Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Artan yaşam maliyetleri Türklerin kahvaltı alışkanlıklarını değiştiriyor – Xinhua

18 Kasım 2022’de Ankara’da düzenlenen Dördüncü Kahvaltı Festivali’nde bir satıcı bal satıyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

kaydeden Purak Akıncı

Ankara, Kasım 23 (Xinhua) — Türkler için kahvaltı kaçırılmayacak bir ritüel, ancak artan yaşam maliyetleri artık yerel halkı günün bu öğünü için daha az harcamaya zorluyor.

Doğudaki Chivas eyaletinden bir arı çiftçisi olan Burak Yalçın, Xinhua’ya, “Vatandaşların satın alma gücü önceki yıllara göre önemli ölçüde azaldı ve bu da kahvaltı alışkanlıklarını değiştirdi.”

Yalçın, aile şirketinin bal ürünlerinden birçoğunu başkent Ankara’da düzenlediği “kahvaltı şenliği”nde sergileyerek, ekonomik kriz dönemlerinde bile günün vazgeçilmezi olan bu öğünün önemine dikkat çekti.

18 Kasım 2022’de Ankara’da düzenlenen Dördüncü Kahvaltı Festivali’nde bir satıcı bal satıyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Yalçın, balın eskiden Türk kahvaltısının vazgeçilmezi olduğunu ancak şimdi artan fiyatlarının insanları altın nektardan uzaklaştırdığını söyledi.

Deneyimli bir arı çiftçisi, “Üretim ve nakliye maliyetlerinden dolayı balın fiyatı geçen yıla göre yüzde 300 arttı” dedi.

Türk kahvaltılarının olmazsa olmazı zeytin de zamlarla gözden düşüyor.

Zeytin ağaçlarıyla ünlü Aydın ilinden Tüle Ekşi, “Bölgemizde sabahları 4-5 çeşit zeytin yenirdi, şimdi ise tek çeşit zeytin” dedi.

Üretici, zeytin fiyatlarının geçen yıl iki kattan fazla arttığını ve temel gıda enflasyonundan bir rahatlama olmadığını söyledi.

Bir şef, 18 Kasım 2022’de Ankara’da düzenlenen Dördüncü Kahvaltı Festivali’nde müşteriler için ekmek hazırlıyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Nitekim yumurta, süt, bal, fermente dana sucuk, tereyağı, zeytin, domatesli ekmek, çay ve kahve gibi Türk kahvaltısının temel malzemelerinin her birinin fiyatı son bir yılda arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Kasım ayı başında yayınlanan resmi veriler, Türkiye’de yaşam maliyetinin önemli ölçüde arttığını ve gıda fiyatlarının yıllık yüzde 99 arttığını gösterdi.

READ  İki eski EOKA savaşçısı televizyonda 1960'larda Türkleri öldürdüklerini itiraf etti

22 Eylül 2022’de Ankara, Türkiye’deki bir döviz bürosundaki banknotları gösteren bir fotoğraf. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Yıllık enflasyon oranı yüzde 85,5 ile 1998’den bu yana en yüksek seviye ve birçok Türk’ü iki yakasını bir araya getirmekte zorlanıyor.

Sendikalar konfederasyonu Ekim ayında dört kişilik bir aile için 24.185 Türk lirası (1.300 ABD Doları) “yoksulluk eşiği” belirlerken, milyonlarca işçi için kullanılan asgari ücret şu anda 5.500 lira (296 ABD Doları) seviyesinde bulunuyor.

Türk hükümetinin tahminlerine göre, yıllık enflasyon 2023’ün ilk üç ayında keskin bir şekilde düşecek, ancak yıl ortasına kadar yüzde 50 civarında kalacak.