Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD ve Meksika, Venezüellalı göçmenler için planlar üzerinde anlaşmaya vardı

ABD ve Meksika, Venezüellalı göçmenler için planlar üzerinde anlaşmaya vardı

İç Güvenlik Bakanlığı Çarşamba günü, güney sınırına gelen Venezüellalı göçmenlerin sayısını azaltmayı amaçlayan önlemleri açıkladı; bu, ABD göçmenlik politikaları konusunda partizan bölünmeleri körükleyen rekor bir akın.

Biden yetkilileri, Meksika ile ABD makamlarının bazı Venezüellalı göçmenleri sınırdan geri göndermelerine izin verecek ve diğerlerinin denizaşırı başvuru süreci yoluyla yasal giriş yapma fırsatlarını genişletecek bir anlaşmaya varmasının ardından planları açıkladı.

Sıralama, Biden yönetiminden sonra modellenmiştir. Yaklaşık 70.000 Ukraynalıya izin veren program Amerika Birleşik Devletleri’ne son altı ay içinde insani şartlı tahliye olarak bilinen yasal bir statüyle girmek. Başvuranların, kendilerine mali olarak sponsor olmak isteyen bir kişi veya kuruluşa sahip olmaları ve ardından güney sınırı yerine Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için izin beklemeleri gerekir.

Meksika, Venezüellalıları doğrudan sınıra gitmekten caydırmak amacıyla, görünüşte halk sağlığını korumak için tasarlanmış bir salgın önlem olan Başlık 42 kapsamında Venezüellalı göçmenlerin geri dönüşünü kabul edecek.

İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Giriş limanları arasında ABD’ye izinsiz giriş yapan Venezüellalılar derhal geçerli olmak üzere Meksika’ya iade edilecektir.” denildi. “Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika insan kaçakçılığı örgütlerini hedef almak ve adalete teslim etmek için koordineli uygulama operasyonlarını güçlendiriyor.”

ABD’li yetkililer, Panama veya Meksika’ya yasadışı yollardan giren göçmenlerin ABD’nin insani yardım programından yararlanamayacaklarını söylediler. Başvuru sahipleri sağlık kontrollerini ve güvenlik denetimlerini geçmelidir, ancak çevrimiçi süreçle onaylananlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak için lisans almak için hızlı bir yola sahip olacaktır.

İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, önlemlerin göçmen kabul eden “şehirler ve ülkeler üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olacağını” söyledi. Son aylarda rekor sayıda Venezüellalı göçmenin yasadışı yollardan ABD’ye güney sınırından gelmesiyle birlikte, yönetim yetkilileri insani ve lojistik bir acil durumdan kaçınmak için çabalıyorlar.

READ  Japonya, tam yeniden açılma için bir adım olarak Mayıs ayından itibaren sınırlı turist gruplarına izin veriyor

Arizona ve Teksas Cumhuriyetçi valileri, son aylarda ABD’nin kuzeyindeki şehirlere çoğu Venezuelalı olmak üzere binlerce sınır geçişi gönderdi.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehrinin barınak sisteminin çok iyi olduğunu söyledi. şaşırtmak Akış, kriz ilanı ve acil durum mali kaynakları zorluyor.

ABD’li yetkililer, anlaşma şartlarına göre 24 bin Venezuelalının ABD’ye girmesine izin vereceklerini söyledi. Ancak bu sayı, geçen yıl güney sınırında ABD gözetiminde tutulan yaklaşık 160.000’e düşerek, programın Venezüellalıları resmi kanallara yönlendirme yeteneği hakkında şüpheler uyandırıyor.

Yetkililer, halihazırda Meksika’da bulunan Venezuelalıların insani yardım programı kapsamında ABD’ye girmek için başvuruda bulunmalarına izin vereceklerini söyledi. Ancak yetkililer, ülkeye yeni gelenlerin Meksika göçmenlik makamları tarafından gözaltına alınacağını ve muhtemelen sınır dışı edileceğini söyledi.

Venezuelalılar ABD ve Meksika’dan sınır dışı edildi Zor çünkü Venezüella hükümeti çoğu zaman ülkeye sınır dışı uçuşlarına izin vermeyi reddetti. Meksika, politikanın Mart 2020’de uygulanmasından bu yana ABD’nin 42. Başlık için taleplerini isteksizce kabul etti. Ancak daha önce büyük ölçüde sınır dışı etme zorlukları nedeniyle Venezüellalıları kabul etmemişti.

