Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Arjantin 2, Kanada 0 Çıkarımlar: İlk yarıda akıl oyunları ve Maxime Crepeau’dan muhteşem kurtarışlar

Arjantin 2, Kanada 0 Çıkarımlar: İlk yarıda akıl oyunları ve Maxime Crepeau’dan muhteşem kurtarışlar

Paul Tenorio, Felipe Cárdenas ve Joshua Cloukey tarafından yazılmıştır.

Uluslararası şampiyonaya giden yol nadiren kolaydır.

Arjantin’in bunu hatırlaması için tarihine çok fazla bakmasına gerek yok. İki yıl önce, Dünya Kupası’nı kazanma yolunda ilerleyen Arjantin, turnuvanın açılış maçında Suudi Arabistan’a yenildi. Perşembe gecesi Atlanta’da yaşananlar, Katar’daki kayıp kadar endişe verici değildi. Ancak Arjantin, Mercedes-Benz Stadyumu’nda Kanada’yı 2-0 yenmek için isabet almak ve ıskalamak zorunda kaldı.

Maç boyunca her iki takım da pozisyonlar buldu. Angel Di Maria ve Lionel Messi kaleye doğru iki şut kaçırdı. Messi’nin durumunda iki. Kanada’nın uzak duramadığı birçok güzel golü vardı. Sonunda, Julián Alvarez’in ikinci yarıdaki golü (Messi’nin Alexis McAllister’a attığı ara pas) erken bir ivme kazandırdı. Lautaro Martinez, 89. dakikada Messi’nin attığı pasla skoru belirledi.

İster Kanada’nın mücadele etmesi, ister Arjantin’in büyük anlarda ölümcül güçten yoksun olmasına rağmen bir sonuç alabilmesi olsun, her iki takım da bu maçtan olumlu şeyler çıkaracak. Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Copa America’nın başlangıcında gürültülü bir kalabalığın önünde eğlenceli bir maçtı. Eğer bu turnuvanın amacı sadece dünyaya değil Amerikan kamuoyuna da bir gösteri sunmaksa, ilk gece başarılı geçti.


Arjantin’in ikinci yarıda Kanada’yı yenmek için akıl oyunlarına ihtiyacı var mıydı?

Arjantin ilk yarıda yavaş değildi ama zaman zaman temkinli davrandılar ki bu onların karakterine aykırı bir durum. Kanada’nın merkez bloğu Arjantin’i topu yanlara doğru savurmaya zorladı. Boşluklar açıldı ama sağdan Di Maria’ya ya da soldan Marcos Acuña’ya geçtiklerinde Arjantin nadiren avantaj elde etti.

Orta saha oyuncusu Leandro Paredes ve defans oyuncusu Cristian Romero, Di Maria’nın Alphonso Davies’i yenemeyeceğini biliyormuş gibi görünüyordu. Acuña en iyi seçenekti ve Messi onu sık sık buluyordu. Arjantin’in Kanada’nın geçiş hızına duyduğu saygı, dünya şampiyonlarının biraz muhafazakar bir oyun sergilemesine neden oldu. Messi, Di Maria ve McAllister’ın kaçırdığı fırsatlar ilk 45 dakikayı Atalanta’da bile sürdürdü.

READ  Fantezi Futbol Sıralaması 16. Hafta: Uyuyanlar, Beklentiler, Başlangıçlar, Oturmalar | Tyler Boyd, Joshua Palmer ve diğerleri

Arjantin ilk yarının bitiminden sonra sahaya dönüşünü erteledi, Kanada ise sahada sabırla bekledi. Bu Messi ve takım arkadaşları için artık bir norm haline geldi. Açık olalım. Bu bir oyun becerisidir ve muhtemelen işe yaramıştır. İkinci yarının başlamasından üç dakika sonra Paredes, Di Maria’ya uzun bir top göndererek Davies’i geri çekilmeye zorladı. Kısa bir süre sonra Arjantin, Kanada’yı kendi yarı sahasına ittikten sonra Alvarez ile ilk golü attı.

Kanada teknik direktörü Jesse Marsh, maçın ardından devre arası gecikmesi hakkında konuştu.

“Beklerken videoyu izlediklerini ve bize karşı nasıl oynamak istediklerini analiz ettiklerini biliyordum. Şimdi yine umarım hakemler bunu başarabilir. Beş dakika gecikirsek ceza alırız. Bakalım büyük bir sorun olacak” dedi Marsh. “Arjantin’e ne olacak? Ama sonunda oyuncuların yeni bir plan yapacaklarını bilmelerini sağladım ve biraz daha üçe çıktılar. ama hâlâ bununla uğraşıyoruz.

Marsh yüzünde geniş bir gülümsemeyle “Arjantin para cezasına çarptırılmalı” diye devam etti. Evet? Para cezasına çarptırıldı. Bunu yaz. Ole. “İnsansız.”


Arjantinli Rodrigo De Paul, Kanada’dan Steven Eustaquio ile tartışıyor. (Fotoğraf: Todd Kirkland/Getty Images)

İlk yarıda Kanada daha iyi takım mıydı?

Kanada olduğunu söylemek doğru olmaz. daha iyi Takım ilk yarıda yer aldı ancak beklentiler ve yetenekler arasındaki fark göz önüne alındığında performansları daha da öne çıktı. Evet, Kanada bazı darbeler aldı ve Maxime Crepeau’nun iki büyük kurtarışına ihtiyacı vardı, ancak öne çıktıklarında bunu etkili bir şekilde başardılar.

