Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Reuters haber ajansı, Fransa’nın antitröst şikayetinden Nvidia’nın zarar göreceğini söyledi

Reuters haber ajansı, Fransa’nın antitröst şikayetinden Nvidia’nın zarar göreceğini söyledi

(Bloomberg) – Dünyanın en değerli çip üreticisi artan düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kalırken, Reuters’in haberine göre, Fransız antitröst yetkilileri Nvidia Corp.’u rekabete aykırı uygulamalarla suçlamaya hazırlanıyor.

Bloomberg’den en çok okunanlar

Reuters haber ajansı, konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan kimliği belirsiz kişilere dayandırarak, Fransız ajansının dünyada böyle bir adım atan ilk ajans olacağını söyledi. İddianame veya itiraz beyanı, geçen yıl Nvidia’nın ofislerine yapılan baskının ardından hazırlanacak.

Nvidia, yapay zeka harcamalarındaki patlamanın en büyük yararlanıcısı haline geldiğinden düzenleyicilerin dikkatini çekti. Grafik işlem birimleri veya GPU’lar olarak bilinen çipleri, yapay zeka modelleri geliştirmek için gereken büyük miktarda bilgiyi işleme yetenekleri nedeniyle veri merkezi operatörleri tarafından değerleniyor.

Fransız antitröst kurumu ve merkezi Santa Clara, Kaliforniya’da bulunan NVIDIA gibi Bloomberg’e yorum yapmayı reddetti.

Nvidia hisseleri Pazartesi günü New York’ta %3,8’e kadar düştü ve çoğunlukla toparlandı. Bu miktarlar bu yıl iki kattan fazla artarak şirketin değerlemesini 3 trilyon doların üzerine çıkardı.

Eylül ayında Fransız antitröst güçleri, “grafik kartı sektöründe rekabete aykırı uygulamalar” yaptığından şüphelenilen bir şirketin ofislerine baskın düzenledi. O zamanlar şirketin Nvidia olduğunu belirtmemişlerdi ancak çip üreticisi o zamandan beri Fransa ve diğer kuruluşların iş uygulamalarını incelediğini kabul etti.

Nvidia, Şubat ayındaki bir dosyasında ABD, Avrupa Birliği, Çin ve Birleşik Krallık’taki yetkililerin de operasyonlarını izlediğini söyledi.

Çip üreticisi o dönemde “Yapay zeka ile ilgili pazarlardaki konumumuz, dünya genelindeki düzenleyicilerin işimize olan ilgisinin artmasına yol açtı” dedi.

Fransız antitröst gözlemcileri, Nvidia’nın yapay zeka işlemcilerindeki kilit rolü, fiyatlandırma politikası, çip kıtlığı ve fiyatlar üzerindeki etkisi hakkında piyasa oyuncularıyla röportaj yaptı. Ofis baskınının amacı, hakimiyetin olası suiistimalleri hakkında daha fazla bilgi toplamaktı.

READ  Lummis ve Gillbrand Yasası uyarınca kripto endüstrisini SECm değil CFTC düzenleyecek.

Fransız antitröst yasasını ihlal etmekten kaynaklanan para cezaları bir şirketin küresel yıllık gelirinin %10’una ulaşabilir. Ajans, 2020 yılı itibarıyla 1,24 milyar euroluk (1,33 milyar dolar) cezayı 2011’den bu yana en büyük ceza olarak sıraladı. Bu para cezasının 1,1 milyar eurosu Apple’a, geri kalanı ise iki dağıtımcıya verildi.

Brüksel’de Avrupa Komisyonu, Nvidia’nın kendi antitröst kurallarını ihlal edip etmediği konusunda gayri resmi olarak görüş topluyor, ancak henüz rekabete aykırı davranışlara ilişkin resmi bir soruşturma başlatmadı.

Kasım ayında Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Nvidia’nın hakimiyetinin ülkeler arasında “eşitsizliğin artmasına” neden olduğunu ve adil rekabeti engellediğini söyledi. GPU’ların %92’sinin Nvidia’dan olduğunu söyledi.

Lemaire, “Adil rekabet istiyorsanız, tüm cihazları satabilecek tek bir şirkete değil, birden fazla özel şirkete ihtiyacınız var” dedi.

–Mackenzie Hawkins ve Alan Katz’ın yardımıyla.

(Altıncı paragraftan itibaren baskın hakkında daha fazla ayrıntı içeren güncellemeler.)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P