Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Ruslar geri çekilirken kuzeydoğuda savaş alanında başarılar elde ettiğini iddia ediyor

Ukrayna, Ruslar geri çekilirken kuzeydoğuda savaş alanında başarılar elde ettiğini iddia ediyor
  • Ukrayna, güçlerinin Rusya sınırını geçtiğini söyledi
  • Rusya, Finlandiya ve İsveç’in NATO hamlesinin sonuçları konusunda uyardı
  • NATO başkanı Rus saldırısının planlanmayacağını söyledi
  • Güneyde durum hala zor

RUSSKA LOZOVA (Ukrayna/Kiev) (Reuters) – Ukraynalı yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin kuzeydoğusundaki Rus kuvvetlerine karşı bir karşı saldırıda onları Harkov kentinden geri ittiğini ve Rusya sınırına kadar ilerlediğini söyledi.

Teyit edilirse, bu gelişmeler, Rusya’nın 24 Şubat’ta sınırdan Ukrayna’ya on binlerce asker göndermesiyle başlayan yaklaşık üç aylık çatışmanın ardından Ukrayna kuvvetleri lehine ivmede daha fazla kaymaya işaret edecek.

Bu arada Moskova, Finlandiya ve İsveç’in NATO askeri ittifakına katılma planlarını sürdürmesi halinde “geniş kapsamlı sonuçlar” konusunda uyardı – Kuzey ülkelerinin uzun süredir devam eden tarafsızlık politikasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha geniş hırslarına ilişkin endişelerden kaynaklanan bir değişiklik .

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Pazartesi günü Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv yakınlarında, İçişleri Bakanlığı danışmanı Vadim Denisenko’nun “karşı saldırı” olarak adlandırdığı çatışmada çatışma yaşandığı bildirildi.

“Artık durdurulamaz… Bu sayede Rus kuvvetleri grubunun gerisine geçebiliriz” dedi.

Rusya sınırından yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Kharkiv, Rus topçularının haftalarca yoğun bombardımanına maruz kaldı. Oradan Rusların rehberliği, savaşın ilk aşamalarında başkent Kiev’i ele geçirmedeki başarısızlıklarını takip ediyor.

Yine de ülke genelinde binlerce insan öldü, kasabalar ve şehirler enkaz haline geldi ve altı milyondan fazla insan Avrupa’da II. Dünya Savaşı’ndan beri görülmeyen manzaralarda komşu ülkelere sığınmak için evlerinden kaçtı. 1990’ların Balkan Savaşları. Rusya sivilleri hedef aldığını reddediyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna Bölgesel Savunma Kuvvetleri 127. Tugayının 227. Taburunun Rusya sınırına ulaştığını söyledi.

READ  Polis, Kanada'nın başkentinde bir motosikletli geçit töreni şiddete dönüştüğü için birkaç kişiyi tutukladı

“Birlikte zafere!” Dedi.

Harkov bölgesi valisi Oleh Senegubov, birliklerin sınırda bir işaret verdiğini söyledi.

Senegubov, “Hayatını riske atan ve Ukrayna’yı Rus işgalcilerinden kurtaran herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Reuters, Ukrayna’nın savaş alanındaki hesabını hemen doğrulayamadı ve Rusya sınırına kaç askerin ulaştığı veya nereye ulaştığı net değildi.

Doğrulanırsa, Batılı askeri ajansların Moskova’nın Donbass olarak bilinen iki doğu vilayetindeki taarruzunun durdurulduğunu söylemesinin ardından Ukrayna’nın karşı taarruzunun kuzeydoğudaki Rus güçlerini püskürtmede giderek daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Ancak Donbass’taki Luhansk bölgesinin valisi Serhiy Gaidai, Rus kuvvetleri Severodonetsk kasabasını ele geçirmeye çalışırken durumun “zor olduğunu” söyledi.

Luhansk’ta Rus destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bölge olan Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin liderlerinin genel bir seferberlik ilan ettiklerini ve bunun “ya dövüş ya ateş et, başka seçenek olmadığını” da sözlerine ekledi.

Kiev’deki cumhurbaşkanlığı ofisi, güneyde Kherson şehri çevresinde çatışmaların şiddetlendiğini ve Rus füzelerinin Mykolaiv’deki yerleşim bölgelerini vurduğunu belirtti. Reuters, raporların gerçekliğini doğrulayamadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde çok az askeri analistin beklediği gibi Ukrayna’nın savaşı kazanabileceğini söyledi.

