Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Analistler, Nvidia’nın o kadar büyük bir nakit akışı yaratacağını ve daha fazla hisse geri satın almak zorunda kalacağını çünkü bu paranın gidecek başka yeri olmadığını söylüyor.

Analistler, Nvidia’nın o kadar büyük bir nakit akışı yaratacağını ve daha fazla hisse geri satın almak zorunda kalacağını çünkü bu paranın gidecek başka yeri olmadığını söylüyor.

Yapay zeka çipleri alanında lider firma Nvidia Bir teknoloji analisti, önümüzdeki yıllarda zenginlik konusunda utanç yaşanacağını ve hissedarların ödüllendirileceğini öngördü.

Melius Research Genel Müdürü ve Teknoloji Araştırma Başkanı Ben Ritzes, Çarşamba günü CNBC’ye söyledi Jensen Huang’ın Nvidia’sı, donanım ve yazılımıyla “tam yığın” yaklaşımında uzmanlaştı ve bu da ona yapay zeka konusunda önemli bir avantaj sağladı.

“Yaptıkları şey, yapay zekadan para kazanmanıza olanak tanıyan bir bilgi işlem dili ve ekosistem inşa etmeleriydi ve bunu açıkça çok iyi yapıyorlar” dedi.

Reitzes’in Nvidia hisseleri için 160 dolarlık bir fiyat hedefi var, bu da Cuma günkü kapanış fiyatından %30’luk bir artışa işaret ediyor. karşın Sürekli satış Hisseler bu ayın başlarında piyasaya sürüldü ve 2023’teki üç kattan fazla artışın ardından bu yıl şu ana kadar %150 arttı. Kapsadığı Magnificent 7 hisseleri arasında en fazla yükselişin Nvidia’da olduğunu ekledi.

Ritzes, Nvidia’nın rakiplerine göre sahip olduğu bir diğer büyük avantajın da her yıl yeni ürünler geliştirme temposu olduğunu söyledi. Bu, geliştiricilerin ve müşterilerin Nvidia’nın nereye gittiğini bilecekleri ve yükseltmeleri buna göre bütçelendirebilecekleri anlamına geliyor.

“Onlar saatte 150 mil, diğerleri ise 100 mil koşuyor. Bu insanları yakalamak zor olacak” dedi.

Nvidia’nın gelişen yapay zeka alanındaki avantajı göz önüne alındığında Melius Research, şirketin önümüzdeki üç yıl içinde 270 milyar dolar nakit elde etmesini ve bunun da hissedarlarına büyük getiri elde etmesinin önünü açmasını bekliyor.

Ritzes, yönetimin hisse geri alım olasılığını teşvik etmeye istekli olmayabileceğini, çünkü bunların genellikle eski şirketlerle ilişkili olduğunu söyledi. Ama onun görüşünde bu açıktır.

“Kimse bundan bahsetmiyor ve yaptığımız işi modellediğinizde bu nakit akışıdır” dedi. “Ve yapabilecekleri hiçbir şey yok. Bu hükümet onların büyük bir şey satın almasına izin vermiyor. Ar-Ge’ye bu kadar para yatıramazlar. Bu mümkün değil. Bu yüzden hissedarlar olarak bunu almalıyız.”

READ  ABD dolarındaki düşüş, dünyadaki riskli varlıklar için bir nimettir

Nvidia kesinlikle sermayeyi hissedarlara iade ediyor. Ağustos ayında şirket sermayesini yeniden yapılandırma planını duyurdu. 25 milyar dolarlık geri alım programıGeçtiğimiz ay Nvidia, üç aylık temettüsünü %150 artırarak hisse başına 0,04 dolardan 0,10 dolara çıkardı; bu da bölünmeden sonra hisse başına 0,01 dolara denk geliyor.

Nvidia, daha fazla hisse geri alımı olasılığı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Raitzes ise gelecekteki herhangi bir geri alımın Nvidia’nın büyümeyi bıraktığı anlamına gelmediğini hemen belirtti. “Yapacak başka bir işiniz yoksa hisseleri geri satın almak hakaret değildir” dedi.

Nvidia’nın son finansal verileri, nakit yaratma yeteneğinin hızlandığını gösteriyor. İçinde mali yıl Ocak ayının sonunda Nvidia’nın işletme faaliyetlerinden elde ettiği net nakit akışı, önceki yılki 5,6 milyar dolardan 28,1 milyar dolara yükseldi.

Ve İlk çeyrek Nisan ayında sona eren işletme faaliyetlerinden elde edilen net nakit 15,3 milyar dolardı; bu rakam halihazırda geçen yılın toplamının yarısından fazlaydı.

Bu arada Huang geçen hafta yatırımcılara şunu söyledi: Nvidia hala altın standart olacak Rakiplerin pazar payını azaltabileceği endişesi nedeniyle yapay zeka eğitim çipleri üretmek.

Nvidia lansmanı Blackwell Şirketin çarşamba günkü yıllık hissedar toplantısında, sistemin bu yılın sonlarında başlatılmasının yalnızca bu ilerlemeyi pekiştireceğini söyledi.

Huang, “Blackwell mimari platformu muhtemelen tarihimizdeki ve hatta tüm bilgi işlem tarihimizdeki en başarılı ürün olacaktır” dedi.

Bu hikaye ilk olarak şu tarihte ortaya çıktı: Fortune.com