Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail-Hamas savaşı: İsrail hava saldırıları güney Gazze’de en az 25 kişiyi öldürdü

İsrail-Hamas savaşı: İsrail hava saldırıları güney Gazze’de en az 25 kişiyi öldürdü

DEİR BALAH, Gazze Şeridi (AP) — İsrail’in Gazze’nin güneyindeki bir okula dönüştürülen barınağa Salı günü düzenlediği hava saldırısı en az 25 Filistinliyi öldürdü; kuzeydeki ağır bombardıman ise Gazze Şehri’ndeki tıbbi tesisleri kapanmaya zorladı ve binlerce kişinin kaçmasına neden oldu. tıbbi bakım… aranıyor. Gittikçe zorlaşan bir sığınak.

İsrail’in yeni kara saldırısı İsrail, Gazze’nin en büyük şehrinde, ordunun daha önce büyük ölçüde temizlendiğini söylediği bölgelerde yeniden toplanan Hamas militanlarıyla çaresizce savaşmaya çalışıyor.

Dokuz ay süren çatışmalardan sonra Gazze Şehri ve çevresindeki kentsel alanların büyük bir kısmı ya yıkıldı ya da harabeye dönüştü. Nüfusun büyük bir kısmı savaşın başlarında kaçmıştıAncak yüz binlerce Filistinli hala kuzeyde yaşıyor.

Gazze Şehri’nin El-Tuffah mahallesinden şehrin başka bir yerindeki akrabalarının evine kaçan Hakim Abdel-Barr, “Çatışmalar şiddetliydi” dedi. İsrail savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının “hareket eden her şeyi vurduğunu” ve tankların merkez mahallelere doğru hareket ettiğini ekledi.

Khan Yunus’taki Nasser Hastanesi’nde ceset sayımı yapan Associated Press muhabiri, okulun girişini hedef alan baskında en az 25 kişinin ölümüyle sonuçlandığını bildirdi. Hastane sözcüsü Wiam Fares, ölenler arasında en az yedi kadın ve çocuğun bulunduğunu ve ölü sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Cesetleri alan iki hastaneye göre, Gazze’nin merkezinde daha önce düzenlenen hava saldırılarında aralarında bir kadın ve dört çocuğun da bulunduğu en az 14 kişi ölmüştü. İsrail, dokuz ay önce savaşın başlamasından bu yana Gazze’de militan hedefler olduğunu söylediği yerleri defalarca bombaladı.

Ordu, Hamas’ı, militanların yoğun kentsel alanlarda savaşması nedeniyle sivilleri öldürmekle suçluyor, ancak ordu, çoğunlukla kadın ve çocukların ölümüne yol açan bireysel saldırılar hakkında nadiren yorum yapıyor. İsrail ordusu, okulun yakınındaki hava saldırısının ve sivil kayıplarına ilişkin raporların incelenmekte olduğunu söyledi ve saldırının, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırıya katılan bir Hamas militanını hedef aldığını iddia etti.

READ  ABD, iskelenin onarılmasının ardından Gazze'ye deniz yardımı sevkiyatına yeniden başlıyor

Gazze Şehri’nde herhangi bir can kaybı bildirilmedi. Filistin Kızılayı sözcüsü Nibal Farsakh, yakınları yaralanan veya mahsur kalan ailelerin ambulans çağırdığını, ancak sağlık görevlilerinin İsrail operasyonları nedeniyle etkilenen bölgelerin çoğuna ulaşamadığını söyledi.

“Burası tehlikeli bir bölge” dedi.

İsrail’in Pazartesi günü tahliye çağrısı yapmasının ardından Birleşmiş Milletler, iki hastanedeki (Al-Ahli Hastanesi ve Hasta Dostları Derneği Hastanesi) çalışanların Gazze şehrinin doğu ve orta kesimlerindeki hastaları nakletmek için koştuğunu ve kapılarını kapattığını söyledi. Farsakh, Gazze’de Kızılay Derneği tarafından işletilen üç tıbbi tesisin kapılarını kapattığını söyledi.

Onlarca hasta Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’ne nakledildi. Şiddetli dövüş sahnesi Savaşın başlarında orada tedavi gören Muhammed Ebu Nasır şunları söyledi: “Nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Tedavisi yok ve yaşam için hiçbir zorunluluk yok. “Yavaş yavaş ölüyoruz.”

İsrail ordusu Salı günü yaptığı açıklamada, Gazze Şehri’ndeki hastanelere ve diğer tıbbi tesislere, tahliye edilmelerine gerek olmadığı konusunda bilgi verdiğini söyledi. Ancak Gazze’deki hastaneler, İsrail’in olası bir askeri müdahalesine dair herhangi bir işaret karşısında, baskın korkusuyla sık sık kapılarını kapatıyor ve hastaları terk ediyor.

El-Ahli Hastanesi’ni işleten Orta Doğu’daki Piskoposluk Kilisesi, hastanenin “İsrail ordusu tarafından kapatılmaya zorlandığını” söyledi. Tahliye emirleri ve yakındaki drone saldırıları dalgası Pazar günü.

