Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Araştırmalar, köpeklerin sahipleriyle tekrar bir araya geldiklerinde gözyaşı döktüğünü gösteriyor.

A new study details the first time scientists have found a link between tears and emotions in dogs.
Şimdi, Japon bilim adamları tarafından yapılan yeni araştırmalar, bir köpeğin bir süre aradan sonra sahibiyle tekrar bir araya geldiğinde gözlerinin mutluluk gözyaşlarıyla dolu olabileceğini gösteriyor. Gözyaşları, insanlarla köpekler arasındaki bağı güçlendirmeye yardımcı olabilir On binlerce yıllık bir ilişki.

İnsanlar gibi, köpeklerin de gözlerini temiz ve sağlıklı tutmak için gözyaşlarıyla dolu gözyaşı kanalları vardır. Ama insanlar ağladığında olduğu gibi düşme eğiliminde olmayan köpeklerdeki gözyaşları, Daha önce tutkuyla ilişkilendirilmemiştir.

Japonya’daki Azabu Üniversitesi’nde İnsan-Hayvan Etkileşimi ve Karşılıklılık Laboratuvarı’nda profesör olan Takefumi Kikusui, altı yıl önce yavruları olduğunda standart bir kanişe tanık olduktan sonra köpek gözyaşlarını araştırmaya karar verdi. Köpeklerini emzirirken gözlerinin sulandığına dikkat edin.

Pazartesi günü yayınlanan araştırmanın yazarlarından Kikusui, “Köpeklerin olumlu duygularla ilişkili gözyaşı döktüğünü bulduk” dedi. Güncel Biyoloji Dergisi, sBir basın bülteni ile yardım.

Kikusui, insanlarda bazen aşk veya ana hormon olarak adlandırılan hormona atıfta bulunarak, “Ayrıca oksitosini bunun arkasındaki olası bir mekanizma olarak keşfetmeye geldik.” Dedi.

Bağlantıyı doğrulamak için Kikusui ve ekibi, Schirmer gözyaşı testi olarak bilinen standart bir testle 18 köpek arasındaki gözyaşı miktarını ölçtü. o. o Beş ila yedi saatlik ayrılıktan sonra sahipleriyle yeniden bir araya gelmeden önce ve sonra bir dakika boyunca köpeklerin göz kapaklarının içine yerleştirilen bir kağıt bant içeriyordu.

Kikusui, e-posta yoluyla “Yırtılmanın boyutu, STT’nin ıslanan kısmının uzunluğu ile değerlendirildi. Temel yaklaşık 22 mm idi ve sahiplerin yeniden birleşmesi %10 arttı,” dedi.

20 köpeğin yardımıyla araştırmacılar, tekrar bir araya gelmeden önceki ve sonraki gözyaşı miktarını karşılaştırdı. Sahipleri ve hayvanların aşina olduğu kişiler. Sadece sahibiyle bir araya gelinmesi gözyaşı miktarını artırdı.

Oksitosinin gözyaşı üretiminde rol oynayıp oynamadığını anlamak için 22 köpeğin göz yüzeyine hormonu içeren bir solüsyon uygulandı. Kontrol solüsyonuna kıyasla oksitosin uygulamasından sonra gözyaşı miktarı önemli ölçüde arttı.

READ  Hasat Ayı 2022: Eylül ayındaki dolunay yıldız hayranlarını etkiliyor (fotoğraflar)

Köpek gözyaşları hakkında hala pek çok araştırmacının bilmediği şey var. İnsanlar genellikle olumsuz duygulara tepki olarak ağlarlar, ancak araştırmacılar köpeklerin de aynı şeyi yapıp yapmadığını test etmediler. Bir köpeğin yırtma yeteneğinin köpeklerde sosyal bir rol oynayıp oynamadığını da bilmiyorlar. Küreselcilik.

dedi kikusui İnsanlar gözyaşlarına boğulan köpeklere daha iyi bakabilirdi. Takımı 74 gösterdi İnsanlar İçinde suni gözyaşı olan ve olmayan köpeklerin yüzlerini fotoğrafladı ve onlardan hayvanları düzenlemelerini istedi. Köpekleri gözleri yaşlı görünce insanlar daha olumlu tepkiler verdi.

Kikusui yaptığı açıklamada, “Köpekler insanlarla ortak olur ve biz de bağ kurabiliriz” dedi.