Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Araştırmacılar, eski Mars’ın mikrobiyal yaşam Mars ile iç içe olduğunu buldu

çok yaşlı Mars Fransız bilim adamları bugün Pazartesi günü, mikroskobik organizmalarla dolu bir yeraltı dünyasını barındırabilecek bir ortamın olduğunu bildirdiler. Araştırmacılar, eğer var olsalardı, bu basit yaşam formlarının atmosferi o kadar derinden değiştireceği ve Mars’ın buzul çağını serbest bırakacağı ve kendini yok edeceği sonucuna vardılar.

Sonuçlar, evrendeki yolların kasvetli bir görünümünü sunuyor. Yaşam – mikroplar kadar basit yaşam bile – “aslında genellikle kendi ölümüne neden olabilir,” diyor araştırmanın baş yazarı, şimdi Sorbonne’da doktora sonrası araştırmacı olan Boris Souteri.

Bir e-postada sonuçlar “biraz kasvetli, ama bence çok motive edici” dedi. “Bizi biyosfer ve gezegeninin etkileşim şeklini yeniden düşünmeye zorluyorlar.”

Nature Astronomy’de yayınlanan bir çalışmada Soteri ve ekibi, 4 milyar yıl önce Kızıl Gezegen’in su dolu ve günümüzden daha misafirperver olduğu düşünülürken, Mars’ın kabuğunun yaşanabilirliğini değerlendirmek için iklim ve arazi modellerini kullandıklarını söyledi.

Hidrojeni yutan metan üreten mikropların, o sırada yüzeyin altında, onları gelen sert radyasyondan korumak için fazlasıyla yeterli olan birkaç inç (birkaç on santimetre) kir ile büyümüş olabileceğini tahmin ettiler. Souteri’ye göre, Mars’ta buzsuz herhangi bir yer, tıpkı Dünya’nın başlarında olduğu gibi, bu yaratıklarla dolup taşardı.

Soteri, erken Mars’ın sözde sıcak, nemli ikliminin, ince, karbondioksit bakımından zengin atmosferden çok fazla hidrojen alımıyla tehlikeye atılacağını söyledi. Sıcaklıkların yaklaşık -400 derece Fahrenheit (-200 santigrat derece) düşmesiyle birlikte, yüzeydeki veya yüzeye yakın herhangi bir organizma hayatta kalmak için derinlere gitmiş olabilir.

Buna karşılık, araştırmacılar, azotun baskın olduğu atmosfer göz önüne alındığında, Dünya’daki mikropların ılıman koşulların korunmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

SETI’den Kaveh Pahelvan, Mars ikliminin gelecekteki modellerinin Fransız araştırması tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi.

Pahlivan, Mars’ın milyonlarca yıl süren sıcak okyanuslarla nemli doğduğunu öne süren ayrı bir yeni araştırmaya öncülük etti. Ekibi, atmosferin yoğun olduğu ve o sırada çoğunlukla hidrojen olduğu ve sonunda daha yüksek irtifalara taşınan ve uzaya kaybolan bir ısı tutucu sera gazı görevi gördüğü sonucuna vardı.

READ  Venüs sıcak, bulutlu tarafını gösteriyor

Pahlifan, Fransız çalışmasının, karbondioksitin Mars atmosferine hakim olduğu ve bu nedenle daha önceki zamanlara uygulanamayacağı zaman potansiyel mikropların iklimsel etkilerini araştırdığını söyledi.

“Çalışmalarının gösterdiği şey, bu erken dönemde Mars’ta (bu) yaşam olsaydı”, bir e-postada “hakim iklim üzerinde önemli bir etkisi olurdu” diye ekledi.

Bu geçmiş yaşamın izlerini aramak için en iyi yerler? Fransız araştırmacılar, keşfedilmemiş Hellas Planet kraterini veya ovasını ve NASA’nın Perseverance gezicisinin on yıl içinde onları Dünya’ya geri getirmek için kayaları topladığı Isidae Planetia’nın kuzeybatı ucundaki Jezero kraterini öne sürüyorlar.

Sautere’nin görev listesinde bir sonraki adım: Mars’ta derinlerde devam eden mikrobiyal yaşam olasılığını araştırmak.

Bugün Mars’ta bu ilkel biyosferden inen mikroorganizmalar yaşıyor olabilir mi? dedi. “Öyleyse nerede?”