Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gürcistan’ın “yabancı ajanlar” tasarısı nedir ve Avrupa neden bu kadar üzgün?

Gürcistan’ın “yabancı ajanlar” tasarısı nedir ve Avrupa neden bu kadar üzgün?CNN

Gürcistan parlamentosu, Kafkas Dağları’nda bulunan eski Sovyet cumhuriyetinde yaygın protestolara yol açan “Yabancı Ajanlar” adlı oldukça tartışmalı bir yasa tasarısını onaylamaya hazırlanıyor.

Başkent Tiflis’te on binlerce kişi bu yasayı protesto etti. Eleştirmenler, bunun Rusya’da halihazırda kabul edilmiş olan yabancı ajanlar yasasını yansıttığı ve Gürcistan’ın Avrupa Birliği’ne katılım hedefini tehlikeye atabileceği konusunda uyarıyor.

Ancak Başbakan Irakli Kobakhidze, hükümetin tasarıda herhangi bir “temel değişiklik” yapmayı planlamadığını söyledi ve tasarıyı eski Sovyet ülkesindeki milletvekillerinin oylama yapmasının beklendiği Salı günü geçirme sözü verdi.

İşte önerilen yasa ve yol açtığı kargaşa hakkında bilmeniz gerekenler.

Tasarı, finansmanının yüzde 20’sinden fazlasını yurtdışından alan kuruluşların “yabancı nüfuz ajanları” olarak kaydolmalarını, aksi takdirde ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını gerektiriyor.

Yasa taslağı, müttefikleriyle birlikte parlamentoyu kontrol eden Gürcü Rüyası partisi tarafından hazırlandı. Teklifin Salı günü oylanması planlanıyor ve kabul edilmesi bekleniyor.

Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, tasarıyı Rus mevkidaşının “tam bir kopyası” olarak nitelendirdi CNN’e verdiği röportajda.

Tasarıyı veto etme sözü verdi ama bunun pek bir anlamı olmayacak. Gürcistan hükümeti parlamenter bir sistem olduğundan Zurabişvili aslında bir kukladır. Gerçek güç Başbakan Irakli Kobakhidze’nin elinde. Georgian Dream’in milyarder kurucusu eski Başbakan Bidzina Ivanishvili’nin büyük bir siyasi nüfuzu var.

Vano Şalamov/AFP/Getty Images

Pazar günü önerilen yasayı protesto etmek için Tiflis’te yaklaşık 50.000 gösterici toplandı.

birçok neden.

Önerilen yasa, Kremlin’in muhalefeti ve sivil toplumu giderek daha fazla bastırmak için kullandığı Rusya’daki benzer bir yasayı örnek alıyor. Pek çok Gürcü, yabancı ajanlar tasarısının kuzey komşularıyla aynı şekilde kullanılmasından korkuyor: yurtdışında mali bağları olan STK’ların peşine düşülerek muhalefeti ve ifade özgürlüğünü bastırmak için.

READ  Rusya'nın doğumhaneyi bombalamasının ardından hamile kadın ve bebeği öldü

Gürcistan Rüyası, yasanın şeffaflığı ve ulusal egemenliği artıracağını öne sürerek, Batı’nın öneriye yönelik eleştirilerine yanıt verdi.

Ancak yasayı geçirme ihtimali daha varoluşsal bir soruyu gündeme getiriyor: Gürcistan’ın geleceği Avrupa’da mı, yoksa Rusya’da mı?

Gürcistan da Ukrayna gibi 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandığından bu yana iki jeopolitik güç arasında sıkışmış durumda.

Pek çok Gürcü, 2008’de Gürcistan’ı işgal eden ve uluslararası alanda tanınan topraklarının yaklaşık %20’sini (Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği yüzdeyle hemen hemen aynı) işgal eden Kremlin’e karşı derin bir düşmanlık besliyor.

Gürcü Rüyası, özellikle Ivanishvili’nin Sovyetler Birliği’nde servet kazanmasından bu yana, uzun süredir Rusya yanlısı sempati beslemekle suçlanıyor.

Coşkulu bir şekilde. Öyle ki, bir noktada milletvekilleri Tasarıya darbe vurmaya geldi.

Kamuoyu yoklamaları Gürcülerin yaklaşık yüzde 80’inin Kremlin’in yörüngesine girmek yerine Avrupa Birliği’ne katılmayı desteklediğini, Batı ile ilişkilerin derinleşmesini destekleyenlerin çoğunun ise sokaklara döküldüğünü gösteriyor.

