Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Associated Press’e Özel: Venezuela, Amerikan teması nedeniyle 3 Amerikalıyı hapse attı

Associated Press'e Özel: Venezuela, Amerikan teması nedeniyle 3 Amerikalıyı hapse attı

Cleveland (AFP) – Üç Amerikalı, ülkeye yasadışı yollardan girmeye çalıştıkları iddiasıyla bu yılın başlarında Venezüella’da sessizce hapsedildi ve şimdi siyasi olarak istikrarsız ülkede uzun hapis cezalarıyla karşı karşıya.

Adamlardan ikisi – Kaliforniyalı bir avukat ve Teksaslı bir bilgisayar programcısı – Başkan Nicolas Maduro’nun sosyalist hükümetinin diğer Amerikalıları görevden almasından sadece birkaç gün sonra Mart ayı sonlarında tutuklandı..

Tutuklamalarla ilgili soruşturmaları bilen bir kişiye göre, Venezüella güvenlik güçleri, 44 yaşındaki avukat Evin Hernandez ve 52 yaşındaki bilgisayar programcısı Jerel Kennemore’u batıdaki Tachira eyaletinde ayrı olaylarda tutukladı. Kişi, meseleleri kamuoyu önünde tartışmaya yetkili olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla Associated Press’e konuştu.

Los Angeles’tan Hernandez. Kennymore Dallas bölgesinden ama 2019’dan beri Columbia’da yaşıyor.

Üçüncü bir Amerikalı, Kolombiya ile olan uzun sınırı boyunca ülkeye yasadışı yollardan girdiği iddiasıyla Ocak ayında tutuklandı. Associated Press, misillemelerden korkan ailesinin talebi üzerine adını saklıyor.

Beş petrol yöneticisi ve üç savaş gazisi de dahil olmak üzere en az sekiz Amerikalı daha hapiste. Venezüella’da ABD’li yetkililer, siyasi pazarlık kozu olarak kullanıldıklarında ısrar ediyorlar.

Son tutuklamalar, Biden yönetiminin, Trump dönemi Maduro’yu Venezuela’da demokrasiyi ayaklar altına almak olarak gördükleri için cezalandırma politikasını ortadan kaldırma çabalarının ortasında geldi. Bunun yerine Biden yetkilileri, özgür ve adil seçimlerin önünü açmak için onu ABD destekli muhalefetle müzakerelere geri çekmeye çalışıyor.

Bu erken katılımın bir parçası olarak ABD, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) yönelik yaptırımları hafifletme olasılığını ima etti – bu, zaman içinde Rusya’dan sonra yükselen petrol fiyatlarının düşmesine de yardımcı olabilecek bir hareket. Ukrayna’nın işgali.

İki Amerikalının serbest bırakılması 8 Mart’ta Washington’da kutlandı ve Biden yönetiminin Maduro’ya ulaşmasına ivme kazandırdı. Diğer üç Amerikalının hapsedilmesinin, Rusya’nın yakın bir müttefiki olan ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından uyuşturucuyla ilgili suçlamalarla cezalandırılan ve suçlanan Maduro ile ilişkiler üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı açık değil.

READ  DHL kargo uçağı Kosta Rika havaalanına acil iniş yaparken yarı yarıya düştü

Dışişleri Bakanlığı üç tutuklamayı doğruladı ve yetkililerin bir sözcüsü yetkililerin Venezuela’da haksız yere gözaltına alınan tüm Amerikalıların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu söyledi.

Tutuklamalar, herhangi bir siyasi serpintiye ek olarak, ABD yetkililerinin endişe verici bir eğilim olarak gördükleri şeye işaret ediyor: Suç çetelerinin ve solcu isyancıların egemen olduğu kanunsuz bir bölge olan Kolombiya-Venezuela sınırında hiçbir şeyden şüphelenmeyen Amerikalıların tutuklanması. Venezuela’ya vizesiz girmeye çalışan Amerikalılar özellikle risk altındadır.

Maduro’nun ABD “imparatorluğuna” karşı sık sık ateşli söylemine rağmen, tutuklanarak Amerikalıları hedef aldığına dair hiçbir belirti yok.

Ancak Güney Amerika ülkesi, yıllarca süren siyasi kargaşa, hiperenflasyon ve yıkıcı gıda kıtlığı sonrasında paramparça olurken, Maduro’nun düşük ücretli güvenlik güçleri üzerindeki kontrolü gergin. Bu, Maduro’nun ABD ile görüşmelerini bozmak isteyen suç unsurları ve muhafazakarlar için bir fırsat yarattı.

Uluslararası Kriz Grubu’nun Caracas merkezli analisti Phil Johnson, “Venezuela’da pek çok farklı güç merkezi var ve bunların hepsi Maduro ile aynı hizada değil ya da ABD ile müzakerelerin ilerlemesini görme hedefini paylaşmıyor” dedi.

AP tarafından görülen bir tutuklama raporunda, Venezüella askeri istihbarat ajanları, ABD’nin “devam eden tehditleri, ekonomik ablukaları ve diplomatik ilişkilerin kesilmesini” gerekçe göstererek eylemlerini haklı çıkardı.

Bazı üst düzey Venezuelalı yetkililer de Amerikalıların tutuklanmasını haklı çıkarıyor. 13 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında İsmi açıklanmayan başka bir Amerikalının tutuklandığını duyurarak, Sosyalist Parti lideri Diosdado Cabello, “Ülkemize karşı planları var” dedi.

