Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Android 14’ün telefonunuzu ustaca iyileştirmesinin 16 yolu

Android 14’ün telefonunuzu ustaca iyileştirmesinin 16 yolu

Şirket akıllı telefon ve tablet işletim sisteminin yeni bir sürümüne sahip olmasaydı ve Android 14 tamamen yapay zeka destekli ve şirketin ilk katlanabilir telefonu olsa da, şirketin geliştirici oturumlarından öğrenilenlerden bu yana daha fazlası Google I/O olmazdı .

Çok heyecanlanmayın: bu değişiklikler kesin! Ancak Google’ın Cake Upside Down’ı bu sonbaharda geldiğinde hayatınızı biraz daha tatlı hale getirmenin birkaç yolunu burada bulabilirsiniz.

Şifrelerden kurtulun

Geçiş anahtarları zaten burada – ancak eşit olarak dağıtılmamışlar. Android 14’te, üçüncü taraf uygulamalar Android telefonunuzu ve parmak izinizi kullanabilecek Bekar sizi kaydetmek ve girmenize izin vermek için.

Android 14’te bu adımlarda size yol gösterecek yeni bir kimlik bilgisi yöneticisi var ve birden çok geçiş anahtarını kaydedebilir Ve Her uygulama için şifreler:

Gerçekçi olmak gerekirse, uygulamaların geçiş anahtarlarını benimsemesi biraz zaman alacaktır, ancak Şifre yöneticileri Ve oturum açma hizmetleri bunları daha hızlı ekleyecektir. Google, 1Password, Dashlane, Keeper ve Okta’nın “Android 14’ün piyasaya sürülmesiyle kullanıma sunulacağını” söylüyor.

Şüpheli veri simsarlarını durdurun

Şimdiye kadar mükemmel derecede iyi bir uygulama geri döndü ve verilerinizi satmak Reklamverenler, veri komisyoncuları veya daha kötüsü için mi? Hiç bilmiyor olabilirsiniz, ancak Android 14’te, uygulamalar veri paylaşım uygulamalarını değiştirdiğinde telefonunuz sizi uyaran aylık bir bildirim gönderir. Yine de Google’ın öğrendiğini varsayarsak.

bir parçası Yeni Veri Güvenliği GirişimiVe aşağıdaki resimlerde nasıl görüneceğini görebilirsiniz:

Ayrıca, uygulamalar konumunuzu paylaşmak için sizden izin istediğinde özel bir uyarı alırsınız: Daha fazla bilgi için dokunabileceğiniz “Bu uygulama, konum verilerini üçüncü taraflarla paylaşabileceğini söyledi” başlıklı bir düğme.

Artık ekranınızı tıkayan istenmeyen “zorlayıcı” bildirimler yok

Google, “yüksek öncelikli” tam ekran bildirimlerin muhtemelen herhangi bir rastgele geliştiricinin yapabileceği bir şey olmadığına karar verdi. Android 14’ten başlayarak, yalnızca gelen aramalar ve uyarılar içindir. iyi!

READ  Will Wright, NFT Oyununu Blockchain Üzerinde "Metaverse" Yapıyor

Kamera flaşı bildirimleri ve uzun sesli bip uyarıları

Eğer gidilecek tip iseniz ciddi ciddi aşağı iniyor Bu dikkatinizi çekebilir – bir bildirim geldiğinde telefonunuzun kamera flaşını veya tüm ekranınızı kapatabileceksiniz.

Android 14 ayrıca çok uzun süre yüksek sesli müzik dinlediğinizde sizi güzel bir büyük bildirimle uyaracaktır.

Kilit ekranınızı yapılan saatlerle özelleştirin

“Material You” Android 14’te ortadan kaldırılmayacak – özelleştirme burada kalacak:

Google ayrıca, Android 14’ten önce Pixels’e gelen AI tarafından oluşturulan bazı duvar kağıtlarına da sahip.

Spotify uygulamasında tahmini getiri.
Sean Hollister’dan GIF/Google Video

Geleceğe Dönüş

tahmini getiri Aslında Android 13’ün bir özelliğiydi ama Android 14 bunu animasyonlarla geliştiriyor. Temel olarak, kaydırmayı gerçekten bitirmeden önceki sayfaya geri kaydırdığınızda ne elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Üstte (veya bir masaüstü ekranındaysanız solda), Spotify’da nasıl göründüğünü görebilirsiniz – ses çalma sayfasından geri kaydırdığınızda önceki ekranın küçük bir kayan önizlemesi.

Kapsamlı bir sağlık deposu

Google’ın, Google Fit’in yerini alacak yeni bir Health Connect uygulamasını piyasaya sürdüğünü duymuş olabilirsiniz. Gerçek: Android 14, onu tüm platformun ayrılmaz bir parçası haline getiriyor.

Google, “Android 14’ten başlayarak, Health Connect platformun bir parçası ve güncellemeleri ayrı bir indirmeye gerek kalmadan Google Play sistem güncellemeleri aracılığıyla alıyor” diye yazdı. Merhaba, uygulama geliştiricileri: Şirket, yalnızca eski Google Fit API’lerini 2024 yılına kadar koruma sözü veriyor.

işitme cihazları

İşitme cihazları, Android 14’teki aptal bir Bluetooth kulaklık olmayacak — hangi seslerin telefonunuzun hoparlörüne hangilerinin dinleme cihazına gitmesi gerektiğini seçebilir ve özel kontroller için ana ekranınızdan kaydırabilirsiniz.

