Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amerikalıları Yunan yoğurduna aşık eden Türk iş adamı

Sopani CEO’su Hamdi Ulugaya. Teşekkürler: Sofan

Yunan yoğurt şirketi Sopani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya, Yunan yoğurtunu yeni nesil tüketiciler için popüler hale getirdi. Şimdi şirketi, Nasdaq Borsası’nda kote olmak için resmi olarak ilk halka arz başvurusunda bulundu ve ilk talebi geçen Çarşamba yaptı.

Sophony, Yunanistan’ın özel yemeklerinden birini Amerikan mutfağının temel unsurlarından biri haline getirerek, yoğurttaki malzemelere sadık süt ürünleri için kalça ve sağlık imajı yarattı.

Ulukaya, şirketi 2005 yılında Upstate, New York’ta kuran bir Türk iş adamıdır. Erzincan ilinin Ilıç köyünden Kürt mandıra çiftçilerinden oluşan bir aileye mensuptur. “Sopani” Türkçe’de “çoban” anlamına gelir.

Ulugaya 1994 yılında okula gitmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. On yıl sonra, 1800’lerden beri endüstriye hakim olan ülkenin bir bölümünde kendi yoğurt işini kurmaya karar verdi. Sofani, 2012 yılında 1 milyar dolarlık satış rakamına ulaşarak hızla sektörün zirvesine yerleşti. Şirketin şu anda New York, Idaho ve Avustralya’da tesisleri var.

Kaynaklar, şirketin ilk belgelerini geçen Temmuz ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gizlice sunduğunu söyledi. Reuters Bir halka arz 10 milyar dolar değerinde olabilir.

Şirket şimdi resmi olarak 2019-2020 yılları arasında gelirinde 1,4 milyar dolarlık bir artış için Nasdaq borsasında “CHO” adı altında halka açık olarak 1,4 milyar dolar değerinde işlem yapmak için başvuruda bulundu.

Sofani, tüm tam zamanlı çalışanlara şirketteki hisselerini sunuyor

Sophony, 2016 yılında her tam zamanlı çalışanın şirkette hisse sahibi olmasına izin veren bir çalışan refah planı başlattı. Bu hisse şimdi CHO’daki hisseleri temsil ediyor. Bu hisseler şu anda Yoğurt’ta %12,5 hisseye sahip.

Ulugaya, şirketinin kurumsal organizasyonu ve personel kültürü ile yeme-içme sektöründeki başarısından dolayı övüldü. Şirket, personelinin yaklaşık %30’unu göçmenler ve mülteciler olmak üzere, yetersiz temsil edilen personeli kadrosuna dahil etmek için çalıştı. Sopani, çevirmenler ve diğer barınaklarla çalışır.

READ  Turks ve Caicos Adaları'nda 100'den fazla Haitili göçmen gözaltına alındı

2019 TedTalk’ta Ulugaya “izin isteyin” dedi. “Çalışanlarınızla haklıysanız, topluluğunuzla haklıysanız, ürününüz konusunda haklıysanız, daha karlısınız, daha yenilikçisiniz, çalışma konusunda tutkulu bir topluluğunuz var. sen ve seni desteklemek… kar ile gerçek servet arasındaki fark budur.”

Sophony, Çalışanlara Sağlanan Faydalar programını ilk kez tanıttığında, Ulugaya 2.000 tam zamanlı çalışanını şirkete katılımları hakkında haber ve bilgi içeren zarflarla şaşırttı.

Türk CEO, “Bu kadar başarılı olacağını düşünmediğim bir şey inşa ettim, ancak tüm bu insanlar olmadan Sofani’nin inşa edilebileceğini hayal edemiyorum” dedi. New York Times, “Şimdi şirketi daha da fazla inşa etmek için çalışacaklar ve aynı zamanda geleceklerini inşa edecekler.”