31 Mart’ta tutuklanan Hernandez’in Pazartesi günü mahkemeye çıkması gerekiyordu ancak duruşma ertelendi.

Hernandez, ailesi El Salvador’daki iç savaştan kaçan küçük bir çocuk olarak Los Angeles’a göç etti. Arkadaşları ve akrabaları, UCLA Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, onun yerine, hayırsever ruhunun bir işareti olarak, yoksul ve bazen evsiz sanıkları temsil eden bir kamu savunucusu olarak çalışmak için kazançlı işleri reddettiğini söyledi.

READ  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip'in anma törenine katıldı

Maduro gibi Hernandez de salsa müziğini seviyor ve emek aktivizmi geçmişine sahip. Kardeşi, hevesli bir gezgin olan Hernandez’in daha önce birkaç kez bulunduğu Kolombiya’ya gittiğinde işten kısa bir mola verdiğini söyledi. Eve gitmeden hemen önce Venezüellalı bir arkadaşına sınıra kadar eşlik etti. Ailesi, Venezuela’ya gitmeye kesinlikle niyeti olmadığını ve kasıtlı olarak yasayı çiğnemeyeceğini söyledi.

Soruşturmayı bilen kişiye göre, Hernandez’in arkadaşı da gözaltında ve ek bir göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıya.

Los Angeles’ta yaşayan Henry Martinez yaptığı açıklamada, “Bütün ailem kardeşimi çok özlüyor” dedi. “Kariyeri boyunca ötekileştirilmiş insanlara hizmet etti ve gerçekten bizden daha iyi. Evin’in bu haksız tutuklamadan bir an önce eve dönmesini umuyor ve diliyoruz.”

Hernandez’in tutuklanmasından iki hafta önce, Kenmore benzer gizemli koşullar altında tutuklandı.

Kennymore ailesine göre, bir yıldan fazla bir süredir Kolombiya’da, ikisi boşanırken internette tanıştığı Venezüellalı bir kadınla yaşıyor. İkili, Kenmore’un ABD’deki bir müşterisiyle uzaktan çalıştığı küçük bir daireyi paylaştı, ancak kız arkadaşının bir evinin olduğu Venezuela’ya taşınmaya karar verdi.

Kenmore’un ailesi, Venezüella’ya girdikten sonra göçmenlik yetkilileri tarafından gözaltına alındığını söyledi. GoFundMe Sayfası Savunmasını ödemek için yola çıktılar. Simon Bolivar Uluslararası Köprüsü’ndeki Kolombiya sınır kontrol noktasının yakınında tutuklanmadan önceki son fotoğrafı olduğunu söylediklerini kitle fonlaması platformunda yayınladılar.

Savcılar, Kenmore, kız arkadaşı ve diğer üç kişinin, Venezuelalıların yiyecek, tıbbi randevular ve aile ziyaretleri için her gün eyaletler arası servislerde kullandıkları yüzlerce düzensiz geçişten biri olan yakındaki bir toprak yoldan ülkeye girdiğini iddia ediyor. Üç dizüstü bilgisayar taşıdığını ve Venezüella Donanması’nda bir kaptanın eşlik ettiğini söylediler ve bu da şüphe uyandırdı.

Hernandez gibi, Kenmore da suç ortaklığı ve komplo ile suçlandı – 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan suçlar. Kız arkadaşı da gözaltına alındı.

READ  Monte Cuzna: İtalya'daki helikopter kazasında yedi kişi öldü

Kız kardeşi Gina Kenmore Teller bir telefon görüşmesinde, “Jeryl iyi bir Amerikan Hristiyanıdır” dedi. “Tek istediği sevdiği kadınla birlikte olmaktı. Kız kardeşleri, çocukları ve torunu onu çok özlüyor ve biz onu evde istiyoruz.”

Nisan ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya-Venezuela sınırındaki Amerikalılara yönelik tehditler konusunda uyardı. Amerikalılara Venezuela’ya seyahat etmekten kaçınmalarını ve ABD’nin 2019’da Maduro ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden bu yana neredeyse imkansız olan vizesiz girmemelerini tavsiye etti.

Venezuela yasalarına göre ülkede vizesiz bulunan yabancıların derhal sınır dışı edilmesi gerekiyor.

Ancak belirsiz nedenlerden dolayı, bu yılın başlarında yüzlerce mil uzakta başkent Caracas’ta tutuklanan üç adam, Maduro’nun birçok muhalifini barındıran maksimum güvenlikli bir hapishaneye taşındı.

Venezuela’da hapsedilen Amerikalılar, hükümetlerinden yardım isteme konusunda dezavantajlı durumdalar. ABD, muhalif milletvekili Juan Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanımasının ardından 2019’da Karakas’taki tepedeki büyükelçiliğini kapattı.

Birleşmiş Milletler uzun zamandır Venezüella yargıçlarının bağımsız olmamasından ve Amerikalıların tutulduğu tesisten şikayet ediyor.

Uluslararası Kriz Grubu’ndan Johnson, “Bu, insanın içinde sıkışıp kalmak isteyeceği bir hukuk sistemi değil” dedi.

Goodman’ı Twitter’da takip edin: APJoshGoodman