Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Jüpiter’i daha önce hiç böyle görmemiştim’: James Webb Teleskobu gezegenin muhteşem bir görüntüsünü gösteriyor | James Webb Uzay Teleskobu

Dünyanın en yeni ve en büyük uzay teleskobu sergileniyor Jüpiter Daha önce hiç olmadığı gibi, Alacakaranlık ve diğerleri.

Pazartesi günü, bilim adamları güneş sistemindeki en büyük gezegenin görüntülerini yayınladılar.

bu James Webb Uzay Teleskobu Temmuz ayında çekilen görüntüler, Jüpiter’in kuzey ve güney ışıklarının ve kutup sisinin girdabının benzeri görülmemiş görüntülerini yakaladı.

Jüpiter’in Dünya’yı yutacak kadar büyük bir fırtına olan Büyük Kırmızı Noktası, sayısız küçük fırtınanın yanında parlak bir şekilde göze çarpıyor. Geniş alanlı görüntülerden biri, gezegenin etrafındaki soluk halkaların yanı sıra parıldayan bir galaksi arka planına karşı iki küçük ayı gösterdiğinden özellikle heyecan verici.

Jüpiter'in Büyük Kırmızı Noktası, James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan bu görüntülerde parlak bir şekilde göze çarpıyor.
Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktası, James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntülerde parlak bir şekilde göze çarpıyor. Fotoğraf: NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS ekibi; Judy Schmidt tarafından görüntü işleme.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden gezegen astronomu Imke de Pater, gözlemi yönlendirmeye yardımcı olan bir açıklamada “Daha önce hiç böyle bir Jüpiter görmemiştik. Bu kesinlikle inanılmaz” dedi. bu kadar iyi ol. , Dürüst olmak gerekirse.”

Fransız-Amerikan araştırma ekibine göre, özellikleri vurgulamak için kızılötesi görüntüler yapay olarak mavi, beyaz, yeşil, sarı ve turuncu olarak renklendirildi.

NASA ve 10 milyar dolarlık Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olan Avrupa Uzay Ajansı, geçen yılın sonunda uzaklaştı ve yazdan beri evreni kızılötesi olarak gözlemliyorlar. Bilim adamları umut ediyor İşte, evrenin şafağı Webb ile, 13.7 milyar yıl önce ilk yıldızların ve galaksilerin oluştuğu zamana kadar baktık.

Gözlemevi, Dünya’dan 1 milyon mil (1.6 metre) uzaklıktadır.

READ  Gökbilimciler 'karanlık' bir ısı keşfetmiş olabilir