30. ve 32. dakikalarda sol kanattan Davies’in golüyle öne geçtiler. Birinde top uzak direkte Tajon Buchanan’ı buldu ve ayak parmağıyla çaresiz bir dürtme Arjantin’i tehdit etmek için çok az şey yaptı, ancak Jonathan David geç geliyordu ve top geri itilmiş olsaydı iyi bir şans yakalayabilirdi. Hedefi test etmek için. İki dakika sonra Arjantinli savunmacılar ceza sahası içindeki şutları engellemek için vücutlarını etrafa fırlatıyorlardı.

READ  Colorado Transport Gate Exodus: Deion Sanders'ın geçmişindeki aşırı tasfiyenin ardındaki rakamlar

En iyi an 43. dakikada Buchanan’ın defans oyuncusunu sarsıp ceza sahasına orta göndermesi oldu. Steven Eustaquio açık bir kafa vuruşuyla yükseldi, ancak yakın mesafeden çabası Depo Martinez tarafından engellendi. Taraftarlar, kurtarış için kalecinin adını haykırdı.

David’in (Belçika ve Fransa’da son altı sezonda 101 gol) ve Cyle Larin’in (Türkiye, Belçika ve İspanya’da son dört sezonda 43 gol) yetenekleri göz önüne alındığında Kanadalıların Arjantin ile ileri geri rekabet etmesi etkileyiciydi. ) şanslarını ortadan kaldırmanın yollarını bulmaları gerekiyor. Arjantin gibi kaliteli takımlara karşı şansınızı tamamlayamadığınızda bu durum genellikle size zarar verir.

Maxime Crepeau Kanada’nın kalecisi için doğru seçim miydi?

Kanada’nın kalecisi ve uzun süredir Kanada milli takımının kaptanlığını yapan Milan Borjan’ın yönetimi altında Maxime Crepeau, yıllarca sabırla şansını bekledi. 2022 Dünya Kupası’na kadar, MLS Kupası finalinde kırılan bir bacak onu hayatının fırsatını reddetmeye zorlayana kadar – acı içinde – bekledi.

Yeni teknik direktör Dane St. Clair’i Hollanda’ya karşı başlatmayı seçtiği için Marsh’ın Kanada’yla ilk maçını bile bekledi.

Ancak Arjantin’e karşı yaptığı etkileyici kurtarış sayesinde Crepeau ön plana çıktı ve Kanada’nın hedefinin neden artık yalnızca kendisinin olduğunu gösterdi.

30 yaşındaki oyuncu, Kanada’nın Atlanta’daki kampında arka planda yorum yapıldı. Ancak önemli olduğunda Marsh’ın sisteminde başarılı olmak için gereken saldırganlığı gösterdi. Crepeau, hedefinden uzaklaşarak Arjantin’in forvetlerini önemli kurtarışlarla sersemleterek şu ana kadar en çok öne çıkan Kanadalı oyuncuydu.

Kaç Kanadalı, kaç uluslararası kaleci, Messi’yi 65. dakikada yaptığı gibi yakın mesafeden durdurduğunu iddia edebilir? Kaç kişi, 79. dakikada Messi’nin kaleyi aşan şutunu kesme cesaretine sahip olduğunu söyleyebilir? Takımını oyunda tutmak için Di Maria’yı net bir double ile durdurduklarını kaç kişi söyleyebilir?

READ  Bruno Fernandes, Man United'ın kaptanı olmak için her zaman favori olmuştur.

Kırık bir bacaktan geri dönmenin getireceği her türlü tereddütün veya şansını yakalayamamanın yol açabileceği hayal kırıklığının üstesinden gelen Crepeau, Kanadalı takım arkadaşlarına oyunda bir şans verdiği için övgüyü hak ediyor. Cuma sabahı evinde binlerce yeni hayranla uyanacak bir oyuncunun büyük çabası.


Crepo, Messi’nin gol atmasını engelliyor (Fotoğraf: Omar Vega, Getty Images)

Marsh ne dedi?

Kanada antrenörü genel performans hakkında: Özellikle taktik planımızı uygulayabildiğimizde iyi performans gösterdiğimizi düşünüyorum. “Arjantin’e karşı işleri çok zorlaştırdık ve birkaç gol atıp liderliği ele geçirebilirdik.”

Maçı bitirememekle ilgili olarak: “Maçı bitirememekten pek endişe duymuyorum. Zamanla bu tür iyi şanslar yakaladığınızda yeterli gol atacağınızı ve sahada yeterli kaliteye sahip olacağımızı biliyorum. Dahası, taktiksel olarak nasıl daha hassas ve temiz olacağımızın ve bu kadar kolay şanslar vermememizin detaylarına odaklanmak, gerçekten çalışmamız ve şansımızı yakalamamız gereken bir oyun gibi görünüyordu ve bazen onlara bazı şeyler verdik. çok basit ve çok kolaydı. Bunu biraz geliştirmeyi başardık, dünyanın en iyi takımına karşı bile oyunu daha iyi kontrol edebileceğimizi düşünüyorum.

Lionel Scaloni ne dedi?

Mercedes-Benz Stadı’ndaki geçici oyun sahasında: “Burada oynayacağımızı yedi aydır biliyorlardı ve iki gün önce sahayı değiştirdiler, üzgünüm. Mazeret değil ama uygun bir saha değil. Saha çok güzel ve suni çimi ile “Muhteşem olurdu ama açıkçası bugünkü çimlerle hayır, bu tip oyunculara uygun değil.”


Her takım için sırada ne var?

Şili vs Arjantin25 Haziran Salı, 21:00 ET (MetLife Stadyumu, Easter Rutherford, NJ)

Peru vs. Kanada25 Haziran Salı, 18:00 ET (Children’s Mercy Park, Kansas City, KS)


Okuma önerileri

(En üstteki resim: Getty Images aracılığıyla Charlie Tripalo/AFP)