Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Veriler, Türkler arasındaki evcil hayvan eğilimlerini gösteriyor

İstanbul

Veriler, Türkler arasındaki evcil hayvan eğilimlerini gösteriyor

Avrupa Evcil Hayvan Gıda Endüstrisi Federasyonu’na (FEDIAF) göre Türkiye’de 1,2 milyon köpek ve 4,1 milyon kedi var.

sınıf = “cf”>

Benzer bir yükselişi fark eden evcil hayvan ürünleri satan online portal petlebi.com, Türkiye’nin 2021 evcil hayvan trendlerini satış rakamlarına göre paylaşıyor.

Verilere göre, kuzeybatıdaki Bursa ilinde yaşayanların yavru köpekleri evlat edinme olasılığı daha yüksekken, Akdeniz’in Antalya ilinde yaşayanların daha yaşlı köpekleri sahiplenme olasılıkları daha yüksek.

Yavru kedi evlat edinme çoğunlukla güneydeki Adana ilinde bulunurken, daha yaşlı yavru kedi evlat edinme çoğunlukla Ege ili İzmir’de bulundu.

Köpek ırklarının büyüklüklerine bakıldığında, Türkiye’deki köpek ırklarının ortalama yüzde 52’sinin küçük ırk, yüzde 29’unun orta ırk ve yüzde 19’unun büyük ırk olduğu tespit edildi.

Verilere göre Yorkshire Terrier, Chihuahua, Cocker ve Shih Tzu Türkiye’nin en sevilen köpek ırkları arasında yer alıyor.

2021 yılında kayıt altına alınan evcil hayvanların en çok kullanılan isimleri geçen yılın favori kedi ve köpek isimlerini gösterdi.

sınıf = “cf”>

Köpeklerin isimlerinin ilk üçünü Tarzan (Tarçın), Hera ve Sheila paylaşmasına rağmen, onları Ares, Pablo, Maya ve Pasha (genel) gibi isimler takip etmiştir. Mia, Pamuk (pamuk), Duman (duman), Tarzan (tarçın) ve Badem (badem) en popüler kedi isimleridir.

READ  Yetkili, ABD'nin gaz ihracatını yasaklamayı düşünmediğini söyledi.