Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ariane 6 roketinin ilk fırlatılışı: Bir Avrupa roketi ilk kez havalanıyor

Ariane 6 roketinin ilk fırlatılışı: Bir Avrupa roketi ilk kez havalanıyor

  • yazar, Jonathan Amos
  • Rol, Bilim Muhabiri
  • Twitter,

Yeni büyük Avrupa roketi Ariane 6 ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Araç fırlatma rampasından fırlatıldı Bir grup uyduyu yörüngeye yerleştirmek üzere bir gösteri görevi için Fransız Guyanası’ndan yerel saatle 16:00 (19:00 GMT) civarında bir uçak havalandı.

Kourou’daki personel, 4 milyar avro (3,4 milyar £) maliyetle geliştirilen roketin gökyüzüne yükselmesini alkışladı.

Ancak istenen yüksekliğe sorunsuz bir şekilde tırmandıktan ve birkaç küçük uyduyu düzgün bir şekilde fırlattıktan sonra, uçuşun sonunda roketin üst kademesinde bir arıza yaşandı.

Aracın yerleşik bilgisayarları, tahrik sistemini zorlayan yardımcı güç ünitesini (APU) zamanından önce kapatma kararı aldı.

Bu, Ariane roketinin üst kademesinin, onu yörüngeden çıkarması gereken yanma sürecini başlatamamasına ve aynı zamanda görevin son görevini (iki yeniden giriş kapsülünü fırlatma) hazırlamasına neden oldu.

Konsolların APU sorununu çözüp çözemeyeceği hemen belli olmadı.

Ariane 6 roketi, Avrupa hükümetlerine ve şirketlerine dünyanın geri kalanından bağımsız olarak uzaya erişim sağlayacak güçlü bir roket olacak. Zaten fırlatma sözleşmelerini yedekledi, ancak tasarımının gelecekteki beklentilerini sınırlayabileceğine dair endişeler var.

Önceki model Ariane 5 gibi, yeni model de yeniden kullanılabilir; her görev için yeni bir rokete ihtiyaç duyulurken, en yeni ABD araçları tamamen veya kısmen yeniden kullanılabilecek şekilde üretilmiştir.

Ancak Avrupalı ​​uzay yetkilileri Ariane 6 roketinin kendine yer bulabileceğine inanıyor.

ESA Genel Müdürü Joseph Aschbacher, “Bu harika bir an” dedi.

BBC News’e şunları söyledi: “Günümüzde günlük yaşam, telekomünikasyon ve Dünya gözleminden hava durumu tahminlerine ve afet yönetimine kadar uydulardan gelen bilgilere gerçekten bağlı. Avrupa’nın uzaya bağımsız erişimi garanti etmemiş olması düşünülemez.”

Ariane 6 roketi iki biçimde çalışacak:

  • 62, orta büyüklükteki yükleri kaldırmak için iki adet katı yakıtlı yan güçlendiriciye sahip olacak
  • 64, piyasadaki en ağır uyduları kaldırmak için takılabilir dört güçlendiriciye sahip olacak

Çekirdek aşama, yükleri Dünya’nın üzerindeki kesin yörüngelere yerleştirecek ikinci veya üst aşama ile destekleniyor.

Bu aşama birkaç kez durdurulup yeniden başlatılabilir; bu, büyük uydu gruplarının bir takımyıldıza veya ağa fırlatılması sırasında faydalıdır. Yeniden ateşleme olasılığı aynı zamanda sahnenin kendisini Dünya’ya geri çekmesine de olanak tanır, böylece uzay enkazından geriye kalan bir parça haline gelmez.

Salı günkü görevde, roketin serbest uçan yükleri boşaltmaya başlamadan önce 580 kilometre yüksekliğe tırmandığı Ariane 62 versiyonu kullanıldı.

Üniversite ve ticari uzay araçlarının bir karışımıdır. Pasifik Okyanusu’na inmeden önce atmosferdeki şiddetli düşüşte hayatta kalmaya çalışacak iki kapsül içeriyor.

