Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

WestJet uçuş iptalleri on binlerce yolcuyu etkiliyor

WestJet uçuş iptalleri on binlerce yolcuyu etkiliyor

TORONTO (AP) — Uçak teknisyenlerinin grevi, Kanada’nın en büyük ikinci havayolu WestJet’i Pazar günü yüzlerce uçuşu daha iptal etmeye zorladı; uzun hafta sonu Kanada Günü boyunca yaklaşık 110.000 yolcunun planlarını sekteye uğrattı ve havayolunun dava açmasına yol açtı… Federal hükümet.

Günlük muayeneleri ve onarımları havayolu operasyonları için gerekli olan yaklaşık 680 işçi, Çalışma Bakanı’nın bağlayıcı tahkim talimatına rağmen Cuma akşamı greve gitti.

WestJet Başkanı Dedrick Payne, “WestJet bağlayıcı bir tahkim kararı aldı ve hükümetten grev ve tahkimin bir arada var olamayacağına dair acil açıklama bekliyor; bu onların ele almayı taahhüt ettikleri bir konu ve tüm Kanadalılar gibi biz de bekliyoruz.” dedi. Pazar günü bir açıklama.

Perşembe gününden bu yana WestJet, o gün ile sezonun en yoğun seyahat hafta sonu olan Pazartesi günü arasında uçması planlanan 829 uçuşu iptal etti.

WestJet’in 180 uçaklık filosunu 32 aktif uçağa düşürmesi ve hafta sonu büyük havayolları arasında küresel iptaller listesinin başında yer alması nedeniyle Pazar günkü uçuşların büyük çoğunluğu iptal edildi.

Trevor Temple-Murray, uçuşları bir günden az bir süre önce iptal edildikten sonra yeniden rezervasyon yapmak için acele eden binlerce müşteriden biriydi.

Britanya Kolumbiyası’ndaki Victoria Havalimanı’nın otoparkında eşi ve iki yaşındaki oğluyla birlikte bir arabada bekleyen Lethbridge, Alberta sakini Temple Murray, “Beklememiz gerekecek” dedi. Calgary’ye gidecek bir uçağa binmeye çalışıyorlardı.

Uçuşları saat 18.05’te iptal edilmişti ve akşama kadar ertesi gün sabah 7’de yapılması planlanan uçuşun yapılıp yapılmayacağı bilinmiyordu.

Temple-Murray istasyonu işaret ederek, “Dışarıda bir sürü kızgın insan var” dedi.

Yakınlarda, 10. sınıf değişim öğrencisi Marina Ciprian, Pazar günü erken saatlerde İspanya’ya dönmesi gerektiğini, ancak üç uçuş iptali yaşadıktan sonra artık Salı gününe kadar ailesinin yanına dönmeyeceğini söyledi.

READ  Japonya'da toptan enflasyon, maliyet baskılarının azalmasıyla keskin bir şekilde yavaşlıyor

“Çok üzücü. Bugün yaklaşık yedi saat önce evde olmam gerekiyordu ama değilim” dedi.

Hem WestJet hem de Kardeş Uçak Mekaniği Düzeni, karşı tarafı iyi niyetle müzakere etmeyi reddetmekle suçladı.

Sendikanın hedefi, başından beri karşı çıktığı bir yol olan hakem yerine pazarlık yoluyla anlaşmaya varmak.

Sendika, ücret taleplerinin WestJet’e, şirketin iki taraf arasındaki ilk sözleşme olan toplu sözleşmenin ilk yılı için teklif ettiği tutarın ötesinde 8 milyon C$’dan (5,6 milyon ABD Doları) daha az bir maliyete mal olacağını söylüyor. Kazançların Kanada’daki endüstri meslektaşlarının maaşını aşacağını ve ABD’deki meslektaşlarına daha yakın olacağını kabul etti.

WestJet, sözleşmenin ilk yılında yüzde 12,5 maaş artışı, geri kalan 5 1/2 yılda ise yüzde 23,5 bileşik ücret artışı teklif ettiğini açıkladı.