Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amerikalılar yargı değişikliklerini protesto eden İsraillilerle birlikte

Amerikalılar yargı değişikliklerini protesto eden İsraillilerle birlikte

New York’lu avukat Beth Levin, aylardır aşırı sağ hükümetin yargının bağımsızlığını azaltmaya çalıştığı İsrail’deki gelişmelerden endişe duyuyor. Çabaları, İsrail’de yaygın protestolara ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğu Pazar günü Manhattan’daki Washington Square Park’ta olmak üzere daha küçük protestolara yol açtı. Bronx’ta yaşayan Bayan Levine davaya olumlu yaklaşmasına rağmen hiç katılmadı.

Sonra iki şey oldu: İsrail hükümeti ilk yargı değişikliklerini Temmuz ayında kabul etti; destek veren bakanlar, bu hamlenin halkın iradesinin önündeki engelleri kaldıracağını söyledi. UnXeptable adlı bir taban grubu altında gevşek bir şekilde örgütlenen New York’un İsrail diasporası da bu yaz, New York’taki antik sinagogların yıkılmasının anısına düzenlenen Tisha B’Av Yahudi bayramına denk gelmek üzere şehir merkezindeki İsrail konsolosluğunun karşısındaki caddeye yürümeyi planladı. . Kudüs ve diğer trajediler. Zamanlama, ilk kez gelen Bayan Levin’e uygundu.

“Benim için çok önemli görünüyordu” dedi. “O tatilde yaşanan en kötü şeylerin çoğu ‘Sinat Şenam’ ya da Yahudiler arasındaki asılsız nefret yüzünden yaşandı.”

Bu ay bir hareketlilik vaat ediyor. Organizatörler, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin, Washington’daki ABD Yüksek Mahkemesi de dahil olmak üzere, ilk Reform Yasasına ilişkin temyiz başvurusunu dinlemesinden iki gün önce, Pazar günü dünya çapında düzinelerce şehirde mitingler düzenlediler. New York’taki protestocular, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 21 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma yapması planlandığında onu karşılamayı planlıyor. Tanınmış bir Amerikalı hahamın ortak yazdığı bir “Demokrasi Duası” olacak okuyor Ülke genelindeki sinagoglarda Cuma akşamı başlayan Yahudi Yeni Yılı Roş Aşana kutlanıyor.

Anket şunu gösteriyor: Birçok İsrailliPek çok Amerikalı Yahudi İsrail’deki yargı değişikliklerine karşı çıkıyor. Ancak bazıları, iç mesele gibi görünen bir konuda İsrail’i alenen eleştirmekten de çekiniyor.

READ  Avustralya federal hükümet cihazlarında TikTok'u yasakladı

Ancak İsrailli protestocular ve Amerikalı savunucular, Başkan Biden’ın İsrail hükümetinin eylemleriyle ilgili açık kaygılarından etkilenen ve diasporadaki Yahudilerin İsrail’in durumunu önemsemesi gerektiği argümanını benimseyen Amerikalı Yahudilerin sayısı arttıkça, bu tereddütün azalmaya başladığını söyledi. demokrasi.

Devasa bir hayır kurumu olan Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları da dahil olmak üzere pek çok Amerikalı Yahudi lider ve kuruluş, önde gelen merkezci ve merkez sağ gözlemci ve gazetecilerin yanı sıra, değişikliklere açıkça itiraz etti. Artık bu protesto bireyleri ve yerel sinagogları da kapsayacak şekilde büyüyor.

Brooklyn’deki Keene Caddesi Sinagogu’ndan Haham Michael Chadashti, “Amerikalı Yahudiler İsrail adına miting yapmalarının istenmesine gerçekten alışkınlar” dedi. “İsrail’le ilişkimizi yeniden değerlendirmemizin ve hükümeti protesto etmemizin istenmesi Amerikalı Yahudiler için tuhaf bir durum.”

Philadelphia merkezli İsrailli organizatör Anna Blumenthal, kendisinin ve meslektaşlarının protestolara katılmak isteyen sinagoglar ve Yahudi cemaati grupları tarafından konuşmaya davet edildiğini söyledi. Bayan Blumenthal, “Bir değişim görüyoruz” dedi.

Partizan olmayan Yahudi Seçim Enstitüsü tarafından Haziran ayında Amerikalı Yahudiler arasında yapılan bir anket bulunan Yüzde 61’i tekliflerin İsrail demokrasisini zayıflatacağına inanıyor. Yeni yasa, Yüksek Mahkeme’nin yasaları bozma yetkisini kısıtlıyor ve İsrail’in siyasi liderliği üzerindeki kontrolleri kaldırıyor. Tarihinin en sağ eğilimli hükümeti olan İsrail hükümeti de haham mahkemelerinin sivil yaşamdaki rolünü sağlamlaştırmayı ve işgal altındaki Batı Şeria’daki İsrail varlığını derinleştirmeyi umuyor.

