Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AP FOTOĞRAFLARI: Ukrayna’da 10 hafta, bu da fotoğrafları unutmayı zorlaştırıyor

AP FOTOĞRAFLARI: Ukrayna'da 10 hafta, bu da fotoğrafları unutmayı zorlaştırıyor
15 Mayıs 2022 GMT

KHARKIV, Ukrayna (AFP) – Bazıları korkunç şekilde parçalanmış Rus askerlerinin cesetleri. Akrabalar ölüler için ağlıyor, bazıları yanlış zamanda yanlış yerde oldukları için öldürülüyor. Şehirleri ve köyleri bombalanırken her zaman binlerce Ukraynalı korkunç yıkımdan kaçıyor.

Bunlar, Associated Press fotoğrafçısı Felipe Dana’nın Mart ayının başlarından başlayarak batıda Lviv’den başkent Kiev’e ve daha doğuda Kharkiv, Dnipro ve Zaporizhia’ya kadar 10 haftadan biraz fazla bir süredir Ukrayna’da çalışırken çektiği fotoğraflar.

Bir Rus saldırısından dakikalar sonra, sık sık acil durum görevlileriyle bir mahalleye geldiğini söylüyor.

Bazen Dana ağlayan vücudunun yanında bir koca bulur. Diğer zamanlarda, cesetler neredeyse boş bir sokaktaydı ve şarapnel tarafından ölümcül bir şekilde vuruldu.

“Asla olmamasını dilediğim birçok şey ve bir daha asla olmamasını istediğim korku sahneleri gördüm” diyor.

Bombalamadan korunacak bir yer aramak için evlerinden kaçan mültecilerin çok yaygın sahnelerini görmenin özellikle zor olduğunu söylüyor.

Dana, “Bir savaş olduğunda bunun olmasını beklesek de, bunu görmek hala zor ve sizi hala çok etkiliyor” diye ekliyor.

Bazı yerlerde sığınak olarak kullanılan mahzenlere girdi ve bütün aileleri, özellikle yaşlı kadınları, elektriksiz ve susuz yaşayan, evlerinin üzerlerine bombalandığını gördü.

tam kapsamlı: fotoğrafçılık

Son zamanlarda, Ukraynalılar ikinci büyük şehir olan Harkov yakınlarındaki bazı köylerin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerinde, bu sitelerin çoğunun bir açık hava morguna benzediğini söyledi. Moskova’nın işgalin sembolü olarak kullandığı “Z” harfinde Rus askerleri olduğuna inanılan adamların cesetlerini ve ayrıca bir anti-tank bariyerine yaslanmış kömürleşmiş bir ceset gördü.

Savaş suçu sayılabilecek her ikisinin de ölülerin onuruna saygı gösterilmemesinin doğrudan bir açıklaması yoktu.

READ  Sri Lanka, ekonomik ve insani krizin ortasında dış borcunu ödemedi

Dana, son yıllarda Ukrayna’yı birkaç kez ziyaret ettiğini, ancak Ukrayna’da gördüklerini hayal etmenin ve unutmanın daha da zor olduğunu söylüyor.