NATO genişlemesi

Uzun süredir NATO’nun genişlemesine karşı çıkan Rusya’ya darbe vuran Finlandiya, Pazar günü ittifaka katılmak için başvuracağını doğruladı.

İsveç’in iktidardaki Sosyal Demokratları da NATO üyeliğini destekleyerek bir başvurunun önünü açtı ve onlarca yıllık askeri bağlantısızlığı terk etti. Daha fazla oku

Ancak Rusya’nın dışişleri bakan yardımcısı Sergei Ryabkov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in geniş kapsamlı sonuçları olacak bir hata yaptıklarını söyledi.

Interfax haber ajansının aktardığına göre Ryabkov, “Buna basitçe katlanacağımıza dair bir yanılsamalara kapılmamalılar,” dedi.

Ryabkov, “Askeri gerilimin genel seviyesi artacak ve bu alandaki öngörülebilirlik azalacak.” dedi.

READ  Ukrayna ve Rusya savaşı canlı güncellemeleri: En son haberler ve videolar

NATO ve ABD, iki ülkenin ittifakı kabul edeceğinden ve İskandinav ülkelerinin topraklarındaki Kürt militan grupları desteklemeyi bırakmasını isteyen Türkiye’nin çekincelerini aşacağından emin olduklarını söyledi. Daha fazla oku

Moskova, Ukrayna’yı işgalini ülkeyi faşistlerden kurtarmak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor.

Nisan ortasından bu yana Rus kuvvetleri ateş güçlerinin çoğunu Donbass’ı ele geçirmeye odakladı. Moskova, işgalini başlatmadan önce Donbass günlerinde kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıdı.

İngiliz askeri istihbaratı, Rusya’nın Şubat ayında konuşlandırılan kara muharebe gücünün yaklaşık üçte birini kaybettiğini ve Donbass’taki taarruzunun “programın önemli ölçüde gerisinde” olduğunu söyledi.

Azium’un etrafında savaşmak

En ağır çatışma, Rusya’nın Ukrayna mevzilerini füzelerle bombaladığını söylediği Rusya’nın doğusundaki Rus kontrolündeki İzyum kenti çevresinde meydana geldi. Daha fazla oku

Ukrayna’nın askeri görev gücü, Rusya’nın Luhansk ve Donetsk’teki tüm cephe hattı boyunca sivil bölgeleri hedef almaya devam ettiğini ve 23 köy ve kasabaya ateş ettiğini söyledi.

Ukrayna ordusu da Rus kuvvetlerinin Donbass bölgesindeki çeşitli alanlarda “ilerlemeye devam ettiğini” söyleyerek aksilikleri kabul etti.

Ukrayna ordusu, kentin Rusya’nın eline geçmesinden haftalar sonra birkaç yüz Ukraynalı savaşçının ortaya çıkması nedeniyle, Rusya’nın güneydeki Mariupol limanındaki çelik fabrikalarına yönelik bombardımanının Pazar günü azalmadığını söyledi.

Donetsk’teki ayrılıkçı güçlerin komutanı Alexander Khodakovsky Pazartesi günü Telegram kanalında Azovstal çelik fabrikasındaki bir tünelden beyaz bayraklar taşıyan 10 Ukraynalı savaşçının çıktığını söyledi. Reuters haberin gerçekliğini doğrulayamadı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Mariupol ve Azovstal’daki Ukraynalıları kurtarmak için “çok zor ve hassas müzakerelerin” sürdüğünü söyledi.

Ukraynalı güçler, ülkenin hafta sonu Eurovision Şarkı Yarışması’nda kazandığı zaferin moralini yükseltti ve bunun bazılarının savaş alanında zaferlerin bir işareti olduğunu söyledi.

READ  Macron, büyük bir mitingde "Brexit benzeri seçimler" konusunda uyardı

Kiev’in kuzeyinde tahkim edilmiş bir asker olan Vitaly, “Sadece savaşamayacağımızı, aynı zamanda harika şarkı söyleyebileceğimizi gösterdik” dedi. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters ofisleri tarafından raporlama. Stephen Coates ve Angus McSwan tarafından yazıldı; Lincoln Fest ve Nick McPhee tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.