Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Apple, haber yayıncılarıyla yapay zeka anlaşmalarını araştırıyor

Apple, haber yayıncılarıyla yapay zeka anlaşmalarını araştırıyor

Tartışmalara aşina dört kişiye göre Apple, son haftalarda büyük haber ve yayıncılık kuruluşlarıyla görüşmelere başladı ve onların materyallerini şirketin üretken yapay zeka sistemlerini geliştirmesinde kullanmak için izin istedi.

Hassas müzakereleri görüşmek üzere anonimlik koşuluyla konuşan görüşmelere aşina olan kişiler, teknoloji devinin haber makaleleri arşivini lisanslamak için en az 50 milyon dolar değerinde çok yıllı anlaşmalar yaptığını söyledi. Apple'ın temas kurduğu haber kuruluşları arasında Vogue ve The New Yorker'ın yayıncısı Condé Nast; NBC Haberleri; ve People, The Daily Beast ve Better Homes and Gardens'ın sahibi olan IAC.

Müzakereler, bilgisayarların insanlar gibi fotoğraf oluşturmasına ve sohbet etmesine olanak tanıyan üretken yapay zekayı geliştirme yarışında Apple'ın rakiplerine nasıl yetişmeye çalıştığının ilk örneklerinden birini temsil ediyor. Yapay zeka uzmanlarının sinir ağları olarak adlandırdığı teknoloji, kalıpları tanımak için büyük dijital görüntü veya metin kümeleri kullanılarak yaratılıyor. Örneğin, bir bilgisayar binlerce kedi resmini analiz ederek kedileri nasıl tanıyacağını öğrenebilir.

Microsoft, OpenAI, Google, Meta ve diğer şirketler bu teknolojiye dayalı sohbet robotları ve diğer ürünleri piyasaya sürdü. Bu araçlar insanların çalışma şeklini değiştirebilir ve milyarlarca dolarlık satış yaratabilir.

Ancak Apple, yapay zeka konusundaki kamuoyu tartışmalarında yer almadı ve sanal asistanı Siri, piyasaya sürülmesinden bu yana geçen on yılda büyük ölçüde durgun kaldı.

Bir Apple sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Geçtiğimiz ay analistlerle yaptığı görüşmede CEO Tim Cook, Apple'ın yapay zeka ile ilgili “devam eden” çalışmaları olduğunu ancak ayrıntıya girmeyi reddettiğini söyledi.

Apple'ın görüştüğü bazı yayıncılar teklife sıcak bakmadı. Facebook'un sahibi olan Meta gibi teknoloji şirketleriyle yıllarca süren iş anlaşmalarının ardından yayıncılar, Silikon Vadisi ile iş yapmaktan çekinmeye başladı.

READ  Android ve iOS'ta Google Play Filmler ve TV'yi Değiştirme

Müzakerelere aşina olan üç kişiye göre, birçok yayıncılık yöneticisi Apple'ın şartlarının çok geniş olmasından endişe ediyordu. İlk teklif, yayıncıların yayınlanan içerik arşivlerine yönelik geniş bir lisansı kapsıyordu; yayıncılar, Apple'ın içeriklerini kullanmasından kaynaklanabilecek her türlü yasal yükümlülüğe maruz kalma potansiyeline sahipti.

Kaynaklar, Apple'ın aynı zamanda üretken yapay zekayı haber endüstrisine nasıl uygulamayı planladığı konusunda da belirsiz davrandığını, Apple'ın cihazlarındaki haberlere yönelik geniş kitlesi göz önüne alındığında potansiyel bir rekabet riski olduğunu söyledi.

Ancak bazı haber yöneticileri Apple'ın yaklaşımının sonunda anlamlı bir ortaklığa yol açabileceği konusunda iyimserdi. Tartışmalara aşina olan iki kişi, Apple'ın izin isteme yaklaşımını, bunu yaptıktan sonra haber kuruluşlarıyla lisans anlaşmaları yapmakla suçlanan diğer yapay zeka destekli şirketlerin davranışlarıyla karşılaştırarak, anlaşmanın uzun vadeli beklentileri hakkında olumlu bir not verdi. İçeriklerini üretken modelleri eğitmek için zaten kullandılar.

Konuya aşina iki kişiye göre, son yıllarda Apple yöneticileri üretken yapay zeka ürünleri oluşturmak için gereken verilerin nasıl toplanacağını tartışıyordu. Rakiplerinden bazıları, yazılı materyali, onu oluşturan sanatçılardan, yazarlardan ve programcılardan izin almadan çevrimiçi ortama taşımakla suçlandı ve bu da çok sayıda telif hakkı davasıyla sonuçlandı.

Apple, kısmen gizliliğe olan bağlılığı nedeniyle İnternet'ten bilgi alma konusunda isteksiz davrandı. 2013 yılında sosyal analiz girişimi Topsy'yi satın aldıktan sonra, Apple'ın yöneticileri Topsy'den Twitter'dan bilgi toplamayı bırakmasını istedi ve bunun şirketin, bu bilgileri sosyal medya sitesinde yayınlayabilecek Apple müşterileri hakkında veri toplanmasına karşı politikasını ihlal ettiğini söyledi. İki kişi söyledi.

Yapay zekadaki patlama, birçoğu OpenAI'nin ChatGPT'si gibi üretken yapay zeka ürünlerinin, aboneleri ve reklamverenleri için platformlarda haberlerini tüketebilecek okuyucuları çekebileceğinden endişe duyan haber yöneticileri arasında endişelere yol açtı.

READ  Baldur's Gate 3 oyuncuları ana özellik için yaygara koparıyor

Onlarca yıl önce kârlı seri ilan işletmelerinin çevrimiçi rakipleri tarafından yok edildiğini gören yazılı haber kuruluşları, yapay zeka kuruluşlarıyla anlaşma yapma konusunda özellikle temkinli davranıyor ve mevcut işlerini korumaya odaklanarak dikkatli bir şekilde ilerliyor.

Bir OpenAI sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin American Journalism Project ve Alman yayıncı Axel Springer ile yaptığı son anlaşmalara atıfta bulunarak şirketin “içerik yaratıcılarının ve sahiplerinin haklarına saygı duyduğunu ve onların AI teknolojisinden faydalanmaları gerektiğine inandığını” söyledi.

Bir OpenAI sözcüsü, “Zengin bir haber ekosistemini desteklemek için birlikte çalışmanın karşılıklı yarar sağlayan yollarını bulmaya devam edeceğimiz konusunda iyimseriz” dedi.