Geçtiğimiz dokuz ay boyunca İsrail güçleri en az sekiz hastaneyi işgal ederek hastaların ve sağlık personelinin ölümüne, tesis ve ekipmanların büyük oranda tahrip olmasına neden oldu. İsrail, yalnızca sınırlı kanıt sunmasına rağmen Hamas’ın hastaneleri askeri amaçlarla kullandığını iddia etti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre Gazze’deki 36 hastaneden yalnızca 13’ü ve yalnızca kısmen çalışıyor.

İsrail’in Gazze’deki kampanyası, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısıyla alevlendi ve Şeridi’nin sağlık bakanlığına göre Gazze’deki 2,3 milyon Filistinli nüfusunun %5’inden fazlasını öldürdü veya yaraladı. Mahalle sakinlerinin neredeyse tamamı evlerinden sürüldü. Birçoğu defalarca yerlerinden edildi. Yüzbinlerce bölge sakini de yerinden edildi. Boğucu çadır kamplarına tıkıldık.

READ  Alexei Navalny maksimum güvenlikli bir hapishaneye transfer edildi

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Gazze Şehri’nden göçün “kaotik ve tehlikeli” olduğunu, insanlara çatışmaların devam ettiği mahallelerden kaçmaları talimatı verildiğini söyledi.

Ajans, yaptığı açıklamada, “İnsanların hangi yolun en güvenli olduğunu bilmeden birçok yöne kaçtıkları gözlemlendi” dedi. Kentteki en büyük BM fırınının kapanmak zorunda kaldığını, çatışmaların yardım gruplarının depolara ulaşmasını engellediğini sözlerine ekledi.

İki çocuk annesi Maha Mahfouz, son 24 saat içinde iki kez kaçtığını söyledi. İlk başta Gazze’deki evinden başka mahalledeki bir akrabasının evine koştu. Bu durum tehlikeli hale gelince Pazartesi gecesi sahile kaçtı; onlarca yıllık mülteci kampı, İsrail’in sık sık baskınlar düzenlediği kentsel bir bölgeye dönüştü.

Son baskınlarda hedef alınan bölgelerde yaşanan büyük yıkımı şöyle anlattı: “Binalar yıkıldı, yollar yıkıldı, her şey moloz yığınına dönüştü.”

İsrail ordusu, Hamas ve daha küçük İslami Cihad grubuna mensup militanların Gazze şehrinin merkezinde yeniden toplandığına dair istihbarat elde ettiğini söyledi. İsrail, Hamas ve diğer militanları sivillerin arasında saklanmakla suçluyor. Ordu, haftalarca süren çatışmalara sahne olan Gazze Şehri’nin Shujaiya mahallesinde Hamas’ın altı kilometrelik (3 mil) tünelini yok ettiğini açıkladı.

Hamas uyardı Gazze Şehri’ne yapılan son baskınlar müzakerelerin çökmesine yol açabilir Ateşkes sağlamak ve rehineleri serbest bırakmak için.

Görünüşe göre İsrail ve Hamas Son günlerde boşluklar daralıyorABD, Mısır ve Katar arabuluculuk yapıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin ofisi, CIA Direktörü William Burns’ün müzakereleri görüşmek üzere Salı günü Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile Kahire’de bir araya geldiğini söyledi. Çarşamba günü Hamas’ın siyasi ofisinin bulunduğu Katar’da yeni görüşmeler yapılması planlanıyor.

Ancak Hamas, İsrail’in herhangi bir anlaşmanın parçası olarak savaşı sona erdirme taahhüdünde bulunması yönündeki ana talebinden vazgeçmeyi kabul ettikten sonra bile engeller varlığını sürdürüyor. Hamas hâlâ arabuluculardan müzakerelerin kalıcı bir ateşkesle sonuçlanmasını sağlamalarını istiyor.

READ  Rusya, Ukrayna'nın Moskova'ya füze fırlattığını ve Kırım'ı insansız hava araçlarıyla vurduğunu söyledi

İsrail, kendisini Hamas’la savaşı hiçbir değişiklik yapmadan bitirmeye zorlayacak her türlü anlaşmayı reddetti. Pazartesi günü Hamas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Gazze Şehri’ndeki operasyonlar da dahil olmak üzere “müzakerelerin önüne daha fazla engel koymakla” suçladı.

İsrailli yetkililere göre, 7 Ekim’de Hamas’ın sınır ötesi saldırısında güney İsrail’de çoğu sivil 1.200 kişi öldürüldü. Silahlı kişiler ayrıca yaklaşık 250 kişiyi de rehin aldı. Yaklaşık 120 kişi hâlâ esaret altında ve bunların yaklaşık üçte birinin öldüğü söyleniyor.

İstatistiklerinde savaşçılarla siviller arasında ayrım yapmayan Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombalaması ve saldırıları 38.200’den fazla insanı öldürdü ve 88.000’den fazla insanı yaraladı.

___

Magdy bize Kahire’den rapor verdi.

___

AP’nin kapsamı hakkında daha fazla bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz: https://apnews.com/hub/Israel-Hamas-War