Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Falcom'un grafik eleştirisi ve Ys X: Nordic satışlarından sorumlu başkanı

Falcom'un grafik eleştirisi ve Ys X: Nordic satışlarından sorumlu başkanı

Falcom geçtiğimiz günlerde mali sonuçlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi ve etkinlik sırasında bir yatırımcı grafiklere biraz kızdı Evet. Başkan Toshihiro Kondo bazı ilginç yorumlarla yanıt verdi.

Kondo, Falcom'un oyunlarında grafiklere önem verdiğini ancak asıl meselenin zaman gibi göründüğünü belirtti. Şirket her yıl en az bir yeni oyun yayınlamayı planladığından (ister Ys, The Legend of Heroes, ister başka bir şey olsun) görselleri en üst düzeye çıkarmak kolay bir iş değil. Falcom ayrıca 100'den az çalışanı olan yeni unvanları da piyasaya sürüyor.

İşte takasın tam tercümesi (orijinal olarak X Kullanıcısı tarafından yazılmıştır) Mişsuzu Japonyada)

Ys X: İskandinav ülkelerinde oynamak çok eğlenceli. Ancak PS5'in grafikleri gözle görülür derecede grenliydi. HD'nin de yardımcı olacağını düşünmüyorum. Bunun en büyük nedeni nedir? Bu bir teknik, maliyet veya planlama sorunu muydu, yoksa oyunun birden fazla platformda yayınlanması ve Switch'in her şeyi çekmesi gibi bir durum muydu?

Kondo: Nihon Falcom'un oyun grafiklerinden çeşitli zamanlarda bahsetmiştim ve bu bildiğimiz önemli bir konu. Grafikler pahalıdır ve zaman ve para gerektirir. Tasarımcılarla konuştuğumuzda “zamanımız ve paramız varsa bunu yapabiliriz” diyorlar. Temel planımız her yıl yeni bir oyunu tanıtmaktır.

Bu aralıkta kalmak için çok çalışıyoruz. Her oyuna 4-5 yıl harcayabiliriz ama ülkede her yıl RPG çıkaran 65 çalışanı olan başka bir firma yok. Grafik sorunlarının farkındayız ama her oyunda bu durumun daha da iyiye gittiğini düşünüyorum. Lütfen uzun vadeyi göz önünde bulundurun.

Aynı yatırımcı brifingi bize Ys X: Nordics satışları hakkında da fikir verdi. Switch, oyun satışlarının yüzde 30'unu oluşturdu; bu, PS4'ün yüzde 20'sinden fazla, ancak PS5'in yüzde 50'sinden daha az. Kondo, Falcom'un Switch sürümüyle “yeni oyunculara ulaşabileceğine” inanıyordu ve platformun gelecekte destekleneceğini doğruladı.

Ys X: Nordics satışları beklendiği gibi miydi? Geçmişte “geliştirme kaynaklarının sınırlı olduğunu, bunun da belirli platformlarda geliştirme odağının dar olmasına yol açtığını” söylemiştiniz. Ancak bu sefer onu birden fazla cihazda yayınlayacak kaynaklara sahipsiniz. Switch'e odaklandığınızda geliştirme sürecini nasıl hızlandıracağınıza dair bir fikriniz var mıydı?

Kondo: Satış rakamlarına gelince, belirli rakamlar vermekten kaçınıyoruz ancak yüzde olarak PS5 yaklaşık %50, Switch yaklaşık %30 ve PS4 yaklaşık %20 civarında. Planlama aşamasında PS5 henüz piyasaya sürülmemişti ancak PS ile Switch arasında 50-50'lik bir bölünme olacağını hayal etmiştik ancak gerçekte sonuçlar farklı.

Switch, PS'den sonra en çok satan ikinci konsol olduğundan yeni oyunculara ulaşmayı başardık. Geleceğe gelince Switch'ten sonra ne gelecek ya da PS5 rakamsal olarak büyüyebilecek mi, bunu bilmek zor, bu platform seçimi açısından önemli olacak.

PS ve Switch'te oyun yayınlamaya devam etmek istiyorum. Başlangıçta ben de Steam'de yayınlamak istiyordum ama kaynak sorunu vardı. Önce elimizden geleni yapmalı, sonra da satışları artırmayı hedeflemeliyiz.

Ys X: Nordics geçen Eylül ayında Japonya ve Asya'da piyasaya sürüldü. Batı için herhangi bir duyuru yapılmadı ancak daha önceki oyunlara bakacak olursak NIS America'nın daha ileri bir tarihte yerelleştirmeyi planlaması muhtemel.

READ  Vanaris Tactics Xbox Series X, Xbox One ve Switch'e geliyor

The Legend of Heroes: Trails Through Daybreak bu yıl Switch'te yayınlanacak. Şirket de Kesin Bu hafta platformda henüz duyurulmamış bir oyun üzerinde çalışılıyor.


Çeviri Nintendo Everything adına Simon Griffin, Philip Proctor ve SatsumaFS tarafından sağlanmıştır.