Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Liranın çöküşü Türkleri şaşırttı – Gazete

ANKARA: İlgilenen Türkler, para birimlerindeki göz kamaştırıcı düşüşe ayak uydurmak için mücadele ediyor ve ana muhalefet lideri, liranın Salı günü dolar karşısında yüzde 15 düşmesiyle ülkenin en karanlık “felaketini” yaşadığını söyledi.

Salı günü liranın birkaç hafta boyunca düşmesinin ve fiyatların şimdiden artmasının ardından, sıradan Türkler tatil planlarından haftalık market alışverişlerine kadar her şeyi yeniden gözden geçiriyorlar.

Devalüasyondan 2003’ten beri ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutan muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Glikertoğlu, “Cumhuriyet tarihinde hiç böyle bir felaket olmamıştı.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti için temel bir ulusal güvenlik sorunusunuz” dedi. Erdoğan, merkez bankasına faiz oranlarını düşürmesi için baskı yaptı. İhracatı, yatırımları ve istihdamı artıracağını söylüyor, ancak eleştirmenler bunun çift haneli enflasyonu daha da tetikleyeceğini ve lirayı aşındırarak Türk gelirlerini derinleştireceğini söylüyor.

Merkez Ankara Alışveriş Merkezi’ndeki esnaf, Salı günü dolar karşısında 13.45’e kadar düşen liradan gözlerini alamadıklarını söyledi. Bir yıl önce dolar 8 iken geçen ay 9’a ve geçen hafta 10’a ulaştı.

28 yaşındaki reklam ajansı çalışanı Celine, “Doları takip etmeden çalışamazdım” dedi. “Bütçeme bakmam gerekmediği bir gün yok sanırım, gelecek ayın maaşını aldığımda hesap 100 kez değişecek. Dikkatlice tahmin etmeden aldığım tuvalet kağıdı dahil hiçbir şey kalmadı.

Erdoğan’ın iktidardaki AK Parti’sinin kurucu üyelerinden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kendi partisini bölmeden ve kurmadan önce cumhurbaşkanının ekonomik eylemlerini “cehalet değil, ihanet” olarak nitelendirdi.

Kliktroklu, Dowdoğlu ve diğer bazı muhalefet liderleri, liradaki ikinci en büyük düşüş olan çöküşten sonra para birimini görüşmek üzere Salı günü acil toplantı yaptıklarını duyurdular.

24 Kasım 2021’de şafakta yayınlandı