Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Anma Günü’nde İsrail’in üzerinde derin bir üzüntü ve öfke var

Anma Günü’nde İsrail’in üzerinde derin bir üzüntü ve öfke var

TEL AVIV, İsrail (AP) — Robbie Chen’in oğlu Itai silahlı saldırıda öldürüldü 7 Ekim’de Hamas saldırısı. Ancak o gün öldürülen düzinelerce asker ailesinin aksine Chen’in ziyaret edecek bir mezarı yok çünkü oğlunun kalıntıları orada. Gazze’de gözaltına alındı.

İsrail’in Şehit Askerleri Anma Günü’nü kutlaması ve mezarlıkların, sevdiklerinin mezarları başında ağlayan akrabalarla dolması nedeniyle, son bir dinlenme yerinin yokluğu ciddi şekilde hissediliyor.

“Nereye gitmemiz gerekiyor?” dedi Chen. “Gidebileceğimiz bir mezarlık yok.”

Ölü İsrail askeri Itai Chen’in Tel Aviv’deki Gazze Şeridi’ndeki bir tünel tesisinde asılı olduğunu gösteren poster, 8 Mayıs 2024, Çarşamba. (AP Fotoğrafı/Maya Alleruzzo)

76 yıllık tarihi boyunca defalarca savaş ve çatışmalara maruz kalan İsrail’de Anma Günü her zaman kasvetli bir olaydır. Ancak Chen’in çektiği eziyet, bu yılın, 7 Ekim’deki başarısızlıklara ve bunun yol açtığı savaşa yönelik yaygın öfkeyle birlikte nasıl derin ve çiğ bir üzüntüye büründüğünün altını çiziyor.

Ölenlerin aileleri ve toplumun geniş kesimleri, ülke tarihindeki en ölümcül saldırıda yüzlerce kişinin ölümüne yol açan ağır hatalardan siyasi ve askeri liderlerin sorumlu tutulmasını talep ediyor.

Aylarca oğlunun Gazze’de kaçırıldıktan sonra hala hayatta olduğuna inanan ve bu yılın başlarında öldüğüne dair onay alan Chen, “O gün çok sayıda insan büyük bir yanlış hesaplama nedeniyle öldürüldü” dedi. Başbakandan başlayarak yanlış kararı verenlerin bedelini ödemeleri gerekiyor.

İsrail, şehit askerler ve saldırı kurbanları için Pazar günü gün batımında başlayan Anma Günü’nü, ertesi gün ülke çapındaki askeri mezarlıklarda resmi törenler ve daha küçük etkinliklerle kutluyor. Daha sonra kutlama, Pazartesi akşamı başlayan Bağımsızlık Günü’nün gürültüsüyle aniden kesilir.

İki günü bir araya getirmek, kasıtlı olarak İsrail’in maliyetli savaşları ile devletin oluşumu ve hayatta kalması arasındaki bağlantıyı vurgulamayı amaçlıyor; bu, İsrail’in İsrail’le aktif olarak savaşa giriştiği bir dönemde bu yıl uzlaştırılması zor olacak bir çelişki. Kendinizi her zamankinden daha güvensiz hissediyorsunuz.

READ  Kraliçe Elizabeth'in koronavirüs testi pozitif çıktı

7 Ekim şoku yaklaşırken her günün önceki yıllardan önemli ölçüde farklı olması bekleniyor.

Hamas’ın sürpriz saldırısını başlattığı 7 Ekim’den bu yana, binlerce silahlı kişi Yahudi bayramı sırasında güney İsrail’deki askeri üsleri ve sakin kasabaları istila ettiğinden bu yana 600’den fazla İsrail askeri öldürüldü.

