Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Arjantinli savcı, VP Kirchner için 12 yıl hapis cezası talep etti

Arjantinli savcı, VP Kirchner için 12 yıl hapis cezası talep etti

Arjantin Başkan Yardımcısı ve Senato Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, milletvekilleri Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşmayı görüşmek ve oylamak üzere 17 Mart 2022’de Arjantin’in Buenos Aires kentindeki Ulusal Konferansta bir araya geldi. REUTERS/Agustin Markarian

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BUENOS AIRES (Reuters) – Arjantin federal savcısı Pazartesi günü ülkenin eski cumhurbaşkanı ve şimdiki başkan yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner için bayındırlık işleriyle ilgili yolsuzluk suçlamalarından 12 yıl hapis cezası istedi.

Başsavcı Diego Luciani, iktidardaki Peronist partinin sol kanadının hâlâ etkili bir sesi olan Fernandez de Kirchner’i, devleti dolandırmak ve 2007-2015 yılları arasındaki cumhurbaşkanlığı döneminde kamu fonlarını yönlendirmek için bir plana dahil olmakla suçladı.

Yerel basına göre, karar aylar içinde belli olacak, ancak Fernandez de Kirchner kararı nihai karara varması yıllar alabilecek olan yüksek mahkemelere itiraz edebilir.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Güney Amerika ülkesinde yeni siyasi gerilimlere yol açan kararı savunan Luciani, “Bu muhtemelen ülkenin şimdiye kadar bildiği en büyük yolsuzluk manevrası” dedi.

2019’da mahkemede ifade veren Fernandez de Kirchner, Twitter’da, “anayasa mahkemesi değil” bir “medya yargı ölüm timi” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Eski cumhurbaşkanı, davadaki yeni unsurlar hakkında ifade verme fırsatı verilmediğini ve savunmasını Salı günü sosyal medyada sunacağını da sözlerine ekledi.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Twitter hesabından kararı kınayarak, kararı bir adli kovuşturma vakası olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Eski cumhurbaşkanına atfedilen eylemlerin hiçbiri kanıtlanmadı” denildi.

Başsavcı, Fernandez de Kirchner’in ömür boyu kamu görevinden men edilmesini de talep etti.

READ  Rusya azaltılmış savaş hedeflerine işaret ediyor, Ukraynalılar Kiev yakınlarında ilerliyor

Ve yerel televizyon Pazartesi günü daha sonra, yerel polisin, Kirchner’in başkent Buenos Aires’teki evinin önünde, savcının talebine karşı ve onu desteklemek için kamplarda düzinelerce protestocu dağıttığını gösterdi.

Soruşturma, onun ve yönetimindeki diğer yetkililerin, Patagonya’nın güney bölgesinde, çoğu pahalı veya eksik olan düzinelerce bayındırlık ihalesinde iş adamı Lazaro Baez’in sahip olduğu şirketleri tercih edip etmediğini belirlemeye çalışıyor.

Pek çok uzman, devredildiği iddia edilen sermayenin, şirketleri aracılığıyla Kirchner ailesinin eline geri döneceğinden şüphe duyuyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Nicholas Misculin ve Jorge Otaola’nın ek raporları; Düzenleme Margarita Choi, Stephen Coates ve Sam Holmes

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.