Meksikalı yetkililer, programın ancak ABD’nin vize programı kapsamında çok sayıda Venezüellalıyı kabul etmeyi kabul etmesi durumunda, göçmenlerin Orta Amerika’dan geçmek için uygun bir alternatifleri olduğuna inandıkları takdirde işe yarayacağını söylüyor.

Anlaşmayı görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Meksikalı yetkili, “Sayıların yeterli olduğundan emin olmak için programı izleyeceğiz” dedi.

Çarşamba günü, İç Güvenlik Bakanlığı, geçici tarım dışı işçiler için 65.000 H2-B vizesi ekleyerek çalışma vizesi tahsisinde bir artış duyurdu. Bakanlığa göre, bunlardan 20.000 vize Orta Amerika ve Haiti’den gelenler için ayrılacak.

Plana aşina olan yönetim yetkilileri, Meksika’nın ABD makamları tarafından 42. Adresi kullanarak sınır dışı edilen daha fazla göçmeni iade etmeyi kabul etmesi şartına bağlı olduğunu söyledi.

READ  Rusya, Gazprom'un Avrupa ve ABD'deki birimlerine yaptırım uyguluyor ve boru hattının kısmi sahibi

Meksika, barınak kapasitesi sınırlamalarını öne sürerek aldığı göçmen sayısını sınırladı ve ABD’nin nispeten az sayıda Venezuelalıyı geri göndermesine izin verdi.

Gümrük ve Sınır Koruma Kurumu’ndan elde edilen en son verilere göre, son haftalarda her gün yaklaşık 1000 Venezuelalı ABD’nin güney sınırını geçti.

Programa aşina olan ve bunu tartışmaya yetkili olmadıkları için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir yetkili, Meksika’nın sınırda günde sadece birkaç yüz göçmeni geri göndermeyi kabul etmesi halinde planın işe yarayacağından şüphelerini dile getirdi.

ABD yetkilileri, Venezuela lideri Nicolas Maduro’yu ülkenin meşru başkanı olarak tanımadığı için sınır dışı uçuşlarındaki Venezüellalıları ülkelerine geri gönderme konusunda neredeyse hiçbir yetkinliğe sahip değil.

42. Başlık uyarınca Meksika’ya “sınır dışı edilmeyen” Venezuelalıların ABD’ye girişlerine izin verilmeye devam edilecek. Yeni yasal program birikmeye yol açarsa, bazı başvuru sahipleri beklemek istemeyebilir ve yasa dışı olarak girmeye çalışabilir.

Birleşmiş Milletler’in son raporuna göre, 2013’ten bu yana yaklaşık 7 milyon Venezuelalı anavatanını terk etti. Tahminler. Birçoğu Kolombiya, Peru ve Güney Amerika’daki diğer ülkelere yerleşti, ancak diğerleri daha iyi güvenlik ve ekonomik fırsatlar aramak için kuzeye Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyi seçti.

Venezuelalı göçmenler Biden için yeni bir sınır sorunu sunuyor

Biden yönetimi, Trump 42 döneminde halk sağlığı politikasına son vermeye çalıştı, ancak önlenmiş Mayıs ayında federal mahkemede. Eleştirmenler, Meksika ile yapılan anlaşmanın, yönetimin Başlık 42’ye olan güveninin bir göstergesi gibi göründüğünü söylediler.

Witness at the Border grubunun göçmen savunucusu Thomas Cartwright, “Venezuelalılar için insani şartlı tahliye programının özellikleri tanıtılmadı” dedi, ancak bu programın görünürde kabul edilmesi, kodlanması ve genişletilmesi bizi derinden rahatsız ediyor. Sınır politikasının temel taşı olarak alakasız bir sağlık düzeni olan Başlık 42’nin kullanılması, yasal sığınma hakkını reddediyor.”

READ  Libya'nın başkenti Trablus'ta rakip milisler arasında çıkan şiddetli çatışmalarda en az 23 kişi öldü, 140 kişi yaralandı.

Saif, Mexico City’den bildirdi.