.”

amorti: Bu ülke üst üste beşinci kez dünyanın en mutlu ülkesi seçildi

Şimdi bir hesap açın: Haftalık bültenimizle mali durumunuz ve kariyeriniz hakkında daha akıllı olun