Aile üyeleri ve aktivistler, 9 Mayıs 2024 Perşembe günü, kalıntıları Gazze Şeridi'nde Hamas militanları tarafından Kudüs'teki İsrail parlamento binası yakınında tutulan İsraillileri Anma Günü öncesinde düzenlenen sahte cenaze töreninde boş bir tabut taşıyor. Anma Günü İsrail'de her zaman kasvetli bir olaydır.  Ancak 7 Ekim olaylarının ardından kriz derin ve sert bir hüznün yanı sıra yaygın bir öfkeye de büründü.  (AP Fotoğrafı/Ohad Zwegenberg)

Cenazeleri Gazze Şeridi’nde Hamas militanları tarafından Kudüs’teki İsrail parlamento binası yakınında tutulan İsraillileri Anma Günü öncesinde düzenlenen sahte cenaze töreninde aile üyeleri ve aktivistler boş bir tabut taşıyor, 9 Mayıs 2024 Perşembe. (AP) Fotoğraf/Ohad Zweigenberg)

Kudüs'teki Herzl Dağı Askeri Mezarlığı'ndan bir görünüm, 9 Mayıs 2024 Perşembe. İsrail, ülkedeki çatışmalarda ölen askerleri anmak için 12 Mayıs Pazar gün batımından 13 Mayıs Pazartesi akşamına kadar her yıl Anma Günü'nü kutluyor.  (AP Fotoğrafı/Ohad Zweigenberg)

Kudüs’teki Herzl Dağı Askeri Mezarlığı’ndan bir görünüm, 9 Mayıs 2024 Perşembe. (AP Fotoğrafı/Ohad Zwigenberg)

İsrail yetkililerine göre o gün yaklaşık dörtte biri asker olmak üzere yaklaşık 1.200 kişi öldürüldü ve 250 kişi de Gazze’de esir alındı. Saldırıyı tetikledi savaşYerel sağlık yetkililerine göre, şu anda sekizinci ayında, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34.700’den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Silahlı kişiler İsrail’in övülen savunmalarına saldırdı, sınır çitlerini aştı, güvenlik kameralarını kör etti ve çoğu sayıca az olan ülkenin ilk savunma hattındaki askerlerle çatıştı. İsrail asıllı Amerikalı Itai Chen de onlardan biriydi.

Militanlar güney İsrail’de yaklaşık 20 farklı noktaya ulaştı ve Gazze Şeridi’nden geçen tarım topluluklarının dışındaki şehirlere de yayıldı. Bölgenin en güçlü ordusunun bölgeye takviye kuvvet göndermesi saatler, militanların tamamının temizlenmesi ise günler sürdü.

Saldırı İsrail’i derinden sarstı. Bu olay, ülkedeki Yahudi nüfusunun uzun süredir 18 yaşındaki Yahudilerin çoğuna zorunlu askerlik zorunluluğu getiren orduya duyduğu yaygın güveni sarstı.

Saldırı, orduya duyulan güven krizinin yanı sıra İsraillilerin hükümetlerine ve başbakanlarına olan güvenini de sarstı. Binyamin NetanyahuOna verilen popüler destek reddedildi. Binlerce kişi, yeni bir liderliğin iktidara gelebilmesi için erken seçim talebiyle haftalık protestolara katılıyor.

READ  Almanya, Litvanya'da kalıcı olarak 4 bin asker konuşlandırmaya hazır - POLITICO

Ordu ve savunma liderleri, ülkenin askeri istihbarat şefi gibi saldırı sırasında yaşananların sorumluluğunu üstlendiklerini söyledi Sonuç olarak istifa etti. Ama Netanyahu bunu yaptı Sorumluluk almayı bıraktımSavaştan sonra zor soruları cevaplayacağını söyleyerek, geçen yıl güvenlik şeflerini daha sonra sildiği gece geç saatlerde bir X gönderisinde suçladı. Rolünü kabul etmeyi reddetmesi birçok kişiyi kızdırdı.

Ancak pek çok İsrailli, askerlerin hâlâ ölmekte olduğu ve uzayan savaş konusunda da sabırsız… Binlerce kişi yaralandı.

