Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Apple, Arm ile 2040’ın ötesine uzanan yeni bir anlaşma imzaladı

Apple, Arm ile 2040’ın ötesine uzanan yeni bir anlaşma imzaladı

Apple, çip tasarımcısı Arm ile 2040’ın ötesine uzanan bir anlaşma imzaladı. Bahsettiğim gibi Reuters. Düzenlemeye ilişkin bir açıklama, Arm’ın planlanan ilk halka arzının bir parçası olarak sunduğu yeni belgelerde yer aldı.

Anlaşmaya ilişkin açıklamada pek fazla ek ayrıntı yer almıyor. “Apple ile uzun süredir devam eden iş birliği ilişkimizi ve Apple’ın Arm mimarisine erişimini sürdürerek, Apple ile 2040’ın ötesine uzanan yeni bir uzun vadeli anlaşma imzaladık.” Belgede Arm’ın söylediği. Ancak Apple’ın iPhone, Mac, iPad ve Apple Watch gibi en popüler ve kârlı ürünlerine ve yakında çıkacak olan Vision Pro’ya güç sağlayan özel çipler için Arm’ın tasarımlarına ne kadar güvendiği göz önüne alındığında, Apple’ın bu çipleri kullanmaya devam etmeyi planladığı anlaşılıyor. Arm’ın teknoloji platformu çok uzun bir süre daha varlığını sürdürecek.

Arm’a uzun vadeli ilgi duyan yalnızca Apple değil. Arm ayrıca belgelerinde aralarında AMD, Apple, Google, Intel, Nvidia, Samsung ve TSMC’nin de bulunduğu bazı büyük teknoloji şirketlerinin 735 milyon dolara kadar Arm hissesi satın almakla ilgilendiklerini belirtti.

Arm’ın halka arzı, Nvidia’nın onu ana şirket SoftBank’tan satın alma girişiminin başarısız olmasının hemen ardından geldi. Bu anlaşma 2020’de duyuruldu ancak İngiltere, AB ve ABD’deki düzenleyicilerin yoğun incelemesiyle karşı karşıya kaldığı için “önemli düzenleme zorlukları” nedeniyle 2022’de iptal edildi.

READ  Cidden, Nintendo, Switch Pro'yu piyasaya sürmenin zamanı geldi