Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Araştırma, Türklerin her zamankinden daha mutlu olduğunu söylüyor

İstanbul

Araştırma, Türklerin her zamankinden daha mutlu olduğunu söylüyor

2021 resmi yaşam memnuniyeti anketi, Türkiye’nin 2020’ye göre biraz daha mutlu olduğunu ve yaşlıların, kadınların ve evli insanların yaşamlarından diğerlerine göre daha fazla memnuniyet duyduğunu gösteriyor.

sınıf = “cf”>

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan İstatistik Memnuniyet Anketi 2021 rakamları, mutlu insan sayısının yılda yaklaşık yüzde 1 arttığını gösteriyor.

65 yaş ve üstü kişiler yüzde 56,2 ile mutluluklarını bildirirken bu oran 2020’ye göre yüzde 1,5’e düştü.

18-24 yaş arası veya ergenliğe ulaşmış olanlar en düşük mutluluk oranına sahiptir.

Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden daha mutlu görünüyordu, yüzde 54,6’sı hayattaki mutluluğunu ifade ederken, erkeklerin sadece yüzde 43,9’u hayatlarından memnun olduklarını söyledi.

Ankete göre evli insanlar daha mutlu çünkü yüzdeleri bekarlara göre yüzde 13,9, yüzde 40,1 daha mutlu.

Erkeklerin başlıca yiyecek içecek sağlayıcıları olarak kabul edildiği bir toplumda, özellikle kırsal alanlarda, kadınlar genellikle ev işleriyle uğraşıyor ve istatistiklerin evli kadınların erkeklerden yüzde 10 daha mutlu olduğunu gösterdiği görülüyor.

sınıf = “cf”>

Aldıkları eğitim seviyesinden memnun olanlar arasında en fazla herhangi bir okuldan mezun olmayanların oranı yüzde 54,4 iken, ilk ve orta öğrenimini tamamlayanların sadece yüzde 45,7’si memnuniyetlerini dile getirdi.

Kendini mutlu ilan eden üniversite mezunlarının oranı yüzde 47,6 civarında.

Bu araştırma aynı zamanda mutluluğun kaynaklarını araştırıyor ve insanların mutluluğunun ana nedeninin aile olduğunu ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde altmış yedisi, ailelerinin onları mutlu ettiğini söyledi. Ankete katılanların çoğu için ikinci en büyük mutluluk kaynağı ise yüzde 16,8 ile çocukları oldu.

Anket, kişinin sağlığının da yaşam memnuniyetinin bir göstergesi olduğunu ortaya koydu. Türkiye nüfusunun yüzde 69’u ile sağlık, en mutlu şeyler listesinin başında geliyor.

Bunu yüzde 14,3 ile aşk, yüzde 8,9 ile başarı ve yüzde 5,1 ile para izledi.

READ  Güçlü depremler Türklerin ruh sağlığını etkiliyor

İnsanlar en çok kamu hizmetinden memnun kaldılar ve ankete katılanların çoğunluğunun yüzde 73,8’i ile kolluk kuvvetleri ilk sırada yer aldı.

sınıf = “cf”>

Bunu yüzde 69,8 ile ulaşım, yüzde 68,1 ile sağlık, yüzde 59,1 ile sosyal güvenlik, yüzde 55,7 ile eğitim ve yüzde 54,8 ile yargı izledi.

Türkiye, çalışma,