Aynı ankette Ortodoks Yahudilerin yüzde altmış beşi, değişikliklerin İsrail demokrasisini güçlendireceğini söyleyerek, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilerici, dini açıdan liberal Yahudiler ile son derece dikkatli Muhafazakar Yahudiler arasındaki ayrımı ortaya çıkardı; bunların çoğu, Ortodoks Haham Moshe Hauer olarak federasyonun lideriydi. genel başkan yardımcısı, “Demokrasinin sonu” söyleminin kaygı düzeyini evlerine vurduğunu görmüyorlar.

READ  Ukraynalı gönüllü savaşçılar, Rus kuvvetlerine karşı "Tavşan" adlı bir tank kullanıyor

İsrail konusunda ilerici tutumları savunan Kuzey Amerikalı Yahudi grubu Amino, Amerikalı Yahudilere açıkça konuşmanın ihlal olarak görülmeyeceğini söyledi. Grubun başkan yardımcısı Nomi Colton-Max, “İsrailliler bizden bunu yapmamızı istedi” dedi.

New York’taki bir Reform cemaati olan Stephen Wise Özgür Sinagogu’ndan Haham Emil Hirsch, Amerikalı Yahudilerin “İsrail Devleti’nin refahında sadece bir çıkarı değil, hayati bir çıkarı da olduğunu” söyledi. Mevcut hükümetin “dünya Yahudileri ile İsrail arasındaki ilişkiyi daha da bozma riskiyle karşı karşıya olduğunu” ekledi.

New York’ta yaşayan ve ABD-Avustralya çifte vatandaşı olan Jonathan Goffin, İsrailli protestocuların – ve bu baharda ilk kez yaptığı gibi onların yanında durmanın – kendisini Melbourne’da büyüdüğü ve saygı duyduğu İsrail’e yaklaştırdığını söyledi.

Bay Goffin, “İsrail’in liberal ve demokratik ideallere dayanması gerekiyor” dedi. Yürüyüşlerin “uzun zamandır ilk kez İsrail bayrağını taşımaktan gurur duyduğumu hatırlayabildiğimi” sözlerine ekledi.

Ancak olaya katılan bazı Amerikalı Yahudiler hâlâ protestoların kendilerine göre olmadığını düşünüyor. Yahudi Seçmenler Enstitüsü’nün anketine katılan Amerikalı Yahudilerin yaklaşık yüzde 15’i değişikliklerin İsrail’de demokrasiyi güçlendireceğini söylerken, diğer yüzde 24’ü değişikliklerin bir etkisi olacağına inanmıyor.

Reform hahamı ve Chicago bölgesindeki özel bir yardım kuruluşunun danışmanı olan Jonathan Greenberg, değişiklikler konusunda bir tavır almadığını ancak karar vermenin İsraillilere kaldığını hissettiğini söyledi. “Demokrasilerde halkın iradesi seçimlerde ifade edilir” dedi. “İsraillilerin kendi iç politikalarını belirleme becerisine güveniyorum.”

Körfez’deki bir yatırım danışmanlığı firmasında çalışan ve İsrail yanlısı lobi olan AIPAC’ın ulusal konseyinde görev yapan Jonathan Warnick, ABD protestolarına karşı olduğunu söyledi. İsrail’deki protestolar hakkında “Demokrasinin aslında güzel bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi. Buna karşılık şunu ekledi: “Amerikalı bir Yahudi olarak benim rolüm, ABD ile İsrail arasındaki ilişkiyi desteklemektir.”

READ  Sudan'da Çatışmalar: Suudi Arabistan'da Savaşan Taraflar Müzakereler İçin

New York’ta kar amacı gütmeyen bir kuruluşta stratejist olan Stephen Lurie, İsrail Demokrasisi Yürüyüşü’ne katılmakla ilgilenmiyor çünkü şöyle diyor: “İsrail, bölgedeki tüm insanlara davranış şekli nedeniyle uzun yıllardır gerçek bir demokrasi olmadı. Batı Şeria onun kontrolü altında.”

Bu kıştan bu yana New York’ta protestolar düzenleyen İsrailli Shani Granot Lobaton, birçok Amerikalı Yahudinin İsrail’i eleştirirken hissettiği kararsızlığa saygı duyduğunu söyledi. Konfor bölgesini farklı bir şekilde terk etti: Ortodoks olmayan birçok İsrailli Yahudi gibi o ve meslektaşları dindar değil; Tisha B’Av’ın yürüyüşü ilk kez öğleden sonra namazıyla kutlandı. Cemaatin sosyal adalet ile buradaki Ortodoks olmayan mezheplerin temel dayanağı olan Yahudilik arasında açık bir bağlantı kurması onun için yeni bir şeydi. “Hayatında Yahudiliği uygulamak ve yine de liberal olmak, bu benim bilmediğim bir seçimdi” dedi.

Sinagogunda aktivist olan Bayan Levin, yürüyüşü başka bir açıdan da anlamlı buldu. “Laik İsraillileri ve daha dindar Amerikalıları görmek şaşırtıcıydı” dedi. “Biraz ağladım.”