Hagit Chen, 8 Mayıs 2024 Çarşamba günü Tel Aviv'de öldürülen İsrail askeri Itai Chen'i tasvir eden bir kolye taşıyor. Itai Chen, 7 Ekim'de Hamas saldırısında öldürüldü.  Ancak o gün öldürülen diğer düzinelerce asker ailesinden farklı olarak Chen'in ailesinin ziyaret edecek bir mezarı yok çünkü oğullarının naaşı Gazze'de tutuluyor.  İsrail'in Şehit Askerleri Anma Günü'nü kutlaması ve mezarlıkların, sevdiklerinin mezarları başında ağlayan akrabalarla dolması nedeniyle, son bir dinlenme yerinin yokluğu ciddi şekilde hissediliyor.  (AP Fotoğrafı/Maya Aleruso)

Hagit Chen, 8 Mayıs 2024 Çarşamba günü Tel Aviv’de öldürülen İsrail askeri Itai Chen’i tasvir eden bir kolye tutuyor. (AP Fotoğrafı/Maya Alleruzzo)

Askeri ve güvenlik konularında uzman olan Aidit Shafran Gettleman, savaşın iki hedefinin, yani Hamas’ın yönetimini ve askeri yeteneklerini yenmek ve rehineleri serbest bırakmak gibi hedeflere ulaşılamadığını, bunun genellikle Hamas’ı selamlama amaçlı olaylara gölge düşürdüğünü söyledi. askerin cesareti. Tel Aviv’deki bir düşünce kuruluşu olan Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’ndeki İsrail Topluluğu. On binlerce İsrailli de hâlâ ülkenin sorunlu güneyi ve kuzeyinden yerinden edilmiş durumda.

“7 Ekim’den bu yana İsrailliler, Anma Günü ve Bağımsızlık Günü’ne nasıl katlanacaklarını kendilerine sordular. “Kimsenin bir cevabı olduğunu sanmıyorum” dedi ve kamuoyunun hassasiyetini iyileştirebilecek tek şeyin seçimler ve yeni bir hükümet olduğunu ekledi.

Kaynayan öfkenin, ülke çapındaki askeri mezarlıklarda düzenlenen Anma Günü törenlerine de dönüşmesi bekleniyor. Her ne kadar hükümet bakanları ve yasa koyucular katılsa da bu törenler genellikle kutsal, ciddi ve apolitik olarak görülüyor.

Bazı aileler, bunun olacağı korkusuyla bakanlardan katılmamalarını istedi Geçen yılın tekrarıbirçok törene katılanlar, hükümetin yargıda reform yapma yönündeki bölücü planına destek veren milletvekillerini bağırdı.

Kızı Roni, 7 Ekim’de silahlı kişiler tarafından basılan bir üste öldürülen ve bakanların katılmasını engelleme kampanyasına liderlik eden Eyal Eshel, “Bu, liderliğin başarısız olmasına ve güvenlik hizmetlerinin başarısız olmasına yol açan bir olaydır” dedi. İsrail Kanal 12’ye şunları söyledi: “Ailelerin isteğine saygı gösterin: Gelmeyin.” Ne olursa olsun, bakanların hâlâ ülke çapındaki mezarlıklara dağılması planlanıyor.

READ  Beyaz Saray, Biden'ın önümüzdeki ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğini söyledi

Ancak kasvetli havayı yansıtmak için, özellikle Bağımsızlık Günü için başka değişiklikler de yapılıyor. Kutlamaların başlangıcı olan resmi törenin boyutları küçültülecek ve canlı seyirci bulunmayacak. Hava Kuvvetlerinin geleneksel uçuşları iptal edildi.

İsrailliler kutlamanın doğru yolunu ve kutlanacak çok şey olup olmadığını merak ediyor.

İsrailli tarihçi Tom Segev, “İnsanlar ülkenin bizi savunabileceğine inanmayı bıraktı” dedi. “Devletin burada iyi bir gelecek sağlama yeteneğine olan temel inancı baltalandı.”

___

AP’nin savaşla ilgili haberlerini takip edin https://apnews.com/hub/israel-hamas-war