Nex Bikini adı verilen kapsüllerden biri, sonunda Dünya’nın yörüngesindeki uzay istasyonlarına malzeme ve insan taşıyabilecek bir uzay aracı geliştirmeyi amaçlayan bir Fransız-Alman şirketinin küçük ölçekli bir modeli.

Ariane 6 Falcon 9’a karşı

Açılış uçuşları her zaman riskli olaylardır. Yeni bir roket tasarımının başarısız olması alışılmadık bir durum değildir.

Ariane 5 uzay aracı, 1996 yılında ilk uçuşunda Dünya’dan havalandıktan 37 saniye sonra patladı. Kayıp, bir kontrol yazılımı hatasına bağlandı.

Ancak daha sonra değiştirilmiş bir roket, dünyanın en büyük uydularının ticari fırlatmalarında pazarı domine etmek için geri geldi. Bu hakimiyet ancak 2000’li yıllarda Amerikalı girişimci Elon Musk ve yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketleri tarafından kırıldı.

Falcon uçuş oranları ve ücretleri Ariane 5’in rekabet gücünü azaltıyor.

Fotoğrafa yorum yapın, Sanat Eseri: The Exploration Company’nin Nyx Bikini kapsülü küçük ölçekli bir yeniden giriş gösterisidir

Dolayısıyla Ariane-6 zorlu bir ortama giriyor.

ESA’nın uzay taşımacılığı stratejisine başkanlık eden Lucia Linares, “Hepimizin kendi fikirleri olabilir” dedi ve “Doğrulayabildiğim tek şey, tam bir sipariş defterimizin olduğudur.”

“Sanırım buradaki söz müşterilere: Ariane-6’nın ihtiyaçlarına çözüm olduğunu söylediler.”

Görüntü kaynağı, Arian grubu

Fotoğrafa yorum yapın, Ariane 6 roketinin çekirdek kademe motoru, sıvı hidrojen ve sıvı oksijen karışımını yakıyor

Operasyonunun ilk üç yılı boyunca yanında taşıyacağı füzenin fırlatma sözleşmeleri var. Bu sözleşmeler, “Kuiper” adında bir grup İnternet uydusu oluşturmak isteyen başka bir Amerikalı milyarder Jeff Bezos için 18 fırlatmayı içeriyor.

Avrupalı ​​yetkililer ayda bir Ariane 6 roketi fırlatmayı hedefliyor.

Uzay danışmanlığı ASD Eurospace’den Pierre Lyonet, eğer bu uçuş hızına ulaşılabilirse roketin kendisini dengeleyebilmesi gerektiğini söyledi.

BBC News’e şunları söyledi: “Öncelikle Avrupalı ​​müşterilerden, yani Avrupalı ​​kurumlardan yeterli talep geldiğinden emin olmalıyız. Daha sonra Ariane’in Kuiper’in yanı sıra birkaç ticari müşteri kazanması gerekiyor. Bu ona bir pazar kazandıracaktır.”

“Ama bu fiyatlandırmayla ilgili. Falcon 9 füzesinin fiyatı sistematik olarak Ariane 6 füzesinin fiyatını düşürürse, bir sorun olacaktır.”

Ariane 6, Fransa (%56) ve Almanya (%21) liderliğinde 13 ESA üyesi ülkeyi kapsayan bir projedir. 13 ortak, Ariane 6’nın işletilmesinin ilk aşamasını desteklemek için yıllık 340 milyon Euro’ya (295 milyon £) kadar sübvansiyon ödeme sözü verdi.

Birleşik Krallık, Avrupa fırlatma programının başlarında lider bir oyuncuydu ve Avrupa Uzay Ajansı’nın üye ülkesi olmaya devam ediyor, ancak Ariane ile doğrudan ilişkisi, Ariane 4 prototipinin 2003 yılında kullanımdan kaldırılmasıyla sona erdi.

Bazı İngiliz şirketleri ticari olarak bileşen tedarik etmeye devam ediyor ve bazı İngiliz yapımı uzay araçlarının Ariane roketiyle uçmaya devam edeceği kesin.

Fotoğrafa yorum yapın, Elon Musk şu anda daha büyük, yeniden kullanılabilir roketler geliştiriyor