Daha akıllı dosya aktarımı

Android 14 ile Google, medya oynatma, ses kaydı ve gezinme gibi özel muamele görmesi gereken uzun süredir devam eden sunumlar olduğunu biliyor. Bunun bir parçası olarak, telefonunuzdaki (ve telefonunuzdaki) şeyleri yedeklemek için yeni bir API oluşturuldu.

READ  The Crew Motorfest, PS5, Xbox Series, PS4, Xbox One, PC ve Luna için duyuruldu

Google, bir kullanıcı bu API’yi kullanarak bir veri aktarımı başlatırsa, başarılı olana kadar çalışmaya devam etmesi, yeniden planlanması ve bir bağlantının kaybedilmesi durumunda otomatik olarak duraklatılması ve bu bağlantı geri yüklendiğinde devam etmesi gerektiğini söylüyor.

daha büyük metin

Yazı tipi ölçeklendirme yüzde yüzdür, ancak doğrusal değildir, bu nedenle işler aptalca görünmez. Kolay erişim için yaşasın!

Bölgesel tercihlerinize saygı gösterin

Celsius veya Fahrenheit? Haftalarınız Pazartesi, Pazar veya hatta Perşembe günleri mi başlıyor? Hangi numara grubunu kullanıyorsunuz? Ülkenizin dili cinsiyete dayalı mı? Android 14, ilk üç tercihi belirlemenize ve kaydetmenize izin verecek Sözdizimi Yansıma API’sı Böylece yerelleştirilmiş/çevrilmiş uygulamalar, potansiyel olarak onları aşağılamadan insanlara hitap edebilir.

Aramaları kaçırmadan USB kulaklıkta kayıpsız ses çalın

Muhtemelen bunu zaten yapabilirdiniz – ancak yaptığınızda, Android ses kontrolünü USB kulaklığınıza devretmek zorunda kaldı ve sizi düzgün bir şekilde çalma ve uyandırma özelliğini kaybetti. Android 14’te, tüm engeller olmaksızın kayıpsız, aslına uygun oynatma için standart API’ler vardır.

Klavye, dokunmatik yüzey ve ekran kalemi iyileştirmeleri

fazla detayım yok ama Bunu bir geliştirici oturumu sırasında duydum: “Android 14, klavyeler için otomatik düzen yapılandırması, gelişmiş dokunmatik yüzey hareketi algılama, gelişmiş kalem hareketi tahmini ve daha fazlasını ekler.” Mishaal Rahman XDA Geliştiricileri Bunun bir kısmını fark ettim Ayrıca deneme sürümünde.

Eski telefonların keyfini çıkarmaya devam edebileceği HDR fotoğraflar çekin

Pixel veya Samsung telefonunuzda HDR fotoğraflar çektiğinizde, Belki Bunu, eski telefonların düzgün bir şekilde yüklenmesi zor olan bir biçimde yapmak.

Android 14 ekler Yeni bir tür JPEG görüntüsü Bunlar aslında bir dosyadaki iki görüntü: geleneksel monitörlerde oynatılabilen normal bir SDR görüntüsü ve yalnızca HDR monitörlerin keyfini çıkarabileceği aşırı parlaklığı yakalayan bir “kazanç haritası”. Ayrıca dahil edilecek meta veriler.

READ  PlayStation 5 Pro'nun özel Görüntüleme Modu, 4K 60 fps yükseltme ve ışın izlemeyi birleştirecek; %28 daha hızlı RAM, %45 daha hızlı GPU

Büyükbabanızın eski telefonu onu normal bir JPEG olarak okur, ancak güzel, parlak ekranlara sahip daha yeni cihazlar tam 10 bitlik bir HDR görüntüsü elde eder. Google ve Qualcomm’un bunu neden “Ultra HDR” olarak pazarladığını anlamıyorum, ancak güzel bir ek gibi görünüyor!

Üçüncü taraf kameralar için harika özellikler

ML Kit Belge Tarayıcı.
Resim: Google

ile Sensörü yakınlaştırGoogle, kamera uygulamalarının “kırpılmış bir RAW akışına tam görüş alanıyla aynı pikselleri vermek için sensörün gelişmiş özelliklerinden yararlanmasına” izin verecek.

ile kamera aksesuarları, Google, uygulamaların “desteklenen cihazlarda düşük ışıkta fotoğrafçılık gibi bilgi işlem yoğun algoritmalar kullanılarak optimize edilmiş görüntüleri mümkün kılarak daha uzun işlem sürelerini yönetmesine” izin verecek. Instagram gece görüşü?

ile Belge tarayıcı için API Makine Öğrenimi KitiDördüncü çeyrekte, uygulamalar fiziksel makbuzları ve diğer metin belgelerini tarayabilmeli ve bunları dijitale dönüştürebilmelidir.

Daha kullanışlı paylaş düğmesi

the paylaşım sayfası bir uygulamadaki paylaş düğmesine bastıktan sonra açılan şeydir ve Android 14, uygulama geliştiricilere orada özel düğmelerinden oluşan özel bir sıra verir – ayrıca “sırasını belirlemek için uygulamalardan daha fazla ipucu kullanır” Doğrudan katılım hedefleri Kullanıcı için daha faydalı sonuçlar sağlamak.

Android 14 özellikleri konuşuluyor

Bunların hepsi Google I/O sırasında onaylandığını gördüğüm dikkate değer özellikler olsa da, Android’e beta veya başka bir kodda tespit edilen birkaç ilginç ekleme de var. Son sürümde görebileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

Android 14 ne zaman çıkacak?

Ağustos veya Eylül, büyük olasılıkla. Zaten aşağıdaki Google resminin önerdiği şey de bu.