Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ararat Mirzoyan ve Volker Türk Güney Kafkasya'daki son gelişmeleri değerlendirdi

Ararat Mirzoyan ve Volker Türk Güney Kafkasya'daki son gelişmeleri değerlendirdi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, BM İnsan Hakları Konseyi toplantısı çerçevesinde 26 Şubat'ta Cenevre'de BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Muhataplar, BM insan haklarını koruma sistemi çerçevesinde işbirliğine ilişkin çeşitli konuları tartıştılar.

Çeşitli uluslararası resmi yapıların değerlendirmelerine göre Ermenistan'ın bölgede lider konumda olması sayesinde, Ermenistan'da insan haklarının korunması ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi yönünde atılan adımlar ve başarılar kaydedildi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde insan haklarının korunmasında yaşanan zorluklara değinilerek, ciddi ihlallerin ve felaket durumlarının önlenememesi nedeniyle mevcut araçların etkin kullanılmasının önemi vurgulandı.

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde gerçekleştirdiği etnik temizliğe değinen Bakan Mirzoyan, topraklarından zorla göç ettirilen Ermeni nüfusunun ihtiyaç ve haklarına yönelik alınan tedbirleri anlattı.

Görüşmede Ararat Mirzoyan ve Volker Türk, Güney Kafkasya'daki son gelişmelere ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Bakan Mirzoyan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri düzenleyen önemli konulara ilişkin RA'nın toprak bütünlüğü, sınırların bölünmezliği ve egemenlik temel ilkelerine tartışmasız saygı göstererek yaklaşımlarını aktardı. Bakan Mirsoyan, bu ilkelerin açıkça takip edilmesi durumunda barış sürecinin ilerletilebileceğini, bölgede agresif görüşmelerin önlenebileceğini ve durumun çözümüne yönelik adımların atılabileceğini vurguladı.


Bizi Telegram'da takip edin

READ  Oklahoma Sooners-Kansas State Wildcats Gameday: Radar Altında