Tiflis’te yasa tasarısına karşı kitlesel gösteriler bir ay boyunca her gece devam ediyor. Yaklaşık 50.000 kişi Pazar akşamı başkentte dışarı çıktıYaklaşık bir milyon insanın yaşadığı yer, “Rus hukuku” dedikleri şeye karşı konuşmak için.

Karşı protestolar da oldu. Münzevi Ivanishvili’nin, Gürcistan Rüyası’nın daha fazla destek aldığı Gürcistan’ın kırsal bölgelerinden otobüsle Tiflis’e gelen destekçilerden oluşan kalabalığa nadir bir konuşma yapması izlendi.

Konuşmada derin paranoya ve otoriter eğilimler görülüyordu. Ivanishvili, Gürcistan’ın “yabancı devlet destekli sahte elit” tarafından kontrol edildiğini iddia etti ve Ekim seçimlerinden sonra siyasi muhaliflerinin peşine düşeceğine söz verdi.

Evet, daha geçen yıl.

Gürcistan hükümeti de aynı yasayı çıkarmaya çalıştı ancak bunu yapmak zorunda kaldı Utanç verici bir iniş Yoğun bir haftanın ardından protestolar, Vatandaşların Avrupa Birliği bayraklarını sallayıp tazyikli su ile vurmalarına tanık olan olay.

READ  Fransa'da protestolar: Bir arabanın Fransız göstericilere çarpması sonucu bir kadın çiftçi hayatını kaybetti

Tasarı, Kobakhidze’nin başbakan olarak göreve başlamasından yaklaşık bir ay sonra, Mart ayında yeniden sunuldu. Bu kez yetkililer bu yasayı uygulamaya koymaya kararlı görünüyor.

Mirian Meladze/Anadolu/Getty Images

Tasarıya karşı gösteriler Pazartesi gününe kadar devam etti.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Kanal X’te Washington’un “Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endişe duyduğunu” yazdı.

Şöyle konuştu: “Gürcü parlamenterler kritik bir seçimle karşı karşıya: Ya Gürcü halkının Avrupa-Atlantik isteklerini destekleyecekler ya da yabancı ajanlara karşı demokratik değerlerle çelişen Kremlin tarzı bir yasa geçirecekler.” “Gürcü halkının yanındayız”

Kremlin, yasanın “Rusya karşıtı duyguları kışkırtmak” için kullanıldığını iddia ederek, yasaya karşı protestoların “dış” etkilerden kaynaklandığını ekledi.

“Bu artık kendilerini dış etkilerden, iç politikadaki dış etkilerden korumak için her şeyi yapan çok sayıda ülke için standart bir uygulamadır. Bütün ülkeler şu ya da bu şekilde önlemler alıyor, ancak “Bu yasa tasarılarının hepsi aynı. Ve yine söylüyorum, bu tasarıyı Gürcistan’ın iç politikasını herhangi bir Rus nüfuzuyla güvence altına alma arzusuna bağlamanın hiçbir yolu yok;

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bu ayın başlarında yaptığı açıklamada George’un davasındaki gelişmeleri “büyük bir endişeyle” takip ettiğini söyledi ve Brüksel’in yasayla ilgili endişelerini yineledi.

“Gürcistan bir yol ayrımındadır, Avrupa yolunda ilerlemelidir” dedi.

kesinlikle.

Gürcistan AB üyeliğine ilk kez 2022’de başvurdu ve Aralık ayında aday statüsü aldı. Bu önemli ama… Bu henüz erken bir adım Kümeye katılma sürecinde. Ancak Brüksel geçen ay dedi Yasanın geçmesi Gürcistan’ın Avrupa Birliği üyeliğine giden yolunu “olumsuz etkileyecektir”

“Gürcistan, ülkenin AB üyeliği yolundaki başarılı ilerlemesine katkıda bulunan canlı bir sivil topluma sahip. AB yetkilileri, önerilen yasanın sivil toplumun ve medya kuruluşlarının özgürce faaliyet gösterme yeteneğini sınırlayacağını, ifade özgürlüğünü sınırlayabileceğini ve fayda sağlayan kuruluşları haksız yere damgalayabileceğini söyledi. Gürcistan vatandaşları için.

READ  Polonya Başbakanı, yardım geçiş rotasını güvence altına almak için harekete geçen Ukrayna'nın kaderinin tehlikede olduğunu söyledi

“Avrupa Birliği, Gürcistan’ı, Gürcistan vatandaşlarının ezici çoğunluğu tarafından desteklenen Avrupa Birliği’ne giden yolu tehlikeye atabilecek mevzuatı kabul etmekten kaçınmaya çağırıyor.”

CNN’den Anna Chernova bu rapora katkıda bulundu.